STROJNISTVO.com • Poglej temo - Magnetna zavora na spinning kolesu

Magnetna zavora na spinning kolesu

Konstruiranje naprav, strojev, prenosi, gonila...

Moderator: -M-

Magnetna zavora na spinning kolesu

OdgovorNapisal/-a MatTo » 20.1.2011 13:57

Živjo!

Imam sobno spinning kolo

Iščem idejo, kako in kam namestiti super magnet(a) kot upor vrtenju kovinskega kolesa. Po možnosti naj bo oddaljenost magneta nastavljiva z mikro vijakom, dostopnim med samo vožnjo.

Najprej sploh vprašanje kako močan magnet na oddaljenosti 1mm je potreben za dosego zadovoljivega max. upora kolesa tj. npr. upor na 25% klancu?
Našel sem magnete s privlačnostjo 60 in 100kg, dimenzij 40x40x20mm.

Podvprašanje: Ali imata dva enaka magneta položena drug na drugega 2 krat večjo privlačno silo s podlago?

Trenutna ideja temelji na namestitvi navpičnega drsnika na prednji del okvira (head tube). Kakšen drsnik z mikro nastavitvijo oddaljenosti bi prišel v poštev? Kako sploh pritrditi magnet, če vemo, da so sile nanj izredno velike? Z lepilom ali mikro spono?
Če bi uporabljal črni nastavitveni vijak upora od trenutne čeljustne zavore kot regulator magnetnega upora bi bilo že skoraj preveč idealno.

Vesel bom vsake ideje.
V naprej hvala.

Podrobne slike in mere lahko dodam na vašo željo.

PS: Lahko me admin tudi premakne na Sam svoj mojster.
MatTo
Novinec
Novinec

OdgovorNapisal/-a rh+ » 20.1.2011 19:49

Ista stran o magnetih v slovenščini:

http://www.supermagnete.de/slv/

Tu boš našel tudi odgovor na podvprašanje:

Podvprašanje: Ali imata dva enaka magneta položena drug na drugega 2 krat večjo privlačno silo s podlago?

60 in 100 kg magnete odsvetujem, si boš prej poščipal prste, kot jih boš montiral.

Lahko bi magnete montiral na obod, potem pa še tuljave, pa bi imel sobni generator.
Lahko pa uporabiš kakšen rabljen brushless motor, ga povežeš z jermenom z gnanim kolesom, pa ti bo opravljal isto funkcijo. Če ga boš obremenil, boš moral tudi bolj goniti.

Ne preveč komplicirat.

:o
rh+
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a Pelton » 5.2.2012 21:32

Pozdravljeni!

Mene pa zanima, kakšno zaviralno silo povzroči magnet (po podatkih privlačne sile 5kg , kockaste oblike s stranico 1cm) glede na premikajočo se ploščo (Al) z 5m/s. Magnet je oddaljen od plošče 2mm.

Se zahvaljujem, za nasvete. Od česa vse je odvisna zaviralna sila in po katerih formulah priti do jakosti magnetnega polja, če imamo podano samo privlačno silo magneta.

lp,M
Pelton
Strokovnjak
Strokovnjak

Kraj: Primož

OdgovorNapisal/-a Pelton » 6.2.2012 12:20

Pelton napisal/-a:Pozdravljeni!

Mene pa zanima, kakšno zaviralno silo povzroči magnet (po podatkih privlačne sile 5kg , kockaste oblike s stranico 1cm) glede na premikajočo se ploščo (Al) z 5m/s. Magnet je oddaljen od plošče 2mm.

Se zahvaljujem, za nasvete. Od česa vse je odvisna zaviralna sila in po katerih formulah priti do jakosti magnetnega polja, če imamo podano samo privlačno silo magneta.

lp,M

Nekaj svežih podatkov.

- Imam magnet z gostoto magnetnega toka 1,3T
- obodna hitrost aluminijastega diska je 2m/s
- magnet kockaste oblike s stranico 20mm

dobil sem naslednje rezultate:
Ui=0,052V
F=0,044N

Sem dobil prave rezulate ?

Hvala.
Pelton
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a Pelton » 6.2.2012 13:02

Pelton
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a Pelton » 7.2.2012 12:06

Mi lahko kdo prosim malo pomaga?

lp,M :oops:
Pelton
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a Pelton » 11.2.2012 10:40

:cry:
Pelton
Strokovnjak
Strokovnjak

Re: Magnetna zavora na spinning kolesu

OdgovorNapisal/-a Pelton » 9.7.2013 21:47

Pozdrav!

Zadeva je spet aktualna. Mi lahko nekdo pomaga s formulo za izračun zaviralne sile ? :D

hvala !

lp;M
Pelton
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a vugavo » 10.7.2013 8:25

Aluminij in magnet ne gre skupaj.
vugavo
Novinec
Novinec

OdgovorNapisal/-a Pina » 11.7.2013 21:14

Hmm, spinning kolo. A si prepričan, da je aluminij? Po spominu bi rekla, da imajo spinning kolesa inox vztrajnike. Če je slab inox bi ti mogoče kakšen magnet prijel, drugače pa mogoče razmisliš o lepljenju jeklenih ploščic po obodu oz. nekaj, da ti bo magnet delal. Ali pa kar magnetni trak :) ...samo razmišljam :D
oooo
Pina
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a zodiac » 11.7.2013 22:48

Aluminij spada med paramagnetike. V vrtečem alu disku se zaradi delovanja magnetnega polja inducirajo vrtinčni tokovi zaradi katerih se pojavi lorentzova sila.
Formula za izračun zaviralnega momenta je:
lorentzov zaviralni navor.png
lorentzov zaviralni navor.png (25.98 KiB) Videno 1262 krat

to je skopirano iz linka:
http://demonstrations.wolfram.com/MagneticBraking/

drugače pa še en link na katerega sem naletel
http://engin1000.pbworks.com/w/page/189 ... nt%20Brake
zodiac
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a vili » 11.7.2013 22:59

pina; kako razlagaš "slab" inox, nerjavna jekla (inoksi- rostfreii) so lahko nemagnrtna (avstenit), če je največji vpliv niklja in se ne kalijo, lahko pa so magnetna (ferit), če je glavni vpliv kroma, ta pa se lepo kalijo
vili
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a Pina » 1.10.2013 6:54

Kako ga razlagam ne vem :). Vem da mi nekatere naprave rjavijo, ker inox ni najbolj kvaliteten. Razlaga za to je, da se vseeno najdejo sledi železa v njem.
Tako nam je celo profesor na strojni rekel....če je vaš rostfraj res iz rostfraja, se magnet nanj ne bo prijel :)...prof. je iz Novega mesta seveda :)
oooo
Pina
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a krofko » 1.10.2013 7:20

Pina napisal/-a:Kako ga razlagam ne vem :). Vem da mi nekatere naprave rjavijo, ker inox ni najbolj kvaliteten. Razlaga za to je, da se vseeno najdejo sledi železa v njem.
Tako nam je celo profesor na strojni rekel....če je vaš rostfraj res iz rostfraja, se magnet nanj ne bo prijel :)...prof. je iz Novega mesta seveda :)

Kolikor jaz poznam to področje, je potrebno ločiti orodje za obdelavo inoxa in ostalega jekla. Možno je, da pri obdelavi ostalega jekla ostanejo delci na orodju, ki se potem pri obdelavi inox jekla prenesejo le na tega in posledično potem inox rjavi. Tudi lokacijsko morata biti proizvodnji ločeni.
krofko
Sodelavec
Sodelavec

OdgovorNapisal/-a lesy1 » 1.10.2013 7:44

Pina-
Nerjavnih jekel je kolikor ti srce poželi (vsaj kakih 1000 različnih), različnih po sestavi in lastnostih. Vseeno pa je v vsakem vsaj 50% delež železa. Torej razprava o inoxu brez železa je kot razprava o zraku brez dušika.
Vsi inoxi rjavijo, oksidirajo oziroma reagirajo z ozračjem oziroma medijem ki so mu izpostavljeni, vendar je razlika v izgledu tega oksida, če je rjav, praviš da je not železo, če je siv pa praviš da ni :-).
Pač glede na namen in pogoje obratovanja izvereš primeren materiali.
Ločevati samo med železom in inoxom....druga pa ne obstaja :D :D :D :) :) :) . Je bolj šala kot kaj druga.
O profesorju iz NM pa tudi imam svoje mnenje.

Pa LP in brez zamere
lesy1
Strokovnjak
Strokovnjak

Naslednja

Vrni se na Konstruiranje in mehanika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov