STROJNISTVO.com • Poglej temo - Pergola

Pergola

Dela v hiši in okoli nje, manjša popravila...

Moderator: -M-

Pergola

OdgovorNapisal/-a mizar » 23.6.2009 17:45

Pozdravljeni,

ker sem mizar bi potreboval znanje strojnikov z zvezi z povesom L profila pri izdelavi poergole ob hiši. Prosil bi če mi lahko pomagate kolikšne dimenzije L profila bi potreboval za povezavo stranskih lesenih stebrov. Razpon med stebri bi bil 5600mm. Na tri takšne nosilce bi namestil lesene letve cca. 15 kom (teža cca. 40kg). Na takšno konstrukcijo bi potem speljal že rastoči kivi ki bi nudil senco ob sedenju pod pergolo.
Za lažjo predstavo Vam prilagam sliko osnutka pergole.
Slika
mizar
Pripravnik
Pripravnik

OdgovorNapisal/-a Žerjavar » 24.6.2009 6:16

Z jeklenim L profilom ne bo šlo (ali pa bo zelo velik - težek), bolje z I profilom. Ali imaš razlog, da ni leseni tram - sigurno bo cenejši? Upoštevati je treba, da se pozimi na pergolo lahko nabere tudi sneg, odvisno tudi od gostote vejevja, poleti pa vsa teža sadežev in listja. Morda boš poleti čez vse dal še mrežo proti toči in se bo na njej nabrala toča? Povej še dolžino zgornjih letev (površino prekritja), da se lahko malo poračuna potrebne profile.
Vrtičkarstvo je boljše od žerjavarstva
Žerjavar
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a mizar » 24.6.2009 22:22

Glede na moje napačno razmišljanje sem si predstavljal da bo zadeva bolj nosilna s pomočjo koviskih nosilcev kot pa z lesom. Sedaj sem skeptičen že do ostalih zadev zato prilagam obširnejšo sliko. Lesene nosilce takšnega razpona bo verjetno težje dobiti v enem kosu.

Hvaležen bom vsakega predloga saj še nisem začel z izdelavo ker sedaj pripravljamo tlakovce pod zamišljeno pergolo.
Slika
mizar
Pripravnik
Pripravnik

OdgovorNapisal/-a Žerjavar » 25.6.2009 6:19

Predvidevam, da je steber postavljen na teren vpeto - pomeni, da lahko stoji sam brez medsebojnih povezav in prevzema vertikalne in horizontalne obremenitve. Kako boš to naredil? Kot si narisal, predlagam stebre 12 x 12 cm, prečke 12 x 24 cm in letve 5 x 8 cm. Z malo rizika bi zadoščalo tudi za stebre 10 x 10, prečke 10 x 20 in letve 5 x 7 cm. V informacijo: jeklena prečka bi bila INP 140 v teži 3 x 80 kg.

Po moje je bolje, da tako konstrukcijo postaviš na teren kot samostoječo - stebri so na tla samo naslonjeni in so zgoraj med seboj povezani, da lahko prevzamejo tudi horizontalne obremenitve (veter). Morda jih spodaj podpreš z jeklenimi podstavki, da je les 10 cm dvignjen nad tla - se tudi spodnji konec po dežju posuši in ne strohni tako hitro. V takem primeru veljajo tudi gornje dimenzije. Med stebri namesto prve letve daš nosilec dimenzije kot so prečke. Zgoraj pa na stebre daš še roke v obe smeri (vzdolžno in prečno) do prečke in nosilca.
Žerjavar
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a mizar » 25.6.2009 10:30

Vpetje stebrov sem si zamislil na način kot je prikazano na sliki. V zemljo bi zbetoniral temelj v katerega bi vstavil sido iz ploščatega železa. Sidro bi naredil v obliki U da bi bil steber vpet med dvema ploščatima profiloma. Skozi profila in steber bi izvrtal luknje in vstavil vijake. Želel bi ohraniti približno takšen videz kot sem ga podal na prvi sliki torej nekoliko nagnjene stebre in dimenzij pravokotne oblike npr. (deske 5x20 ali 8x20)saj so kvadratni stebri povprečje želel pa bi narediti nekaj edinstvenega, nekj podobnega pa sem letos videl v Španiji a ne najdem slik da bi jih lahko posredoval. A takšni stebri ne bi prenesli obremenitev če bi bili med seboj dobro povezani? Koliko globok bi moral biti temelj za sidra da bi prenesel obremenitve? Med beton in steber na tleh sem imel v mislih vstaviti 2cm debel kos lesa ipe, ki je odporen na vlago in tako les smreke ne bi tako hito pričel rezpadati.

Zahvaljujem se Vam za Vašo strokovno in nesebično pomoč
Slika
mizar
Pripravnik
Pripravnik

OdgovorNapisal/-a Žerjavar » 25.6.2009 10:59

Predvideval in računal sem, da je ena stranica 250 x 380 cm ter ves strop zapolnjen z zelenjem rastline in obstoja možnost močnega vetra iz katerekoli smeri. Si morda v področju burje? Samo 8 cm debeli stebri so preveč vitki (uklon) za predvideno višino in tlačne sile. Morda narediš steber iz dveh 4 x 16 cm desk, na razdalji do 90 cm pa daš vmes kloc 5 x 16 x 20 cm za distanco med deskama ter vijak skozi.

Za temelj pa povej kakšen teren imaš: prodnato, ilovica,...
Žerjavar
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a mizar » 25.6.2009 12:16

kot razumem bi bila dobra možnost da bi zadevo naredil kot sem narisal? Spodnji kloc bi dal višji da bi bil po celotni višini sidra, sredinski kloc bi uporabil kot roko, ki bi podpirala zgornji nosilec (bi deska dim. 4x20x550 prenesla takšno obremenitev?)
Slika
Prečno di vzdolžne nosilce povezal z latami dim 5x8cm. Živim na Štajerskem, veter je zmeren oziroma bo pergola stala popolnoma na odprtem brez kakršnega koli zaveterja. Tla so ilovnata. Celotna površina stropa bi bila velikosti 410x550cm.
mizar
Pripravnik
Pripravnik

OdgovorNapisal/-a Žerjavar » 26.6.2009 5:01

Prikaži še pogled z druge strani, kjer se vidijo 3 stebri, povezava med njimi in vsaj 2 roki.

Izgleda da se ogrevaš za rešitev, da so glavni nosilni elementi iz po dveh desk (fosnov), vmes pa distančniki (kloci). Če ne boš dobil 6 m desk jih je možno tudi sestaviti 4 + 2 m s tem da je ena deska sestavljena na enem koncu, druga pa na drugem.
Žerjavar
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a mizar » 26.6.2009 10:15

prilagam še stranski pogled spodnje deske bi uporabil kot distančnike zgornje nosilce pa bi povezal le z latami 8x5 nekaj distance bo nosila tudi colska vodovodna cev, ki bo imela na straneh navoj in bo tako z maticami vse skupaj zategnjeno. Cev mi bo služila za namestitev mreže proti soncu, ki jo bom pozimi zaradi teže snega snel.
Kako pa je z vpetjem v tla (a bo takšno vpetje kot sem si ga zamislil dovolj močno?)
Slika
mizar
Pripravnik
Pripravnik

OdgovorNapisal/-a Žerjavar » 26.6.2009 14:18

Statično gledano, tvoja zasnova tega pogleda zahteva prenos horizontalnih sil(veter) na temelj v obliki momenta (zahteva velik temelj). V prečnem pogledu si predvidel roke, ki prevzamejo upogibne momente in se v temelj prenaša le vertikalna sila in nepomemben delež horizontalnih sil. Ne vidim razloga, da tudi v vzdolžni smeri nebi namestil rok in s tem bistveno zmanjšal temelj.
Slika Horizontalna povezava je lahko nad, na nivoju ali pod prečnimi nosilci. Kaj misliš o takem izgledu?
Žerjavar
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a mizar » 26.6.2009 20:28

Zamisel se mi zdi dobra in bo po mojem pri njej kar ostalo. Iz posredovanih slik me še zanima ali bi bila takšna sidra dovolj saj so podobna tistim, ki jih lahko kupim v trgovini (po moji predstavi malo večji U profil, zvarjen z železno palico)ali zadostuje da je v sidru samo en vijak. Kakšen pa bi moral biti temelj če se držim takšne konstrukcije?
mizar
Pripravnik
Pripravnik

OdgovorNapisal/-a Žerjavar » 27.6.2009 5:32

To je samostoječa konstrukcija (podobno kot miza s 4 nogami), ki je na tla samo postavljena. Vsak steber bo pritiskal na tla z max 400 kg. Zame je temelj 20 x 20 cm v globino 50 cm popolnoma dovolj. Tudi če ga bo krt spodril in se bo kakšen cm posedel, ne bo nobene škode. Če pa ne maraš možnega posedka, pa ga daj 70 cm globoko. Podstavek stebra si že pogruntal, poceni kupljen, vertikalna jeklena palica privarjena na navzgor v U zakrivljeno pločevino.

Zgoraj podane vrednosti presekov nosilcev so približne. Točne bom podal, ko se boš dokončno odločil za tako izvedbo. Tudi za vijake bom povedal. Ali bi imel raje skozi vijake, da sta glava, matica in velika podložka dobro vidna? Morda pa lesne vijake z vgreznjeno glavo, ki ga malo poglobiš in zakitaš, pa se sploh ne vidi? Ali boš dobil 6 m dolge "fosne"? Prav gotovo boš uspel na kaki manjši žagi.
Žerjavar
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a mizar » 27.6.2009 9:59

Za konstukcijo sem se že odločil da ostanem pri takšni kot sva jo domislila. Vijake bom dal skozi (narezal bom navojne palice)ter na vsaki strani podloške in matice. Kjer be bo možno bom dal direktno lesne vijake. Sidra sem si danes že nagledal in imajo točno takšno dimenzijo kot jo potrebujem. Ali bi moral na sidra spodaj pritrditi še kakšno šibko betonskega železa? V kolior ne bom dobil 6m fosnov jih bom nekeko dolžinsko spojil saj so tudi vidni spoji zanimivi če so lepo izvedeni. Danes pričnem z izkopom za tlakovce in temelje pergole.

Izjemen dan Vam želim in hvala za pomoč!
mizar
Pripravnik
Pripravnik

OdgovorNapisal/-a Žerjavar » 27.6.2009 10:23

Steber 2 kom 4 x 16 cm z distanco 4 cm.
Prečni nosilec 5,5 m 2 kom 4 x 24 cm, distanca 4 cm.
Vzdolžni nosilec 4 x 24 cm
Roka 4 x 16 cm
Vijak skozi 1 kom M12 ali namesto njega 4 kom lesni 6 mm. Pri lesnem vijaku je važno, da ima steblo enako debelo kot navoj. Dolžina stebla mora biti večja, kot je debelina pritrjevane deske (za 4 cm desko je vsaj 5 cm. Za steblo se predvrta na debelino stebla ali za mehki les 0,5 mm manj. Iz prakse vem, da naj ima lesni vijak 6 mm šestoglato glavo, sicer ga ne moreš dobro zategniti.
Žerjavar
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a mizar » 27.6.2009 12:44

Ali morata biti prečna nosilca tudi po dva z distanco glede na to da bosta višine 24cm in še podprta z roko? Imate mogoče kak predlog kako ju najbolje dolžinsko spojiti saj sem danes bil na kar nekaj žagah pa bo takšna dolžina malo problematična saj dobijo les že dolžinsko rezan na max. 4,5m
mizar
Pripravnik
Pripravnik

Naslednja

Vrni se na Sam svoj mojster

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov