STROJNISTVO.com • Poglej temo - Samogradnja toplotne črpalke

Samogradnja toplotne črpalke

Energetski procesi in postrojenja, njihovo upravljanje...

Moderator: -M-

Samogradnja toplotne črpalke

OdgovorNapisal/-a bleben » 26.10.2007 0:37

Pozdravljeni !

Tudi jaz sem novi na forumu in razmišljam o izvedbi toplotne črpalke zrak-voda z invertersko klimatsko napravo Panasonic grelne moči 4kW, COP 4. Uporabil bi dve inverterski klimi, eno za talno gretje v pritličju, drugo za talno gretje v mansardi torej skupne moči cca. 8kW ter ločena regulacija ogrevanja za vsako etažo, kar z elektroniko klimatskih naprav - razlog ločeno ogrevanje in 2x4kW je nekoliko cenej kot 1x8kW klima. Pri tem bi zunanji enoti ohranil, izmenjevalec notranje enote pa bi zamenjal z izmenjevalcem plin-voda, ali pa kar satovje notranih enot potopil v zaprto posodo z vodo, namenjeno talnemu ogrevanju. Zaradi inverterske regulacije po moje ne bi potreboval zalogovnika vode, pa še COP bi noral biti malenkost večji, kot pri klasičnih klimah.

Pa me zanima, če je temparatura notranje enote pri klasičnih klimah primerna za oghravanje vode talnega gretja na 35C in ali je smiselno predelati tudi zunanje enote na voda-plin, imamo namreč podtalnico 3-4 metre pod nogami.

LP,
bleben
Novinec
Novinec

Re: Samogradnja toplotne črpalke

OdgovorNapisal/-a janezv » 26.10.2007 7:43

bleben napisal/-a:Pozdravljeni !

Tudi jaz sem novi na forumu in razmišljam o izvedbi toplotne črpalke zrak-voda z invertersko klimatsko napravo Panasonic grelne moči 4kW, COP 4. Uporabil bi dve inverterski klimi, eno za talno gretje v pritličju, drugo za talno gretje v mansardi torej skupne moči cca. 8kW ter ločena regulacija ogrevanja za vsako etažo, kar z elektroniko klimatskih naprav - razlog ločeno ogrevanje in 2x4kW je nekoliko cenej kot 1x8kW klima. Pri tem bi zunanji enoti ohranil, izmenjevalec notranje enote pa bi zamenjal z izmenjevalcem plin-voda, ali pa kar satovje notranih enot potopil v zaprto posodo z vodo, namenjeno talnemu ogrevanju. Zaradi inverterske regulacije po moje ne bi potreboval zalogovnika vode, pa še COP bi noral biti malenkost večji, kot pri klasičnih klimah.

Pa me zanima, če je temparatura notranje enote pri klasičnih klimah primerna za oghravanje vode talnega gretja na 35C in ali je smiselno predelati tudi zunanje enote na voda-plin, imamo namreč podtalnico 3-4 metre pod nogami.

LP,

To, da bi delal brez hranilnika, četudi imaš invertersko mislim da nebi bilo najboljše. Zalogovnik ima funkcijo akomulacije temperature skozi noč, da se hiša ponoči s pomočjo tega popolnoma ne ohladi. Bi bilo pa noro, da bi ti inverterji delali 24 ur. To da vzameš elektroniko od klime je vredu, samo za gretje vode, drugače pa potrebuješ še centralno elektroniko, ki ti bo merila zunanjo temperaturo in temperaturo vode na izhodu iz zalogovnika. Ta regulacija je tista, ki ti bo naredilo da boš imel konstantno temperaturo skozi vse različne temperature zunaj in glede na izolacijo hiše.
LP
janezv
Pripravnik
Pripravnik

OdgovorNapisal/-a bleben » 28.10.2007 7:07

Ja kolkor jaz razumem je zalogovnik vode samo za to, da zmanjšamo število vklopov in izklopov pri TČ, v primeru manj hladnih dneh in tako podaljša njenea življenska soba. Črpalka pa se dimenzionira tako, da v hladnih dneh itak deluje skoraj neperekinjeno. V primeru inverterja regulacijo prilagajanja moči prevzame inverter. Ne verjamem pa, da bi akumulator vode bil sposoben akumulirati moč za ogrevanje ponoči. Črpalka bi tako morala biti zelo predimenzionirana, hranilnik pa tudi kar zelo velik. Mislim da tudi inverter je mišlen, da deluje zvezno-neprekinjeno s trenutno potrebno močjo. Če bi se ogreval z originalno nepredelano klimo zrak-zrak, mar nebi delala zaradi inverterja klima tako kot mislim ? a se kje motim ?
LP
bleben
Novinec
Novinec

OdgovorNapisal/-a sassapo » 31.10.2007 15:48

Pri inverterskem sistemu delovanja ne potrebuješ nikakršnega zalogovnika, v tvojem sistemu bi celo padel izkoristek.
Napravi in boš zelo zadovoljen, zadeva 100% deluje
dobre teoretične rešitve so lahko v praksi neumne www.klimasapo.si
sassapo
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a milanjezernik » 3.11.2007 21:28

Pozdravljeni!

Imel sem malo več dela , pa se nekaj časa nisem oglasil.
Če vas zanima kaj sem delal ,vam pošljem fotke!

Samogradnja toplotne zrak voda .
Obljubil sem za testiranje izdelano toplotno črpalko panasonik inverter razdreti. Tako ugotovim posledice po moje izdelanega izmenjevalca. Na izmenjevalcu potopljenem v vodi ni nikakršne posledic -elektroerozije v enoletnem delovanju. Z obeh čelnih strani je bil register zatesnjen z pena vložkom . Voda z dodatkom cca 10 % antifriza ( da preprečim el. erozijo in korozijo )ga je raztopil v večini .
Klimo sem montiral za prvoten namen .
Naj omenim da kvaliteta panasonik inverter ni dovolj velika (Malezijc ali kitajc)Ko sem se dogovarjal so mi obljubili globoko jamstvo , nato pa v garancijo zapisali da ni za profi uporabo niti za poslovne prostore.
Tudi pri delovanju se ji je nekajkrat pokeglalo vendar to zaradi višje sile.
Iz predhodnih postov lahko vidite par slikc . Današnje slikce pa lahko uporabite za bolj nazoren pogled v izdelen izmenjevalec.
Za izdelavo je po zagotovilu resnega dobavitelja primerna klima fijutsu 14 inverter. Ta ima razpon od 0,9-8,4kw , nazivna 5,6k
Za izdelavo toplotne črpalke že original izdelujejo modul za krmiljenje kod toplotna črpalka. To je zelo uporabno pri močnejši izvedbi .Za manjše pa je ugodneje montirati izmenjevalec, za krmiljenje pa pustiti notranjo enoto .
Za ta izdelek imam dogovorjeno zelo ugodno ceno.
Seveda je pogoj nakup več izdelkov.
Če se združimo potem si lahko izdelamo kvalitetno toplotno črpalko po zelo ugodni ceni.
Vklapljanje T.Č.
Za uklapljanje sem imel daljinski vklopnik Control (30EVR). Omogoča ,da je bila nočno ogrevaje znižano za 4. st. (+ programiranje dnevno in tedensko .
Toplotna ni segrevala ponoči toliko kod podnevi, saj mu je Control prekinil tok , ko je bilo nočno ogrevanje. vključila se je 3 do 4x na noč.Boljše klime imajo eko - omogoča prav to.
Temperatura kondezacije :
Temperaturo ogrevne vode sem nareguliral z pretokom skozi izmenjevalec .Obtočna črpalka je vodo tišala v izmenjevalec .ventil na vhodni in izhodni cevi sem zapiral enakomerno , da sem pri ca50% zaprtju (Ventil(1/2 ") in delovanju črpalke na 1 hitrosti dobil izhodno temperaturo 35.C . če sem zapiranje povečeval, sem prišel brez težav do 50.c
Iščem možnost , da za nastavljanje uporabim mešalni ventil, ki bi konstantno reguliral prej nastavljeno temperaturo.
Trenutno predelujem tošibo 5kw samo zunanjo enoto ,da preizkusim priključitev na toplotni menjalec swep 25T 30
To delam zato, ker sem dobil enoto. tudi to bom testiral .
Za fijitsu imam kompletno dokumentacijo in vam po želji dam osnove na forum. če koga kaj posebno zanima mu odgovorim po pošti ali tel

Zelo ugodno je delovanje toplotne zrak voda pri temp nad 8.c Izkoristek z višanjem samo narašča - do 20%
pri nižjih temperaturah pa pada hitro posebej zaradi odtajanja uparjalnika zunaj .
Zelo idealno bi bilo izdelati kombinirano toplotno Uporabljala bi za uporjanje toplejši vir -hladno=voda ,toplo = zrak. To pride v poštev za tiste , ki imajo vsaj nekaj znanja in vodo na razpolago. , Tehnično pa je enostavno rešljivo.
Sledijo slikce-
Srečno!
milanjezernik
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a milanjezernik » 3.11.2007 21:46

Pzdravljeni!
Že nekaj časa imam težave z rač. - programom . Upam, da mi uspe poslati slikce
Srečno!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
milanjezernik
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a Vigma » 8.11.2007 19:41

Takole mislim. Znam narediti superreakcijski ali superheterodinski radijski sprejemnik, ampak jaz moram narediti ohišje ali iz lesa ali iz kovine. Tako bo me samo ohišje stalo precej več, kot pa nabava kompletnega tovarniškega sprejemnika.

Klima naprave, ki so se res dobile po zelo nizki ceni, so bele poceni zato, ker je šlo za razprodajo. Amerika je spremenila predpise, zvišali so SEER, pa so pač zaloge prodali nam revežem.

Če se kdo s klimo ukvarja zaradi hobija, je to dobro. Če pa nima 1500 evrov, da bi si nabavil tovarniško kvalitetno toplotno črpalko, toliko stane skupaj zunanja 10 kW enota in notranja enota, pa žalostno.
Vigma
Sodelavec
Sodelavec

OdgovorNapisal/-a damo » 8.11.2007 22:37

Vigma napisal/-a:Takole mislim. Znam narediti superreakcijski ali superheterodinski radijski sprejemnik, ampak jaz moram narediti ohišje ali iz lesa ali iz kovine. Tako bo me samo ohišje stalo precej več, kot pa nabava kompletnega tovarniškega sprejemnika.

Klima naprave, ki so se res dobile po zelo nizki ceni, so bele poceni zato, ker je šlo za razprodajo. Amerika je spremenila predpise, zvišali so SEER, pa so pač zaloge prodali nam revežem.

Če se kdo s klimo ukvarja zaradi hobija, je to dobro. Če pa nima 1500 evrov, da bi si nabavil tovarniško kvalitetno toplotno črpalko, toliko stane skupaj zunanja 10 kW enota in notranja enota, pa žalostno.

Kje pa jo dobiš za tak denar in kakšno?
damo
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a imott37 » 9.11.2007 13:02

Tudi jaz bi rad zvedel proizvajalca in model 10Kw za 1,5K€ seveda z ddv.
imott37
Strokovnjak
Strokovnjak

OdgovorNapisal/-a mipax » 9.11.2007 17:12

Tudi jaz iščem ! :wink:
mipax
Sodelavec
Sodelavec

OdgovorNapisal/-a Vigma » 10.11.2007 3:10

imott37 napisal/-a:Tudi jaz bi rad zvedel proizvajalca in model 10Kw za 1,5K€ seveda z ddv.

Proizvajalec je nekje na Kitajskem, prodajalca pa zaradi varstva osebnih podatkov ne smem povedati. Odgovarjam le na prejeti mail.

Toplotna črpalka 10 kW, ne pove kaj dosti. Tak prikaz je le prodajno zavajanje, kajti kupci o njih vedo le malo. 10 kilowatna je lahko pri 30 stopinjah zraka, ali pa le pri sedmih stopinjah zraka!

Prvo se odločite, ali jo boste imeli za ogrevanje stanovanja ali za ogrevanje sanitarne vode.

Če boste toplotno črpalko uporabljali za ogrevanje stanovanja, določite, koliko toplotnih izgub imate pri nič stopinjah zraka. Tolikšno moč mora namreč imeti toplotna črpalka pri nič stopinjah zraka!

Toplotna črpalka mora imeti tudi bojler (notranjo enoto), ki pa ne rabi biti večji od 80 litrov, ker akumulacije ne potrebujete.

Normalna izvedba 10kW ima Input, to je porabo okrog 2,4 kW/h. Če bo kak mesec potrebno neprestano kuriti, je to vseh 720 ur na mesec, krat 2,4kW, je mesečna poraba elektrike 1730 kW ur. Pri ceni 20 sit za kW uro, bo torej maksimalen strošek 34500 sit.

Pri nič stopinjah pa je moč 6720 watov, za kar bi plačali 96800 sit. Prihranek v samo enem mesecu je kar očiten. Drugo leto je že odplačana!

Kar se pa cene tiče, res bo nekaj več kot jurja in pol, brez davka. Ampak ne mnogo zahvaljujoč malemu bojlerju.
Vigma
Sodelavec
Sodelavec

OdgovorNapisal/-a Vigma » 10.11.2007 18:01

mipax napisal/-a:Tudi jaz iščem ! :wink:

Se opravičujem zaradi napačnega podatka. Zunanja enota (bojler) ni 80 litrski, ampak 160 litrski, ker v ta majhnega ni možno vstaviti velik toplotni izmenjevalec.

TO PA SO TEHNIČNI PODATKI O ZUNANJI ENOTI:
Output Heating Capacity W 8,400
Input Power W 2,400
Running Current A 11.5
COP ( for Water Heating ) 3.5
Power Supply V/Ph/Hz
Compressor Style
Hot Water Offer per hour (delta=40C) L/h 180
Expansion Device Type
Fan Type
Fan Flow Direction
Fan Quantity 1
Fan Rotary Speed RPM 850
liquid connection (refrigerant) inch 5/8
gas connection (refrigerant) inch 3/8
Noise dB(A) 56
Net Unit Size (L/W/H) mm 890x325x870
Pack Size (L/W/H) mm 990x410x770
Weight (Gross/Net) kg 59/56
Rotary

PA ŠE PODATKI O MOČI PRI RAZLIČNIH TEMPERATURAH ZRAKA
Ambient Temperature - COP - heating capacity
-10C 2.2-- 5,280 W
-05C 2.5-- 6,000 W
+00C 2.8-- 6,720 W
+05C 3.3-- 7,920 W
+10C 3.8-- 9,120 W
+15C 4---- 9,600 W
+25C 4.5-- 10,800 W

Zgoraj so navedeni vsi relevantni podatki.
Če bo dovolj naročil za kontejner, pa je cena za zgoraj navedeno zunanjo enoto in 160 litrsko notranjo enoto, skupaj, 1.510 evrov brez davka.
Vigma
Sodelavec
Sodelavec

OdgovorNapisal/-a janezv » 10.11.2007 21:24

Najbolje da reskiraš, založiš , pripelješ cel kotajner, poiščeš kupce ter zmontiraš. Vedi pa nekaj, vse to so tako domače nepreiskušene zadeve, pa še ljudem puščaš proste roke da sami nekaj razmišljajo ter inovatirajo. Saj to je najenostavno, če gre kaj narobe je vsak sam kriv.
Sam imam doma narejeno tako črpalko, pa imam 15 kW izhodne moči, pa moram povedat, da je v spodnji meri da je dovolj močna, čeprav imam vsporedno še povezano peč na olje, da pri zunanji temperaturi 0 stopinj in manj dodatno pomaga toplotni črpalki, saj drugače nebi zmogla. Res pa da je hiša malo večja, cca 300 m2. Dejstvo pa je, da sem letne stroške ne samo razpolovil, ampak spravil na 35% od tega, kar smo dali prej za gretje.
Pa veselo načrtovanje.

Vigma napisal/-a:
mipax napisal/-a:Tudi jaz iščem ! :wink:

Se opravičujem zaradi napačnega podatka. Zunanja enota (bojler) ni 80 litrski, ampak 160 litrski, ker v ta majhnega ni možno vstaviti velik toplotni izmenjevalec.

TO PA SO TEHNIČNI PODATKI O ZUNANJI ENOTI:
Output Heating Capacity W 8,400
Input Power W 2,400
Running Current A 11.5
COP ( for Water Heating ) 3.5
Power Supply V/Ph/Hz
Compressor Style
Hot Water Offer per hour (delta=40C) L/h 180
Expansion Device Type
Fan Type
Fan Flow Direction
Fan Quantity 1
Fan Rotary Speed RPM 850
liquid connection (refrigerant) inch 5/8
gas connection (refrigerant) inch 3/8
Noise dB(A) 56
Net Unit Size (L/W/H) mm 890x325x870
Pack Size (L/W/H) mm 990x410x770
Weight (Gross/Net) kg 59/56
Rotary

PA ŠE PODATKI O MOČI PRI RAZLIČNIH TEMPERATURAH ZRAKA
Ambient Temperature - COP - heating capacity
-10C 2.2-- 5,280 W
-05C 2.5-- 6,000 W
+00C 2.8-- 6,720 W
+05C 3.3-- 7,920 W
+10C 3.8-- 9,120 W
+15C 4---- 9,600 W
+25C 4.5-- 10,800 W

Zgoraj so navedeni vsi relevantni podatki.
Če bo dovolj naročil za kontejner, pa je cena za zgoraj navedeno zunanjo enoto in 160 litrsko notranjo enoto, skupaj, 1.510 evrov brez davka.
janezv
Pripravnik
Pripravnik

OdgovorNapisal/-a sassapo » 10.11.2007 21:42

Hja, bil na kitajskem v ne eni tovarni!
Pripeljali smo nekaj vzorcev, pa moram reči za ceno okoli 1500€ je vse zelo tako tako, edina kitajska firma ki kaj velja je po mojem (moje osebno mnenje) PHOENIX večino naprav izdelajo za švedsko.
Cena, kakšnega jurčka zraven.
dobre teoretične rešitve so lahko v praksi neumne www.klimasapo.si
sassapo
Strokovnjak
Strokovnjak

1500 eur + ddv

OdgovorNapisal/-a innovator » 10.11.2007 22:21

Pozdravljeni.

Res mi ni jasno kako lahko takšna toplotna črpalka stane 1500 EUR + DDV. Pri nas v Mariboru sem iskal ponudbo za DAIKIN ALTHERMO ZRAK/FREON/VODA in je prišla cena na 5.500 EUR, KI VSEBUJE zunanjo enoto- kompresor + notranjo enoto HIDRO BOX z el grelcem 6 kW in bojler STV 200 L + MONTAŽA. Kaj je možno da podjetje, ki to prodaja to dobi zadevo za 1500 eur.
NOMINALNA MOČ 8 KW, MAKSIMALNO 10 kw, DELUJE DO - 20°C.
Saj vem da morajo nekaj zaslužit... :roll:

LP
PHILOSOPHIE NATURALIS PRINCIPA MATHEMATICA
innovator
Pripravnik
Pripravnik

Naslednja

Vrni se na Energetsko in procesno strojništvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost