STROJNISTVO.com • Poglej temo - Kotel na sekance

Kotel na sekance

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Kotel na sekance

OdgovorNapisal/-a logard » 8.4.2015 21:03

Pozdravljeni

doma bi radi zamenjali ali predelali trenutni kotel na polena Viadrus U-22 s sedmimi členi, tako da bi lahko kurili sekance.

Zanima me, ali je takšna predelava sploh možna/smiselna?
Kateri kotel bi priporočali (morda tudi okvirne cene)?
Ali je možno imeti kotel na sekance in polena v enem (vedno se najde kakšna šara za skurit)?

Če se na koncu nebi odločili za menjavo, pa bi morali vsekakor narediti zalogovnik za toplo vodo.
Kako velik bi bil primeren za takšno peč?

Se opravičujem, če so vprašanja neumestna ampak o tem res nisem poučen.
logard
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 15.10.2006 19:17

Re: Kotel na sekance

OdgovorNapisal/-a Žerjavar » 9.4.2015 5:38

zalogovnik za toplo vodo. Kako velik bi bil primeren za takšno peč?
Vprašanje namena zalogovnika:
- Varovanje peči, da se ne pregreje ali ne kuha drv. Boš naložil drva polno, zakuril in drva lahko zgorijo, četudi se ustavi obtočna črpalka (zmanjka elektrike). Koliko kg drv največ lahko naenkrat naložiš?
- Dobiti zalogo toplote za neprekinjeno ogrevanje prostorov, kljub prekinitvam izgorevanja v peči. Ali želiš zakuriti le enkrat na dan, čim hitreje pokuriti potrebno količino drv in do naslednjega dne imeti mir?
- Morda misliš le na zalogo sanitarne vode (tuširanje, umivanje, ...)?

Obstojajo tudi neka kvazi merila za velikost zalogovnika glede na moč peči, brez da upošteva količino naenkrat naloženih drv ali pa dnevno potrebo po toploti. Tak način nima nobene fizikalne osnove za izračun. Tak zalogovnik je res izboljšava kurilnice, vendar s časom spoznaš, da ne izpolnjuje vseh pričakovanj.

Koliko pm drv pokuriš v eni kurilni sezoni?
Vrtičkarstvo je boljše od žerjavarstva
Žerjavar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 8688
Pridružen: 19.5.2007 14:33

Re: Kotel na sekance

OdgovorNapisal/-a fikus_ » 9.4.2015 6:38

V osnovi imajo kotli na sekance kar precejšnjo moč, ki je za enodružinsko hišo prevelika. Sicer ponujajo tudi kotle z močjo 20 kW in naprej, ampak tudi ta mali se pogosto prižigajo in ugašajo, s tem pa pada izkoristek. Tako da je tudi v tem primeru dobro imeti zalogovnik, kar pa podraži investicijo. Za posamezne hiše so kotli na pelete dobra varianta.

Če imate kotel na polena in lasten gozd, ter namen kupiti sekalnik, vam predlagam nekaj takšnega:
http://www.bystron.cz/drtic-vetvi-pirba_de.php
Ga imam od lanskega leta doma (letos je cenejši, dostava v Slo ~ 200€)). Sekanci so od 5 do 8 cm in jih v kurišče nalagaš z lopato(peč ostane ista). Dodatno sem vzel cev za polnjenje, kjer se namestita dve vreči (eno polniš, drugo menjavaš). Velikost vreče 60 x 100 cm, podobna kot za krompir, cena vreče v Slo ~0,2€/kos. Sem napolnil 200 vreč, teža vreče suhih sekancev 20-25 kg (vlaga ~12-15, odvisno od vrste lesa in polnosti vreče).
K peči dodatno namestite zalogovnik 2000 - 3000 l (za primerno velikost zalogovnika je potrebno vedeti kako močna je peč, kako dolgo efektivno kurite, . . . ).
Lep dan.
fikus_
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2443
Pridružen: 25.4.2005 6:07


Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost