STROJNISTVO.com • Poglej temo - Hardox pločevina

Hardox pločevina

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Hardox pločevina

OdgovorNapisal/-a lepljiviavto » 23.10.2009 16:07

Pozdravljeni
zanima me kakšno oznako ima materjal HARDOX
po DIN standardu , ker ga nisem zasledil v
strojniškem priročniku .Zanimajo me tudi
kje ga nabaviti rabil bi 150 mm x 16mm
in 50 mm x 5 mm .Dobrodošle so pa tudi
vaše izkušnje z varjenjem tega materjala.
HVALA :)
lepljiviavto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 170
Pridružen: 30.11.2008 6:51

OdgovorNapisal/-a ms1951rd » 23.10.2009 17:48

S vsem spoštovanjem!
Toda prosim povej kaj rabiš. Material ima tri dimenzije in Ime. (Npr. pločevina 12x150x200mm). Tudi HARDOX ima kvaliteto 400 , 500 itd. Povej natančno kaj rabiš pa boš dobil odgovor. V firmi uporabljamo kar precej HARDOXa in ga tudi varimo. Tudi če bi rad pomagal - ne morem. ker si površen.
Lep večer. Marjan
ms1951rd
Sodelavec
Sodelavec
 
Prispevkov: 61
Pridružen: 31.5.2009 20:11

OdgovorNapisal/-a lepljiviavto » 23.10.2009 18:28

Se opravičujem za površnost
pločevino rabim za izkopno žlico
to je spredaj nož dim. dolžina 600mm
širina 150mm debelina 16mm
in cca dolžina 250mm širina 50mm
debelina 5 mm je pa treba zvrtati
tudi luknje 13mm za zobe ostalo je
iz pločevine St 37 :oops:
lepljiviavto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 170
Pridružen: 30.11.2008 6:51

OdgovorNapisal/-a SAJKO » 23.10.2009 21:46

Debelino 16mm ne boš dobil-najbrž je 15mm. A tista 5 mm je pa za obrabne pasove al kaj? To bo najbrž en manjši bager-1.5-2 tone?? Po mojih izkušnjah je zobe najbolš kr privarit, sicer se zmeraj majejo,radi se odlomjo, pa tud klina rada razpoka med luknjami pod zobmi.
BVI -Britof pri Kranju je včasih prodajal kline na metre, že naostrene.
Sicer pa Hardox prodaja Hardox, Blejska dobrava, sam ti vsak odrez kosa računajo 50 Eur + cena materiala, ki je tam 1.5-2Eura/kg +DDV.
Za to kar ti rabiš, ga komot variš z VAC60 žico al pa EVB elektrodami.
S katetrga konca Slovenije pa si?
SAJKO
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1029
Pridružen: 12.1.2006 10:34

OdgovorNapisal/-a lepljiviavto » 25.10.2009 8:03

Sem iz štajerskega konca
LP
lepljiviavto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 170
Pridružen: 30.11.2008 6:51

OdgovorNapisal/-a lepljiviavto » 25.10.2009 20:02

Lepo pozdravljeni
a res nima nobeden izkušnje z HARDOX
lepljiviavto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 170
Pridružen: 30.11.2008 6:51

OdgovorNapisal/-a SAJKO » 26.10.2009 15:39

Ja kaj bi pa še rad vedel? Povedal sem ti, kje ga dobiš, s kom ga lahko variš in kakšna je cena. Pol najbrž imam kakšne izkušnje z njim, pa Marjan glih tko. Zdaj pa ne vem, a odgovorov sploh ne bereš al kaj.Oznako pa v strojniškem priročniku zastonj iščeš, pa tud nič je ne rabiš-če rečeš Hardox , vsak ki ima kaj opravka z njim, ve kaj je to-kdor pa imena Hardox ne pozna, mu pa tud ne vem kakšna oznaka nč ne nuca. To je tko, k da bi za štruco belga kruha iskal kemično sestavo, da jo boš lahko šel v trgovino kupt.
Če ga ne boš kje bližje dobil, debeline od 6 do 20 mm imam ponavad na zalogi, pa se lahk odreže.
SAJKO
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1029
Pridružen: 12.1.2006 10:34

OdgovorNapisal/-a simmik » 19.4.2010 15:29

pozdravljeni,


da ne odpiram nove teme, mene zanima če se hardox lahko piga pod pravi kot. (debelina materiala bi bila 6 ali 8 mm)


Hvala ter LP
simmik
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 8.7.2008 8:23

OdgovorNapisal/-a bavcar » 19.4.2010 17:32

simmik napisal/-a:pozdravljeni,


da ne odpiram nove teme, mene zanima če se hardox lahko piga pod pravi kot. (debelina materiala bi bila 6 ali 8 mm)


Hvala ter LP


Mi delamo veliko iz hardoxa. Radij klina mora biti 6× delbelina stene ( to velja za Hardox 550).
Hardox se lahko reže na vodnem curku. piši na awj@enoop.si

lp

Miha
bavcar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 161
Pridružen: 7.12.2005 7:07

OdgovorNapisal/-a igorb » 19.4.2010 17:32

pozdravljen

HARDOX se lahko piga verjetno si mislil na krivljenje pod kotom 90 matrica oz spodnje orodje mora biti za to debelino cca 10 x debelina materiala če je v smeri vleka
in cca 12x debelina če je krivina kontra smeri vleka.
Lahko poskusiš tudi z manjšim oz ožjim orodjem,pojavi se nevarnost oz material poči in ko udari nazaj je nevarno za delavca,komot prereže kakšen vitalni del,zato se nikdar ne sme stati izza obdelovanca,paziti moraš še na radij Noža oz pestiča priporočajo cca 80% debeline materiala.

lep pozdrav
igorb
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 538
Pridružen: 3.3.2005 19:19

OdgovorNapisal/-a simmik » 20.4.2010 6:14

Mislil sem točno to, krivljenje pod matriko 90 stopinj,


ok zastopim kaj hočete povedati, ne moreš ga zapigati na rok, ampak bolj na okroglino.

Zanima me še glede varjenja, ali CO2 ustreza ali ne??

In pa še, hardox bi uporabil za izdelavo nekega dvigala, pa me zanima kako kvaliteto bi pri tem uporabil v kompromisu, da bi material še lahko dokaj normalno enostavno oblikoval (beri krivil, varil, stružil).

Hvala
simmik
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 8.7.2008 8:23

OdgovorNapisal/-a igorb » 20.4.2010 17:29

pozdravljen

krivljenje na matrico 90 stopinj ne bo šlo ker ima sam Material cca 12 stopinj elastičnega povratka,matrica mora imeti cca 78 ali manj stopinj.
ne razumem zakaj tak material za dvigalo??

lep pozdrav
igorb
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 538
Pridružen: 3.3.2005 19:19

OdgovorNapisal/-a SAJKO » 21.4.2010 1:27

Bržda bi bil bolj primeren Weldox. Dvigala ponavadi niso odporna na obrabo, da bi moral bit Hdox?? :o
SAJKO
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1029
Pridružen: 12.1.2006 10:34

OdgovorNapisal/-a simmik » 21.4.2010 8:05

Mogoče res, a moram priznat da obeh materialov ne poznam prav dobro. Vem da je hardox odporena obrabo, medtem ko weldoxa sploh ne poznam. Kakšne pa so dejansko specifikacije weldoxa.

Pri dvigalu bi bila prednost v tem, da bi s kvaliteto materila lahko uporabil manjše (beri tanjše) dimenzije materiala in s tem pridobil na lastni teži dvigala.


Hvala
simmik
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 8.7.2008 8:23

OdgovorNapisal/-a SAJKO » 21.4.2010 15:24

Hardox se uporablja za dele obremenjene na obrabo-deli drobilcev kamna, kesoni kamionov,bagerske kible itd.
Weldox se uporablja tam, kjer se išče velika natezna trdnost in majhna teža-npr.teleskopi kamionskih dvigal(hiabov), nekateri bagri imajo roke iz weldoxa. Poglej si stran SSab Oxelosund, oni so proizvajalci.
SAJKO
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1029
Pridružen: 12.1.2006 10:34

Naslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost