STROJNISTVO.com • Poglej temo - Akumulator

Akumulator

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Akumulator

OdgovorNapisal/-a andrej89 » 13.2.2011 21:03

stvar je naslednja...

več kot 7 let star akumulator se nam je poleti izpraznil 2x zato smo kupili novega...

Ampak ta stari akumulator vseeno še kar lepo služi svojemu namenu, novi pa še vedno čaka kdaj bo stari crknil...

Zanima me če ima kdo izkušnje s shranjevanjem oz. "konzerviranjem" akumulatorjev, da bo novi še zmeraj normalno deloval, ko bo stari dokončno crknil?
temperatura, vlažnost...?
andrej89
Sodelavec
Sodelavec
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 19.2.2010 16:28

OdgovorNapisal/-a vlkovc » 13.2.2011 21:48

Lep pozdrav,

http://shop.conrad.si/websale7/Naprava- ... =$_AddOn_$

Na linku je prikaz naprave za vzdrževanje akumulatorjev.
Seveda se dobi tudi polnilce, ki imajo funkcijo vzdrževaja akumulatorja.

Za primer sem pripel izdelek iz condradove ponudbe, čeprav sem v preteklosti našel eno zanimivo podjetje iz Slovenije, ki se ukvarja s precej zanimivimi in primerljivim izdelkikot Condrad, le da občutno ceneje!
Od raznih senzorjev za avtomobile, piskače za vzratno vožnjo, zdi se mi da je bil komercialni naziv enega izdelka GORENC (zdi se mi, da za dnevne luči)

Škoda da ne najdem več linka..

Vsekakor pa je seveda za razmislit če se splača za en star akumulator kupovat take naprave, bolj je primerno za razne starodobnike, motorje za prezimit, in ostalo.
vlkovc
Sodelavec
Sodelavec
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 30.4.2003 9:18
Kraj: Trnje

OdgovorNapisal/-a Kamele0N » 14.2.2011 2:47

Al pa počakaš da bodo mel v Lidlu al pa Hoferju s5 kako akcijo za 15eur po kosu....

Sicer je samo z 3.8A tokom......ampak za ohranjat napolnjen accu je OK....ma ta program
Kamele0N
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 104
Pridružen: 23.9.2010 23:38

OdgovorNapisal/-a dugi117 » 14.2.2011 12:33

Če prav razumem imaš torej namen vzdrževati akumulator redno dokler stari ne crkne? Bolj pametno bi bilo, da novega, če ga že imaš, skladiščiš na suhem in relativno toplem (20oC) tako, da podaljšaš čas samopraznjenja. Redno izvajaj kontrole napolnjenosti, ko pa bo prazen, ga napolni. Če pa bo zadeva tako skladiščena dalj časa pa predlagam, da ga pred vgradnjo zapelješ na TAB servis, kjer ga bodo pregledali in po možnosti na novo formirali. Na tisti Conrad kikiriki pa raje pozabi. Je škoda dnarja.
Lep pozdrav.
dugi117
Sodelavec
Sodelavec
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 9.10.2009 12:14

OdgovorNapisal/-a Kamele0N » 14.2.2011 16:18

Ja nabolš da ga vozš na accu servise....lah ti to postane nov hobby :D

Kupš kiki riki iz lidla/hoferja....z 3,8A max je prešvoh da bi napolnu accu >50Ah.....ampak ma pa program za skladiščenje.....oz se sam preklopi kadar je accu napolnjen v ta mode.....za napolnjen accu skladiščit bo 100% ok
Kamele0N
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 104
Pridružen: 23.9.2010 23:38

OdgovorNapisal/-a susa » 14.2.2011 21:47

skladišči ga na toplem, nafilaj ga vsak mesec ali dva
susa
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 345
Pridružen: 6.8.2009 17:10

OdgovorNapisal/-a xstrojnik » 15.2.2011 12:49

Kamele0N napisal/-a:Ja nabolš da ga vozš na accu servise....lah ti to postane nov hobby :D

Kupš kiki riki iz lidla/hoferja....z 3,8A max je prešvoh da bi napolnu accu >50Ah.....ampak ma pa program za skladiščenje.....oz se sam preklopi kadar je accu napolnjen v ta mode.....za napolnjen accu skladiščit bo 100% ok


Saj nekateri res napišete duhovite komentarje, žal pa nimajo kakšne strokovne teže.

Namreč, zakaj naj bi "kikiriki" roba iz Hoferja bila prešvoh za polnjenje akumulatorja nad 50Ah?? Če je prešibek za polnjenje nad 50Ah, potem je prešibek tudi za tamale. Vprašanje je samo koliko časa se bo zadeva polnila. Tudi s polnilcem za mobitel, če ima ustrezno napetost seveda, se da napolniti akumulator 180Ah. Res pa je, da to traja kakšnih 14 dni. Ampak napolniti se ga da.

Kar pa se skladiščenja akuja tiče.. vsak mesec ga priklopi na polnilec pri minimalnem toku za kakšno uro in ne bo nobenih težav z njim. Ne smeš pa pretiravati s polnjenjem. Napolni ga do napetosti 13.9V in nato odklopi polnilec.
xstrojnik
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 552
Pridružen: 20.2.2003 10:37

OdgovorNapisal/-a Zaspanc » 15.2.2011 15:24

xstrojnik napisal/-a:Tudi s polnilcem za mobitel, če ima ustrezno napetost seveda, se da napolniti akumulator 180Ah. Res pa je, da to traja kakšnih 14 dni. Ampak napolniti se ga da.

Tule se pa motiš. Ne da se.
Tako kot ne moreš narediti dvigala za 6 oseb, gnanega z motorčkom malega mlinčka za kavo.
Zaspanc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 616
Pridružen: 13.12.2006 8:51

OdgovorNapisal/-a susa » 15.2.2011 19:00

o pa bi se dalo naredit dvigalo, ki bi bilo gnano z motorčkom od mlinčka od kave,
Samo čas dviganja bi bil 14 dni :D
susa
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 345
Pridružen: 6.8.2009 17:10

OdgovorNapisal/-a Zaspanc » 15.2.2011 19:05

Misli si in sanjaj mokre sanje....
Imaš že samega trenja po prenosih več kot je moč motorčka.
Enako je s polnilcem, tistih par 100mA pri 180Ah akumulatorju niti samopraznjenja ne pokrije.
Zaspanc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 616
Pridružen: 13.12.2006 8:51

OdgovorNapisal/-a xstrojnik » 15.2.2011 19:37

Kolega zaspanc, mokre sanje gor ali dol. To kar sem napisal drži, sicer nebi napisal. Če pa želiš dokaze, ti lahko pošljem tudi kakšno sliko.
Akumulator 180Ah izpraznjen do spodnje dovoljene napetosti se s 6W polnilcem od mobitela polni natanko 14 dni in se napolni tudi do napetosti 14,9V, kar je že škodljiva (previsoka) napolnjenost, če ga pozabim pravočasno odklopiti.

Pa tisto o dvigalu in kavnem mlinčku ti najbrž tudi ni čisto jasno. Kakršno koli že je trenje, ga lahko premagaš tudi s kavnim mlinčkom, le obratovati bo moral toliko časa, da bo opravil toliko oz. več dela, kot ga "požre" trenje in delo potrbno za dvig. Če ne bo šlo v 14 dneh pa mogoče v letu ali dveh.
xstrojnik
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 552
Pridružen: 20.2.2003 10:37

OdgovorNapisal/-a Zaspanc » 15.2.2011 19:48

Recimo da tale tvoj 6W polnilec polni s pol ampera. (to je pri 12V, pri 14.9V je to še zgolj 400mA)
180Ah torej teoretično polni nekih 360 ur, kar je 15 dni.
Ali imaš vesoljsko čudo, ki sploh ne pozna samopraznjenja, ali pa je akumulator kitajske sorte, torej 180Ah samo na nalepki.
A če ti tako praviš bo že nekaj na tem.
Zaspanc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 616
Pridružen: 13.12.2006 8:51

OdgovorNapisal/-a xstrojnik » 15.2.2011 19:59

Zaspanc napisal/-a:Recimo da tale tvoj 6W polnilec polni s pol ampera. (to je pri 12V, pri 14.9V je to še zgolj 400mA)
180Ah torej teoretično polni nekih 360 ur, kar je 15 dni.
Ali imaš vesoljsko čudo, ki sploh ne pozna samopraznjenja, ali pa je akumulator kitajske sorte, torej 180Ah samo na nalepki.
A če ti tako praviš bo že nekaj na tem.


No no.. le počasi. Akumulator je čisto vredu zadeva, nič kitajski. Bo treba najprej malo razčistiti pojme okrog kapacitete akumulatorjev in prebrati kaj sem napisal o začetnem stanju akumulatorja pred polnjenjem...
Sicer mi pa niti na misel ne pride, da bi prepričanega prepričeval.
xstrojnik
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 552
Pridružen: 20.2.2003 10:37

OdgovorNapisal/-a Zaspanc » 15.2.2011 20:05

Če kot začetno stanje misliš na spodnjo trajno dovoljeno napetost (11.9V), to pomeni še vedno 40% preostale nazivne kapacitete v akumulatorju.
Dopolnil si ga torej zgolj z dobrimi 100Ah.
Temu bi potemtakem lahko rekli zavajanje.
Zaspanc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 616
Pridružen: 13.12.2006 8:51

OdgovorNapisal/-a Marko73 » 15.2.2011 20:20

Najbolje je da starega daš ven in delaš z njim kar češ in novega v avto tako, da bo zmeraj nafilan.

Lahko pa ga priklopiš na 13.5V konstantno napetost. Ne smeš dovolit da se sprazni, drugače si napravil izgubo.
Marko73
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 198
Pridružen: 21.9.2006 14:58

Naslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost