STROJNISTVO.com • Poglej temo - delo ki uničuje človeka

delo ki uničuje človeka

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a zoborob » 20.11.2013 11:47

Je možno da poklici, ki zahtevajo sedenje pred računalnikom in stalno koncentracijo (programiranje, konstruiranje) precej bolj uničujejo človeka mentalno kot pa tisti kjer je prisotno gibanje (mehatronik, serviser) ki ga mogoče sploh ne ?
zoborob
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 15.11.2013 15:14

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a borisk » 20.11.2013 12:04

to je odvisno od človeka. Nekoga, ki ima interes in je z glavo pri stvari, miselno delo razvija, motivira se pravi obratno kot misliš ti.
Vpliv odsotnosti gibanja pa je odvisna od same ergonomije in delovnega okolja. Če imaš dober stol, dobro tipkovnico, miško, ekran na pravi višini in oddaljenosti, primerno temperaturo, svež zrak, dobre odnose z sodelavci, šefom... potem te delo nič ne uničuje.
Če pa imaš slabe predpozicije glede dela (med šolo, med odraščanjem, ...) potem pa je lahko vpliv okolice precejšen, ampak ni pa to začetni pogoj, vse se začne znotraj tebe.

Na kratko: Ja, delo mentalno uničuje človeka, ampak samo če človek ni tapravi...
borisk
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1259
Pridružen: 15.12.2003 19:06

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a ktm1001 » 20.11.2013 12:30

Tega se držite v življenju pa bo OK :P Ovo je Balkan, dokler bodo plače balkanske, naj bo pa še delo !

Slika
ktm1001
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1271
Pridružen: 7.5.2009 17:18

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a Karl Benz » 20.11.2013 13:56

Če je govora o mentalnem uničevanju človeka, potem je tukaj največji problem: monotonost dela.

Če je delo (pa naj bo tisto za računalnikom ali trakom) monotono, potem zagotovo ne spodbuja naših sivih celic k kreativnim presežkom in jih počasi uspava. Ampak, tako kot se da telo razgibati po delu s takom po bljižnjem gozdu, se da tudi možgane trenirati. Kdor ima monotono delo, naj zvečer malce bere, rešuje križanke, se malce poigra z kakšno uporabno matematiko ali logiko in tako skrbi, da so njegovi možgani ostri in dobro natrenirani.
Karl Benz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 303
Pridružen: 11.7.2007 11:06

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a SAJKO » 20.11.2013 14:29

Izkušnje kažejo, da delo načeloma ne škodi-umirajo tudi tisti, ki niso nikoli delali.
Verjetno pa ure in dneve vnašat kakšne podatke tudi ne spodbuja razvoja sivih celic
SAJKO
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1029
Pridružen: 12.1.2006 10:34

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a bpod » 20.11.2013 17:34

Če pretiravaš škodi, pa naj bo delo ali lenoba ali dobra ali slaba hrana. Če imaš pravo mero, pa ponavadi ni težav, ne z enim ne z drugim.
bpod
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1350
Pridružen: 2.4.2007 18:36

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a Brusilec » 20.11.2013 20:13

izberi si delo ki te sedaj (trenutno) veseli..
če se ti črez nekaj let tisto delo "zagabi"... pač malce zamenjaš. Ali delodajalca ali pa delo. Sej ne boš tega počel celo življenje,.. moreš bit malo fleksibilen in pokazat da imaš želje priučit se še dodatna opravila.

Ni važno kakšno delo opravljaš, bolj je važno da se ne preveč sekiraš pod stresom in da je OK odnos s sodelavci.
Brusilec
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 102
Pridružen: 3.6.2007 8:31

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a janz » 21.11.2013 22:28

http://www.advance.hr/vijesti/iskra-koj ... iz-zemlje/
zanimivo... kolk je ze v Gorenju placa dpl.ing. ?
janz
janz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 343
Pridružen: 2.9.2004 13:43

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a ktm1001 » 21.11.2013 22:51

V Gorenju razvojniki na mesec zaslužijo le desetino plače Franja Bobinca.


http://www.zurnal24.si/bobinac-razvojni ... nek-150790

Beko ima 5 let garancije za razliko od teh gar naših.
ktm1001
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1271
Pridružen: 7.5.2009 17:18

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a mat3L » 13.2.2015 14:58

Brusilec napisal/-a:izberi si delo ki te sedaj (trenutno) veseli..
če se ti črez nekaj let tisto delo "zagabi"... pač malce zamenjaš. Ali delodajalca ali pa delo. Sej ne boš tega počel celo življenje,.. moreš bit malo fleksibilen in pokazat da imaš želje priučit se še dodatna opravila.

Ni važno kakšno delo opravljaš, bolj je važno da se ne preveč sekiraš pod stresom in da je OK odnos s sodelavci.


Se strinjam, danes nihče več ne bo delal 30 let v isti firmi kot je ena generacija pred nami. Žal to prinaša s seboj tudi manjšo socialno varnost, ampak treba se je pač prilagoditi in kot je povedal že Brusilec bomo mogli biti vedno bolj fleksibilni. Kot pravijo v prihodnosti ne bomo menjali več samo služb, ampak kar poklice.
mat3L
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 11.2.2015 14:08

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a uros99 » 14.2.2015 17:22

ktm1001 napisal/-a:Tega se držite v življenju pa bo OK :P Ovo je Balkan, dokler bodo plače balkanske, naj bo pa še delo !

Slika


Država čumulunga bi rekli na FSju, a?
“The biggest obstacle to wealth is fear. People are afraid to think big, but if you think small, you’ll only achieve small things.” T. Harv Eker
uros99
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 698
Pridružen: 19.10.2009 9:55

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a FINDSOL » 15.2.2015 10:54

med obiskom večjih koorporacij v tujini sem zasledil, da so imeli oddelki tehnologije, konstrukcije in podobnih "sedečih" služb v svojih pisarnah (ponavadi so to večje skupne pisarne) postavljene namizne nogometne table (ročni nogomet), da so se lahko med pavzami malo sprostili. vse takšne službe si lahko z malo domišljije ustvarijo neko okolje za sproščanje med pavzami. sem prepričan, da bi vodstvo to dovolilo le če jim je pravilno predstavljeno.

ko sem bil med redno zaposlitvijo odgovoren za proizvodnje sem promoviral takšne dejavnosti pa naj bo to razmigavanje, igranje šaha itd itd. seveda pa vse v okvirju pravil, ki smo jih postavili.

vsak si lahko uredi delovno okolje tako, da bo bo lahko razbil monotonost.
dovolj je že, da si narediš dodatno mizo v stojni višini in vsake toliko časa prestaviš računalnik in delaš "stoje".

Lep pozdrav
Marko
FINDSOL d.o.o.
Optimizacije podjetij, kadrov in procesov
FINDSOL
Sodelavec
Sodelavec
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 8.12.2014 18:46

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a Slavc » 15.2.2015 11:17

Ha, ha, razmigovanje....
Pri nas je marsikje problem, če greš trikrat na dan na WC....
Zadnjič spremenil Slavc, dne 15.2.2015 11:44, skupaj popravljeno 1 krat.
Brez nič ni nič
Slavc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 726
Pridružen: 27.8.2003 17:04

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a moi » 15.2.2015 11:32

FINDSOL napisal/-a:med obiskom večjih koorporacij v tujini sem zasledil, da so imeli oddelki tehnologije, konstrukcije in podobnih "sedečih" služb v svojih pisarnah (ponavadi so to večje skupne pisarne) postavljene namizne nogometne table (ročni nogomet), da so se lahko med pavzami malo sprostili. vse takšne službe si lahko z malo domišljije ustvarijo neko okolje za sproščanje med pavzami. sem prepričan, da bi vodstvo to dovolilo le če jim je pravilno predstavljeno.

ko sem bil med redno zaposlitvijo odgovoren za proizvodnje sem promoviral takšne dejavnosti pa naj bo to razmigavanje, igranje šaha itd itd. seveda pa vse v okvirju pravil, ki smo jih postavili.

vsak si lahko uredi delovno okolje tako, da bo bo lahko razbil monotonost.
dovolj je že, da si narediš dodatno mizo v stojni višini in vsake toliko časa prestaviš računalnik in delaš "stoje".

Lep pozdrav
Marko
FINDSOL d.o.o.
Optimizacije podjetij, kadrov in procesov

pa si dejansko videl kdaj koga, ki bi ga igral?
moi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1989
Pridružen: 26.12.2005 17:21

Re: delo ki uničuje človeka

OdgovorNapisal/-a ktm1001 » 15.2.2015 13:45

ktm1001
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1271
Pridružen: 7.5.2009 17:18

Naslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost