STROJNISTVO.com • Poglej temo - Kvaliteta razreza

Kvaliteta razreza

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a papige73 » 2.2.2014 13:34

Zanima me kvaliteta razreza plazemskega in avtogenega razreza.Nasplošno me zanima glede natančnosti sploh pri debelejšem razrezu 30mm in več.Sicer sem nekaj iskal po internetu pa vseeno nisem tolko pameten.Zato prosim vse ki ste bolj domači v tej panogi da mi prosim poveste kako je z tem.
papige73
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 14.12.2013 21:33

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a borisk » 3.2.2014 6:25

odvisno kaj boš rezal, pa s kakšnim plinom pri plazmi.
borisk
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1259
Pridružen: 15.12.2003 19:06

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a papige73 » 3.2.2014 10:37

Rezano bi bilo navadno železo za plin pa nevem kakšen je.
papige73
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 14.12.2013 21:33

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a fikus_ » 3.2.2014 10:42

Za plamensko rezanje poišči DIN EN ISO 9013 (-IIB). Ponavadi je zahteva na načrtu kvaliteta IIB. Za laserski razrez DIN 2310-5-IL.

Lep dan
fikus_
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2443
Pridružen: 25.4.2005 6:07

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a papige73 » 4.2.2014 17:21

Hvala za odgovore.Vendar mene kot laika interesira zgolj keri ima kvalitetnejši razrez.Jaz se na te oznake ne spoznam in rabim čist enostavno razlago kateri razrez je boljše kvalitete in bolj natančen!
papige73
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 14.12.2013 21:33

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a iga10 » 4.2.2014 18:30

Kvaliteta reza se meri glede na tri kriterije:
- pravokotnost reza,
- hrapavost,
- odstopek dejanske od imenske mere (točnost izrezanca)
- trdota rezane površine (po novem - zate verjetno ni pomembno...)
Tebe verjetno zanimata prvi dve postavki, torej pravokotnost in hrapavost.

Najnatančnejši je laser tako glede toleranc, pravokotnosti in natančnosti, a je omejen z debelino (do cca. 20 mm).
Plazma (vsaj pri nas) pokriva področje nekje od 3 do 35÷40 mm (verjetno obstajajo tudi stroji za debelejše, a to so že novejše variante...). Pri plazmi je rez relativno gladek (v določenih debelinah primerljiv z laserjem), je pa problem, da rez ni pravokoten. "Spodjedanje" se delno lahko odpravi na način, da se rez izvede tako, da je spodjed na ostankih.
Avtogeni razrez je za največje debeline - v praksi nekje od 15 do 300 mm, teoretično in pri specialistih tudi čez meter... Rez je lepo pravokoten (veliko bolje kot pri plazmi), je pa bolj hrapav, kot ostala omenjena postopka...
Za druge materiale obstaja še vodni curek, žična erozija,...
iga10
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 90
Pridružen: 18.9.2008 8:31

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a kauc » 4.2.2014 19:51

papige73 napisal/-a:Zanima me kvaliteta razreza plazemskega in avtogenega razreza.Nasplošno me zanima glede natančnosti sploh pri debelejšem razrezu 30mm in več.Sicer sem nekaj iskal po internetu pa vseeno nisem tolko pameten.Zato prosim vse ki ste bolj domači v tej panogi da mi prosim poveste kako je z tem.


Pozdravljeni!
Iz lastnih izkušenj ti lahko povem da z vodnim curkom, lahko dosežemo izjemno natančnost,gladkost reza,in sicer s strojem flow mach 3b z dinamično glavo. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=ZJrczQS0JXg
kauc
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 23.1.2013 18:14

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a lesy1 » 4.2.2014 20:19

kauc napisal/-a:Pozdravljeni!
Iz lastnih izkušenj ti lahko povem da z vodnim curkom, lahko dosežemo izjemno natančnost,gladkost reza,in sicer s strojem flow mach 3b z dinamično glavo. ;)


Se od daleč vidi da nimaš kake hude veze s strojništvom, glede na tvojo izjemno natančno gladkost :D :D ...veš strojniki se pogovarjamo v nam razumljivih enotah, to pa so milimetri, kotne stopinje in podobno.

Sedaj jaz (ali pa tisti ki sprašuje) sklepam da vi s svojim super-duper rezalnikom z abrazivnim vodnim curkom odrežete na tisočinko milimetra natančno na treh metrih dolžine, s tem da mimogrede dosežete gladkost površine še Ra0,1....aja večinoma pa delate za NASO in ESA....se motim?

Pa lp
lesy1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 565
Pridružen: 21.5.2005 10:54

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a fikus_ » 5.2.2014 7:54

Glede kvalitete rezanja; gladkost, pravokotnost reza je odvisna od nastavljenih parametrov! Tako s klasičnim plamenskim razrezom lahko dosegamo kvaliteti rezanja s plazmo.

V praksi pa je tako, da vsi nekam hitijo in material razrežejo, kvaliteta je pa bolj tako tako!

Najkvalitetnejši razrez je laser, da se rezati luknje manjše kor je debelina pločevine, npr. za navojne izvrtine. Vendar tega se izogibajo zaradi brizganja pri prebijanju in s tem poškodb stroja. Ostaja minimalen rob na spodnji strani.

Potem je plazma. Gladkost razreza zelo dobra, manj pravokotnost. Tu se pokaže sposobnost operaterja za nastavljanje parametrov. Če pa hitijo z razrezom, pa je pravokotnost zelo slaba, tako da ima izrezan kos na eni strani celo večjo mero, na drugi pa precej manjšo!

Plamenski razrez: neravnine nekoliko večje kot pri plazmi, pravokotnost pa dobra. Spet odvisno od operaterja.

Pri plamenskem in plazmi je potrebna doslednost pri uporabi velikosti šob, kontrola zamašenosti/zapacanja itd.

Vodni razrez: videl samo razrezan Alu pločevino debeline 6 mm. Malo hrapava površina, pravokotnost dobra.

Lep dan
fikus_
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2443
Pridružen: 25.4.2005 6:07

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a igorb » 5.2.2014 19:03

v praksi je tako da bi vsi radi zaslužili,zato je kvaliteta reza obratno sorazmerna z ceno,voda je res nekako najbolj precizna,(pri debelejših materalih),slabost (takojšnja oksidacija) zato jo bolj uporabljajo pri nekovinskih materialih, redko kdo je pripravljen plačat ceno katero računajo drugače so stroški,vode, laserja,plazme nekako poravnani na dolžino reza,vsak komad ima svojo ceno zato je mogoče najbolj na mestu vprašanje koliko me stane razrezan komad in kaj je razmerje cena kvaliteta.
kot pravi fikus je precej odvisno od operaterja.
igorb
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 538
Pridružen: 3.3.2005 19:19

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a kauc » 5.2.2014 20:38

lesy1 napisal/-a:
kauc napisal/-a:Pozdravljeni!
Iz lastnih izkušenj ti lahko povem da z vodnim curkom, lahko dosežemo izjemno natančnost,gladkost reza,in sicer s strojem flow mach 3b z dinamično glavo. ;)


Se od daleč vidi da nimaš kake hude veze s strojništvom, glede na tvojo izjemno natančno gladkost :D :D ...veš strojniki se pogovarjamo v nam razumljivih enotah, to pa so milimetri, kotne stopinje in podobno.

Sedaj jaz (ali pa tisti ki sprašuje) sklepam da vi s svojim super-duper rezalnikom z abrazivnim vodnim curkom odrežete na tisočinko milimetra natančno na treh metrih dolžine, s tem da mimogrede dosežete gladkost površine še Ra0,1....aja večinoma pa delate za NASO in ESA....se motim?

Pa lp


Upam da si res to tisti ki si najpametnejši na tem forumu. Človek se je hotel pozanimati glede reza kot lajk, ti pa se tukaj delaš nekaj pametnega. Lahko ti le povem, da se da rezati komad na 2 stotinki milimetra natančno, gladkost reza pri debelejših materialih, pa je boljša kot pri ostalih alternativah.
kauc
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 23.1.2013 18:14

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a lesy1 » 5.2.2014 21:22

kauc napisal/-a:Upam da si res to tisti ki si najpametnejši na tem forumu. Človek se je hotel pozanimati glede reza kot lajk, ti pa se tukaj delaš nekaj pametnega. Lahko ti le povem, da se da rezati komad na 2 stotinki milimetra natančno, gladkost reza pri debelejših materialih, pa je boljša kot pri ostalih alternativah.


Daleč od tega da sem najpametnejši, sem pa res že kar nekaj let na forumu. In glede na to da se moram ukvarjati tudi z razrezom..tudi vem nekaj o njem. AWJ je ena izmed možnosti izbire...ima svoje dobre in slabe strani, tako da bi lahko povedal malo bolj realno, če že delaš s takim strojem.

Tile tvoji 2 stotinki pa prihrani za koga drugega. Meni jih ne boš prodal.
Gladkost reza je vedno razmerje med ceno in zmogljivostjo, recmo žica res reže na stotinke in to tudi 200mm debeline in tako dalje. Pač v določenih primerih je uporabna, v kakšnem drugem primeru pa bistveno predraga, enako pa velja za AWJ.

Pa LP
lesy1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 565
Pridružen: 21.5.2005 10:54

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a kauc » 5.2.2014 21:44

lesy1 napisal/-a:
kauc napisal/-a:Upam da si res to tisti ki si najpametnejši na tem forumu. Človek se je hotel pozanimati glede reza kot lajk, ti pa se tukaj delaš nekaj pametnega. Lahko ti le povem, da se da rezati komad na 2 stotinki milimetra natančno, gladkost reza pri debelejših materialih, pa je boljša kot pri ostalih alternativah.


Daleč od tega da sem najpametnejši, sem pa res že kar nekaj let na forumu. In glede na to da se moram ukvarjati tudi z razrezom..tudi vem nekaj o njem. AWJ je ena izmed možnosti izbire...ima svoje dobre in slabe strani, tako da bi lahko povedal malo bolj realno, če že delaš s takim strojem.

Tile tvoji 2 stotinki pa prihrani za koga drugega. Meni jih ne boš prodal.
Gladkost reza je vedno razmerje med ceno in zmogljivostjo, recmo žica res reže na stotinke in to tudi 200mm debeline in tako dalje. Pač v določenih primerih je uporabna, v kakšnem drugem primeru pa bistveno predraga, enako pa velja za AWJ.

glej, rezal sem baker debelie 1 mm dolžine 20 cm in titan debeline 2mm dolžine 25cm in po dolžini ni prihajalo do večje razlike od 2 stotinki mm, seveda ni bilo to izmerjeno z mikrometrom, ampak z šublerjem mitotoyo absolute. Pa tudi pri večjih in debelejših komadih nimam težav z mero, je pa res da je potrebno v začetku nastaviti korekcijo za velikost, pri debelejših komadih pa lahko korigiram še konus

Pa LP
kauc
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 23.1.2013 18:14

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a moi » 6.2.2014 1:26

konus se da s poskusnimi rezi bp optimirat, da je price/performance.
moi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1989
Pridružen: 26.12.2005 17:21

Re: Kvaliteta razreza

OdgovorNapisal/-a fikus_ » 6.2.2014 8:06

Pozdravljeni,

Malo mimo ampak, ali kdo ve za standard za vodni razrez, za kvaliteto rezanja. Podobno, kot je npr. DIN EN ISO 9013 za plamenski razrez.

Lep dan
fikus_
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2443
Pridružen: 25.4.2005 6:07

Naslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost