STROJNISTVO.com • Poglej temo - Tranzistorski vžig

Tranzistorski vžig

"Friziranje", sam svoj mojster, modelarstvo ...

Moderatorji: -M-, čopi, eustahije

Tranzistorski vžig

OdgovorNapisal/-a _5er_ » 6.3.2006 22:13

Lp!
Jaz bi vas pa prosil, če ima kdo kakšno vezalno shemo za tranzistorski vžig.
Aja, to bi vgradil na 80W Tomosov platinski vžig. Koliko obratov več bi dosegel?
_5er_
_5er_
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 4.6.2005 21:59

OdgovorNapisal/-a Mariborca-n » 7.3.2006 0:49

Če misliš da bi z tranzistorji razbremenil platine katere morajo prenašati visoke tokove te morem žal razočarat ker nebi na obratih s tem pridobil nič.

Bi pa na zanesljivosti in vzdržljivosti motorja pridobil kar nekaj. Posebej še če je slabše skupaj narejeno in rado kaj nagaja.
Mariborca-n
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 130
Pridružen: 6.8.2005 20:42

OdgovorNapisal/-a Mariborca-n » 7.3.2006 0:52

Shema ki preverjeno deluje:


Prvi del

Drugi del
Mariborca-n
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 130
Pridružen: 6.8.2005 20:42

OdgovorNapisal/-a _5er_ » 7.3.2006 13:59

Kaj pa je s tistim "elementom" BOSCH 1012? A je to kakšen čip? Fajn bi bilo, da bi bili še za te dele v temu "elementu" podani podatki.
_5er_
_5er_
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 4.6.2005 21:59

OdgovorNapisal/-a _5er_ » 7.3.2006 14:07

Tranzistorski vžig bi vgradil zato, ker se baje moč vžiganja pri višjih obratih zmanjša.
_5er_
_5er_
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 4.6.2005 21:59

OdgovorNapisal/-a janez03 » 8.3.2006 18:51

Predvidevam da na mopedu imaš akumulator 12V, sicer z elektronskim po shemi zgoraj ne bo nič.
Tole vezje ti razbremeni platine velikih tokov in s tem povezane obrabe oz. zažiganja kontaktov. Pri nižjih obratih daje boljšo iskro kot platine (platine se pri majhnih obratih prepočasi odpirajo posledica je nižja napetost in slabša iskra). Pri velikih obratih pa se tok skozi "špulo" prekine prej kot je dosežen optimum za polno energijo iskre, zato je iskra pri visokih obratih slabša. Tale shema se pri visokih obratih obnaša enako kot samo platine. Obstajajo tudi izboljšane verzije z (elektronsko) podaljšanim kotom zapiranja platin, ki se bolje obnesejo tudi pri velikih obratih. Pri zgoraj omenjeni shemi namesto BOSCH1012 lahko uporabiš tranzistor BUX37 namensko razvit za elektronski vžig ali ekvivalent.

L.p.; Janez
Pomagaj si sam in forum ti bo pomagal.
janez03
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 90
Pridružen: 29.1.2006 21:14


Vrni se na Friziranje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost