STROJNISTVO.com • Poglej temo - Prošnja za pomoč

Prošnja za pomoč

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a Rokc5 » 14.8.2013 17:56

Lep pozdrav vsem.

Nisem vedel, pod katero temo bi odprl novo vprašanje pa sem se na koncu odločil, da odprem novo temo. Nočem smetiti foruma in že vnaprej prosim za razumevanje.

Dovolite mi, da se najprej predstavim vsem velespoštovanim članom foruma strojnistvo.com.

Sem uporabnik Rokc5 in to je moj prvi post na tem forumu. Forum mi je zelo zanimiv in ga spremljam že nekaj časa, čeprav sam ne izhajam ravno iz strojniškega "foha". :D

Sam sem namreč diplomant FDVja in delam v enem večjih privatnih industrijskih podjetij pri nas, ki je hkrati en izmed večjih slovenskih izvoznikov. Ker sem pri svojem delu imel vedno več stika z razvojem in proizvodnjo v podjetju sem se posledično začel tudi vedno bolj zanimati za delo strojnikov in ostalih tehnikov v naši firmi in težave s katerimi se pri svojem delu soočajo. Zelo sta me fascinirala stres in dnevni pritiski s katerimi se mora razvojni kader pri nas soočati. Hkrati pa sem videl, da na žalost ta kader pri nas velikokrat ni zadovoljen in da smo tako posledično izgubili nekaj ključnih ljudi, novi (pogosto neizkušeni) mladi, ki pa so prišli, starejših izkušenih strojnikov in ostalih razvojnikov niso mogli uspešno nadomestiti oziroma so podlegli pritiskom. To je še toliko bolj žalostno, ker je razvoj temeljni del uspeha vsake firme in vedno bolj sem se začel spraševati o razvojnih problemih naših podjetij.

O tem sem govoril tudi s kolegi v razvoju, s katerimi smo nato imeli preštevilne debate in z veseljem sem prisluhnil njihovim skrbem. S kolegi imam dobre odnose, znajdem se pri delu z njimi, tudi na interdisciplinarno delo v timih sem se navadil in kljub temu da sem FDVjevec sem pridobil pri njih neko mero spoštovanja, saj so videli kako sam spoštujem njihovo delo in da tudi sam s svojim trudom - navsezadnje nisem brezvezen strošek za firmo - lahko marsikaj doprinesem k podjetju.

Ko sem v zadnjih mesecih zasledil novice o množičnem izseljevanju mladih v tujino - pri čemer prevladujejo naravoslovci/tehniki - me je začela problematika tehnološkega razvoja slovenskega gospodarstva še bolj skrbeti, navsezadnje tudi zato, ke sam delam v realnem gospodarstvu. Vem, da je ta forum strojnistvo.com že odpiral veliko tem o izseljevanju strojnikov v tujino (navsezadnje že mnogo let pred krizo), zaradi zelo slabih pogojev dela pri nas (predvsem glede plač), a izgleda, da razen delnih prebliskov mediji iz različnih (morda tudi ideoloških) razlogov te teme niso spravili na vrh agende. Čeprav je to ključna strateška tema, ki bi se je morala lotiti naša država. Ignoranco medijev in oblasti do razvojnih tem tudi sam poznam, saj sem študiral na faksu na katerega se je namerno vpisovalo (pre)veliko število študentov, hkrati pa se je namerno znižalo standarde študija na tem faksu (seveda mi tu ni potrebno dodati, da sem bil nad študijem na FDV izjemno razočaran in sem se počutil opeharjenega).

Ker se mi zdi, da mediji namerno zmanjšujejo pomen ustrezne ureditve okolja za razvojno delo ljudi v gospodarstvu bi želel temo bolj spraviti v medije. Načeloma vsi veliki mediji vključno z Rtvslo, Delom, Dnevnikom, Večerom ter 24ur o tej temi NE PIŠEJO.
Edini, ki načeloma (pogosto prek objave raznih podjetniških zgodb)odpirajo to temo so Finance. Na forumu Financ sem tudi aktiven že kar nekaj časa. Zato sem se odločil prek foruma pozvati uredništvo Financ, naj problematiko pogojev dela za tehnične kadre v Sloveniji (plače, napredovanja, nagrade, delovno okolje itd.) izpostavi kot pomembno temo. Naj jo spravi v eter, da jo bodo povzeli tudi drugi mediji. Navsezadnje bi to izpostavilo tudi njih kot medij. Zaenkrat za te zadeve pri uredništvu ni bilo posluha.

Zato sem obračam na vas. Prosil bi vas, če se lahko prijavite na Finance.si in na spodnjo povezavo foruma Financ napišete svoje lastne izkušnje dela v slovenskem gospodarstvu kot strojniki. Kje ste delali, kakšna je plača, pogoji napredovanja, medosebni odnosi v firmi itd. whatever. Kakšne so razlike s tujino. Karkoli. Toliko, da poskušamo urednike malce zbrcati, da se zganejo in zgodbo pošljejo v javnost.
Spodaj prilagam še link: http://forum.finance.si/?t=161512

Hvala vsem za vašo pomoč in srečno!
Rokc5
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 14.8.2013 17:15

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a Karl Benz » 14.8.2013 18:43

Pozdravljen Rokc5

Pozdravljam tvojo odločitev, da del svojega prostega časa nameniš problematiki tehnološkega razvoja Slovenije in ti ob tem želim, da bi našel čim več ustreznih sogovornikov in odprtih ušes tistih, ki imajo moč kaj spremeniti.

Nasmejal sem se, kjer pišeš, da si deležen spoštovanja kolegov kljub temu, da si FDV-jevec. Iz napisanega je mogoče razbrati, da je bila pot do tega spoštovanja težka in dolga. No, sam mislim, da bi morali biti vsi poklici in vse stopnje izobrazbe enako spoštovanje v kolikor oseba v svojem delu uživa in izkazuje pridnost in motiviranost.

Problematika, ki jo ti izpostavljaš ima dva pola. Temnega - to je tehnološka prihodnost Slovenije. In malce manj temnega - to je počutje tehničnega kadra v Sloveniji. In preden me vsi morebitni nergači napadejo, kako je oh in sploh slabo, naj pojasnim: Tehničnemu kadru v Sloveniji, če ga primerjamo z ostalimi strokami in poklici, trenutno sploh ne gre slabo. Delo je. Služba, zaposlitev se najde (če že ne hitro...pa vseeno veliko hitreje kot kje drugje). In kdor želi, lahko zelo hitro najde delo v bljižni okolici. Kdor je motiviran, delaven in voljan učenja, lahko zelo lepo preživi.

O tehnološki prihodnosti Slovenije pa: dokler gredo milijoni za reševanje bank in tistih podjetij kjer si država kupuje socialni mir....do takrat nima smisla izgubljati besed.
Karl Benz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 303
Pridružen: 11.7.2007 11:06

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a moi » 15.8.2013 14:42

http://www.rtvslo.si/gospodarstvo/zarad ... ani/239165

pa mislim, da je bil lih v financah en clanek, kako majo razvojniki v gorenju po jurja al kuk ze
moi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1989
Pridružen: 26.12.2005 17:21

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a Bojan J. » 16.8.2013 7:10

Bravo Rock5. Kljub vsemu se vidi, da si FDV-jovec. Si tako lepo napisal, da ga po mojem ni strojnika, ki bi zmogel tak tekst skupaj spravit :roll: .
Ampak, zadel si poanto.
Bojan J.
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 131
Pridružen: 18.9.2003 14:24

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a ktm1001 » 16.8.2013 9:20

Iz vica: novemu zaposlenemu porinejo metlo v roko nakar on "Ampak... jaz imam diplomo!" "Joj, se opravičujem, nisem vedel." in mu vzame metlo in nadaljuje "Vam bom pokazal, kako se uporablja."



Inženirjev bo premalo vsaj še deset let
Gazele opozarjajo, da je ustreznega strokovnega kadra, predvsem inženirjev, iz leta v leto manj, zato jih ustrezno usposabljajo sami

http://www.dnevnik.si/poslovni/gazele/1042532269

Pa pm, ravno največjega c**** so intervjuvali. Kateri hoče za vsakega od države še subvencije za naslednjih 5 let. Naj v oglas napiše plačo 2k€ neto in bo Vrhnika preplavjena s kadri.

Samo na Ljubljanskem faksu pa 700 mest je letos razpisanih. Ne, da mi gre na kozlanje kot strojniku, ko preplavljajo že prenasičen trg. Ampak tudi kot davkoplačevalcu, ki tole financira.( Kot, da bi nekomu kupil dildo, potem bi me pa še nategnil z njim. )

Tukaj je bilo že pred 7 leti vse napisano.

http://slepocrevo.wordpress.com/2006/02 ... ev-my-ass/

Zadnje case lahko veliko beremo o blaznem pomanjkanju inzenirjev, zdravnikov in naravoslovcev v Sloveniji. Takoj na zacetku naj povem, da mi grejo take drekarije totalno na [cenzurirano] in da res ne morem najti bolj uglajenega izraza.Kaj smo ze slisali o pomanjkanju zdravnikov? Tukaj imamo primer vrhunske strokovnjakinje za diabetes, ki s svojim znanjem enostavno nima v Sloveniji kaj iskati. Crni je takih zgodb slisal se pa jos, ko se je odlocal za podiplomca. Na tone mladih raziskovalcev, ki jih nikjer nocejo. Torej najbolj brihtnih in najbolj pridnih ljudi nihce ne rabi. Za koji [cenzurirano] torej nekdo trobezlja o tem, kako je treba povecati vpis na naravoslovne fakultete? Kaksno “usklajevanje s trgom delovne sile” neki? Kdo laze, da se splaca biti strojnik ali elektrotehnik? In najpomembnejse vprasanje, komu vsa ta umazana propaganda najbolj koristi?

V prvi vrsti bi vecji vpis koristil profesorjem na faksih. Njihovo financiranje je odvisno od stevila vpisanih in njihovo napredovanje od stevila publikacij in diplom. Torej jim v bistvu ne morem zameriti, da se obnasajo racionalno in skusajo v naravoslovje zvabiti cimvec mladih ljudi, da jim bojo zastonj pisali diplome in potem bili mladi raziskovalci, ki jih itak placa drzava, ne pa oni. Pa ceprav se tem mladim ljudem to glede na razmerje trud/nagrada pac ne splaca. Ce bi bile zadeve take kot v ZDA, bi bilo veliko financiranja Univerze odvisno od prostovoljnih prispevkoh bivsih diplomantov (alumni). V interesu bivsih diplomantov pa je, da studij koncajo samo kvalitetni studentje in da studija ne konca ravno vsak aberveznik. Veliko stevilo diplomantov namrec zbija ceno na trgu delovne sile, ljudje, ki imajo diplomo in slabo znanje pa zmanjsujejo ugled poklica. Zaradi nacina financiranja, ko je denar za Univerzo kar na silo potegnjen iz zepa davkoplacevalcev, pa interes profesorjev in interes studentov ter diplomantov ni eno in isto. Namesto, da bi profesorji delovali tako, da bi njihovi diplomanti imeli cimboljso moznost zasluzka, da bi lahko del le-tega dali nazaj svoji fakulteti, povecujejo ponudbo na trgu delovne sile z vedno blazjimi pogoji prehoda v naslednji letnik in podobnimi sranji.

Seveda od vecjega stevila diplomantov profitirajo tudi delodajalci. Najlazje je jamrati, kako da je malo inzenirjev, ob tem pa jim izplacevati bagatelne place. Slisim, da je zacetna placa univ. dipl. inz. strojnistva 130 jurjev in da se ne veca ravno strmo. Zadnjic sem slisal za primer diplomantke naravoslovne fakultete, ki je poslala 60 prosenj za sluzbo (mater, se dobra je, da je nasla toliko firm) in dobila odgovor od ene. Ponudili so ji 70 jurjev neto pa se nek strokovni izpit na Gospodarski Zbornici bi si morala sama placati. Izpit stane 300 jurjev. Pa to ni vec smesno, [cenzurirano]. Dokler smo inzenirji na trgu tako slabo placani, nas ni premalo, zato naj na ministrstvu za solstvo in znanost nehajo zganjati svojo perverzno propagando in se rajsi posvetijo resnim pedagoskim in raziskovalnim problemom. Naloga solstva ni uravnavanje trga delovne sile, ampak izobrazevanje. Ljudje naj studirajo tisto, kar jim pase, trg pa bo s placami in delovnimi mesti ze poskrbel za to, kateri poklic bo bolj zazeljen.

Bralca bosta mogoce mislila, da Crni tukaj jamra. Ne, meni je vsec to, kar delam. Svoj poklic sem izbral, ker me to zanima. I’ve seen things you people wouldn’t beleive in vse to… Na jetra pa mi gre, da se mladim ljudem laze. Tako imam za bodoce maturante en nasvet- pojdite studirat kar vas zanima. Ze pred 10 leti so nam govorili, da bo manjkalo kemikov, danes pa zapirajo razvoj v Leku (umm, tukaj sem se zmotil). Zato ne verjemite raznim drekmesalcem.

Crnijev nasvet studentom naravoslovja in tehnike je, da naj pac poskrbijo za svojo rit. Ce je treba, pa v tujino. Odjebi patriotizem. Dokler nas ne bojo cenili tudi na papirju od denarja namesto samo na casopisnem papirju, je brez veze. Saj trg deluje, nekaj ljudi na faksih in na institutih dela tisto, kar jim je vsec, nekaj nas je pa spizdilo v tujino, nekaj se jih svaljka v drzavnih sluzbicah. Se vec nas mora pobegniti, da bo res primankljaj inzenirjev. Potem pa naj nehajo jamrati, shut the [cenzurirano] up and show us the money. Jebi ga, vcasih je treba staro bajto porusiti, preden se lahko zgradi nova. Tako, Ata Crni je govoril.

ktm1001
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1271
Pridružen: 7.5.2009 17:18

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a moi » 16.8.2013 10:17

moi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1989
Pridružen: 26.12.2005 17:21

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a Karl Benz » 17.8.2013 11:45

Kdor zatrjuje: "inženirjev v Sloveniji primankuje" govori tako le iz lastnega interesa, saj bi si želel, da jih je še več in bi jim lahko dajal še nižje plače.
Inženirjev v Sloveniji NI premalo. Saj, če bi jih bilo premalo, potem jih neka firma za 800...900 € ne bi našla nobenega!

Inženirjev Slovenija lahko še nekaj "izvozi"...preden bo dosežena kritična vrednost in bo cena njihovega dela pričela naraščati. Čakam ta dan!
Karl Benz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 303
Pridružen: 11.7.2007 11:06

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a moi » 17.8.2013 13:20

potem bodo prisli pac iz cro, bih, srb. fizika je enaka povsod.
moi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1989
Pridružen: 26.12.2005 17:21

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a Karl Benz » 17.8.2013 13:52

moi napisal/-a:potem bodo prisli pac iz cro, bih, srb. fizika je enaka povsod.


Motiš se. Bi bili potem že danes tukaj, pa jih ni.
a) pri pretoku ljudi moramo vedno upoštevati faktor navezanosti na domačo dolino - zato dohodki že znotraj držav nikoli ne bodo izenačeni...
b)kdor bo iz teh držav odločen, da gre na pot, bo Slovenijo preskočil in šel tja, kjer je kaj perspektive
Karl Benz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 303
Pridružen: 11.7.2007 11:06

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a ktm1001 » 17.8.2013 15:37

Karl Benz napisal/-a:Kdor zatrjuje: "inženirjev v Sloveniji primankuje" govori tako le iz lastnega interesa, saj bi si želel, da jih je še več in bi jim lahko dajal še nižje plače.
Inženirjev v Sloveniji NI premalo. Saj, če bi jih bilo premalo, potem jih neka firma za 800...900 € ne bi našla nobenega!


Naj eden piše Duhovniku, da se lahko faks za naslednjih 10-15 let zapre. 8)
ktm1001
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1271
Pridružen: 7.5.2009 17:18

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a Bojan J. » 17.8.2013 19:11

Provokacija.

Diplom je dovolj.
Ker, če bi bilo inženirjev dovolj, bi vrejetno bile razmere nekoliko drugačne.

Samo v premislek...
Bojan J.
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 131
Pridružen: 18.9.2003 14:24

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a moi » 17.8.2013 23:01

http://forum.finance.si/?t=134438&page=1

se en link do clanka
je pa treba poudariti, da so bili v acroniju pred rusi ORENK dobro plačani.
mislim, da je operater zerjava mel skupno (nadure, izmensko delo, verjetno tut malo prevoza, malica je v firmi) 175ksit.
inzenirji so zacetne meli slabe, po 2 letih se je pa izboljsalo.
kako je pa sedaj pa ne vem.
moi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1989
Pridružen: 26.12.2005 17:21

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a Rokc5 » 20.8.2013 18:02

Hvala vsem za odziv in izraze podpore.

Vseeno pa me zanima: kako bi lahko opis realnih razmer, ki vladajo na področju razvoja v slovenskih firmah spravili v medije? Ali se ljudje preprosto bojijo izpostaviti; tudi v primeru navajanja dejstev pri bivšem delodajalcu - mogoče obstaja strah da bi le-ta nato 'whistleblowerja' tožil zaradi "obrekovanja"?
Rokc5
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 14.8.2013 17:15

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a moi » 20.8.2013 18:22

jah saj pa ne navedes imena firme oz. ne opišeš firme/ osebe lih do podrobnosti
mas pa na tem forumu tut dost jamranja. isci recimo brinox.
moi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1989
Pridružen: 26.12.2005 17:21

Re: Prošnja za pomoč

OdgovorNapisal/-a ktm1001 » 20.8.2013 21:19

Mislim, da brinox je top 5, med "ljubljanskimi" firmami. Vsaj med proizvodnimi, pustimo razne paradržavne inštitute itd itd. Luštna kadrovnica, dobra plača.... naprej pa nisem prišel :oops:

Tule so tapravi biserji viewtopic.php?p=85678 :lol:

ali pa tule viewtopic.php?t=12053
ktm1001
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1271
Pridružen: 7.5.2009 17:18

Naslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov