STROJNISTVO.com • Poglej temo - Osovina za motorno kolo

Osovina za motorno kolo

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a papige73 » 7.11.2015 13:09

Na vas se ponovno obračam z vprašanjem glede osovine za zadnje kolo.Zanima me kakšen material je primeren za izdelavo osovine.Namreč rabil bi dat izdelat nekoliko daljšo osovino (45 cm).Pa me zanima a je potreben kak določen material zaradi trdnosti ali se lahko uporabi večina materiala?Rabil bi material ki je odporen proti rji.Je možno dat izdelat osovino iz nerjavečega jekla ali aluminija?
Vaša pomoč je res dobrodošla.
Hvala vnaprej

Lp
papige73
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 14.12.2013 21:33

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a magnum44 » 7.11.2015 13:55

Ja pa saj to si lahko sam stešeš iz leskove, jesenove, ali še bolje, drenove veje. :evil:
Saj je le osovina za motorno kolo, nič posebnega. Pa tudi če se pri 150 km na uro zlomi, nič hudega, stešeš novo, pa gas dalje :evil:
Toliko za hec, sedaj pa resno: če nimaš osnovnega znanja, se s tem ne igraj ! Naj ti naredi kdo, ki se spozna. Če pa znaš, pa nimaš kaj tu spraševat.
magnum44
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 584
Pridružen: 20.3.2009 15:31

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a papige73 » 7.11.2015 14:58

Saj nebom jaz delal osovine .če si dobro prebral sem napisal "rabil bi dat izdelat" torej mi bo negdo izdelal.Sprašujem pa za material ker hočem vedet ali se mogoče da to naredit iz inox-a ali kakega materiala ki ne rjavi.
papige73
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 14.12.2013 21:33

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a gobar » 7.11.2015 15:43

gobar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 26.3.2013 18:40

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a vili » 7.11.2015 20:56

ja imaš "rostfraje" s sigmo plastičnosti tudi tja do 600 in več N/mm2, to so kromova nerjavna jekla, to je skoraj toliko kot en č4732, najpogostejše jeklo za gredi in osi...okoli 700...

malo poglej za feritna - martenzitna nerjavna jekla v poboljšanem stanju, če bodo mehka potem je to "repa", bo potrebno poboljšati, ta bodo prava za tvoj problem, samo kako je pa z dobavo pa vrag si ga vedi,

ja tisto "repo" od avstenita, to so nikljeva jekla, dobiš kjerkoli, ta so pa bolj tako-tako...s sigmo pl. okoli 200, še enkrat "repa", so pa to jekla fantastična za nizke temperature (-100...), visoka žilavost, ni krhkega loma, ena sama "žila" :D , samo za malo edukacije, tako na hitro...

no še to, temu, ki boš dal izdelati, pa mora nekaj vedeti o materialih, malo je dobro pogledati od časa do časa "ata KRAUTA" trikrat podčrtano, pa še kakšno literaturo, kakšne kataloge dobaviteljev jekel...(kemijsko sestavo, trdnostne lastnosti, toplotna obdelava, mehanska obdelava, varjenje...)
vili
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 7415
Pridružen: 26.1.2005 10:24

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a vili » 8.11.2015 8:17

če imaš že os, daj izmerit trdoto in iz tabel lahko dobiš približno trdnost te osi in glede na to izbereš primerno jeklo
vili
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 7415
Pridružen: 26.1.2005 10:24

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a moi » 8.11.2015 18:56

martenzitna nerjavna jekla bodo verjetno odgovor ja. cena bo pa kot za NASO.
pomoje sicer bolje, da vzameš navaden 1.7225, poboljšan (mogoče tudi kaj površinsko kaljenega z mehko žilavo sredico?) in ga hardkromaš. recimo 2x 30ym, pa bodo ujemi še zmeri v toleranci, če so bili narejeni na spodnjo mejo.
moi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1989
Pridružen: 26.12.2005 17:21

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a vili » 8.11.2015 19:40

mislim pa, da so kromovi "rostfaji" cenejši od nilkjevih, gorenje dela bobne za pralno in nevem kakšno tehniko še iz kromovih jekel, ravno zaradi nižje cene, ja kakšno palico dobiti bo pa malo ???
nikel se mi zdi, da je dražji od koroma, dobro morda je še kaj vmes, kakšna "zarota", kdo ve kaj ti metalurgi in verige naprej čarajo...
pa tudi, če je dvakrat dražji bo še vedno tista palica za kilo 20€, pa ne sme biti, če je za nikljev RF cca 7...10€, a je to sploh kakšen denar, ta palica pa nebo imela pol kile ali še manj, dobro naj pove bajker, ki se gre "afne guncat - opice zibat" (vidim po njegovih pisanjih, pa nič slabega, fant dela kar ga navdušuje, prva liga), če se že greš šminko, naj bo šminka, pa naj košta kolikor hočeš, kaj misliš, da bo iz rjavnega jekla, pa potem kromanje, pa še tolerance za "logerje" bodo zaje..bali ceneje, "malo morgen",

še glede odgovornosti, odgovoren bo tisti, ki bo določil matrial in pa suprevisor: dobro se je pozanimati kaj pravi regulativa o javnem cestnem prometu, sicer je ne poznam, saj gre za motorno kolo; kako je s predelavami, novogradnjami, ker tu se ni za hecat, dobro, če že rikne lastnik, naj počiva v miru, če so pa še tretje in nevem katere osebe udeležene, se začnejo pa zadeve hudičevo zapletati...
Zadnjič spremenil vili, dne 8.11.2015 20:05, skupaj popravljeno 1 krat.
vili
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 7415
Pridružen: 26.1.2005 10:24

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a Demz » 8.11.2015 20:05

:D ... saj smo ga tudi mi včasih biksali. :D

Omeniti sem hotel samo, da je 80% svetovne proizvodnje niklja iz sibirije, torej Putin. :-? Trgovci zadevo izkoriščajo, kolikor le lahko. Med leti 2000 - 2005 so bile rekordne cene NR, vsi so se izgovarjali ravno na ruse in strošek legiranja :o . "Še pomnite, tovariši"?
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a vili » 8.11.2015 20:07

torej je le zarota...
ampak če se bo fant odločal, naj vseeno izber kromov rostfrei, ni pa obveza samo nasvet, ker gre na cesto, bog nedaj, da me potem kje omenja, me ne pozna... :roll: , nič ne vem, nič videl, nič slišal...
vili
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 7415
Pridružen: 26.1.2005 10:24

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a lesy1 » 8.11.2015 21:21

Vzameš recimo 1.4021 ali pa 1.4462.

Če rabiš kako malenkost, lahko mogoče tudi najdemo kak ostanek pri nas.

Materiala se uporabljata za gredi večstopenjskih črpalk, tako da bi verjeno bila primerna tudi za tvojo gred.

LP
lesy1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 565
Pridružen: 21.5.2005 10:54

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a lesy1 » 8.11.2015 21:23

...
Zadnjič spremenil lesy1, dne 10.11.2015 20:20, skupaj popravljeno 1 krat.
lesy1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 565
Pridružen: 21.5.2005 10:54

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a gobar » 10.11.2015 16:33

Kje si najdel sedaj Metko...če se nanjo zanašaš... - See more at: posting.php?mode=reply&f=22&t=47171#sthash.YcuMdZpY.dpuf


kupi si burek lesy1


ps : kaj ta forum vse prebavlja
gobar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 26.3.2013 18:40

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a lesy1 » 10.11.2015 19:28

...
Zadnjič spremenil lesy1, dne 10.11.2015 20:20, skupaj popravljeno 1 krat.
lesy1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 565
Pridružen: 21.5.2005 10:54

Re: Osovina za motorno kolo

OdgovorNapisal/-a gobar » 10.11.2015 19:56

:D :D :D
gobar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 220
Pridružen: 26.3.2013 18:40


Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov