STROJNISTVO.com • Poglej temo - Koliko zaslužimo strojniki - 2009

Koliko zaslužimo strojniki - 2009

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a grega09 » 9.1.2019 22:40

simcek napisal/-a:Za inženirska dela ne bi smeli zaračunati kupcu manj od 50€/h. Ker vsega porabljenega časa nikoli ne moreš zaračunati, pokalkulacija ne bi smela pokazati manj od 30€/h.

E, vidiš. S temi številkami in zaključkom se pa zelo strinjam. Izredno težko je to delo ovrednotiti. Samo po moje se mora tudi tu nekje vrteti, da nimaš problemov. Je pa na začetku težko, cene kasneje dvigovati pa tudi, če si začel nekje nižje. :(
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a ktm2002 » 9.1.2019 23:20

Če ravno ne podpisuješ nevem kakih pogodb, da s svojim premoženjem odgovarjaš za svojo konstrukcijo ne bo več kakega pogajalskega prostora (brizgalno orodje je takoj 60-70k€).

Slika

Trenutno je vsaj 3k ljudi pripravljeno modelirati za $10/h ali manj.
Slika

Torej, če si specialist na šihtu si po šihtu direktna konkurenca "svoji" firmi(če boš prodajal, tisto kar znaš oz. so te usposobili). Kake nadstreške in podobno bo pa tudi kaki romun znal zrisati za $10.

Se spomnem na eni predstavitvi od solidworksa, enega gospoda, kateri je konstruiral žerjave. Je reku, da včasih je bilo 5 inženirjev sedaj, ko je pa 3d sta pa dovolj dva zagnana tehnika.
Zadnjič spremenil ktm2002, dne 9.1.2019 23:26, skupaj popravljeno 1 krat.
ktm2002
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 427
Pridružen: 12.5.2016 9:47

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a six10 » 9.1.2019 23:22

vili napisal/-a:six, nič nisem u 3pm, sem napisal kaj sem in kaj počnem, malo virtualizma..., malo se zajebavam s 3d modeliranjem - "igračkanje", pa malo svetovanja glede varilstva EWE, pa malo cam - a in to je to..., je v redu..., ne ... me...

pa ti povej kaj počneš za en kuras...


Ja striček, orodja 'rišem' za cca 1200 na mesec.
Če je prilika, pa kaj pofušam za kakšnih 5-10/uro.

In zdaj berem da si privatniki pač ne bodo mogli kupovati Porsch-jev, se bojo pa še naprej morali zadovolljiti samo z Audiji in Bmw-ji. Res smo svinje delavci.
six10
Sodelavec
Sodelavec
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 29.8.2011 20:47

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a kenny » 9.1.2019 23:33

ko sem napisal min. 15€ sem mislil čistega. Potrošni materiali in take stvari računam posebej. :)
kenny
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 399
Pridružen: 11.6.2009 21:17

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a grega09 » 10.1.2019 0:17

ktm2002 napisal/-a:Trenutno je vsaj 3k ljudi pripravljeno modelirati za $10/h ali manj.

ktm2002, poznam nekaj teh freelance portalov in ni vse tako kot izgleda. Modeliranje neke igrače za okras (pa še verjetno za vedno ostane samo model, ki ga je fajn vrteti z miško in se mu čuditi :D ) je nekaj čisto drugega, kot pa iti na teren, se pogovarjati s stranko, kaj so njene želje, prilagajati konstrukcijo, narediti nešteto uskladitev.
Mogoče kdo misli, da to ni treba oz. se bom popravil, večina misli tako. Samo za resne projekte pa ni drugega.
Je pa res, da se vse meče v isti koš. Se strinjam, da lahko najdeš nekoga iz drugega konca sveta, ki ti bo skonstruiral orodje za brizganje obeska za ključe, pa še tisto imaš ogromno možnosti, da bodo problemi.
99 % od teh pa tako dela neke modele, da lahko ljudje, ki so si nakupili 3D printerje sploh sanjajo o njihovi uporabi... Nimajo pa pojma, kaj pomeni konstruiranje.

Ali se tržiš na takšnih portalih in imaš kaj izkušenj glede tega? Sem nekaj poizkušal in ima svoje minuse, poleg seveda že omenjenih. So pa tudi plusi, npr. da je dela ogromno, če se boš malo znašel.
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a Demz » 10.1.2019 6:55

@Ktm, pa - a se zavedaš, da s tistimi 10 Eji niti pod približno ne dosežeš minimalne plače? Tiste, zakonsko določene?
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a Demz » 10.1.2019 7:00

Bi dodal ... če ne nameravaš zadostiti vsaj temu, že zakonsko določenemu kriteriju, pomeni da si kontraband. Vzdržuješ zgolj svoj žep, medtem ko sistema za kasnejše čase pa ne. Tistega sistema, ki te bo reševal, ko boš ležal v bolnici, ali pa v penziji s palčko v tresoči roki. :roll:

Pa, ti časi pridejo, vedno. Baje jih čisto vsak doživi, še celo tisti ki se razkanta na cesti in mora nekdo drug pobirati ostanke za njim. To tudi košta. :evil:
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a grega09 » 10.1.2019 8:40

Demz napisal/-a:Tistega sistema, ki te bo reševal, ko boš ležal v bolnici, ali pa v penziji s palčko v tresoči roki. :roll:

Tu je pa en problem. Ta sistem se ruši in ne vem če bo kaj veliko ostalo od njega. Saj se vidi že na daleč. Penzije v prihodnosti bodo, samo takšne, da če ne boš imel kaj zraven, bo zelo žalostno. Trenutno še ni tako slabo in še nekaj dobiš za to kar daš. Sicer radi damo za primerjavo bolj razvite narode, samo je marsikje še slabše...

Tu je potem problem dileme ali dajati s fušem nekaj na stran, da ti ne požre vsega ta luknja ali delati "prav" in biti optimist.

Večini je zgleda jasno. :D
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a Demz » 10.1.2019 21:32

Tu je edini problem "divje države", premlade da bi razsodno delovala.
Gre za famozna 90. leta, ko smo doživljali 18 let stare mulce - nove vijoličaste (ali kako že so jih poimenovali?) podjetnike z okoli vratu privezanim slinčkom (izgledalo je kot kravata), ki so uspeli nategniti čisto vsakega, ki je mimo prišvedral. :o . Važno je bilo, da so tisti hip lahko imeli pred bajto (ponavadi kar očkatovo) parkiranega bemfa 500 in naprej.

Tisti ki ne dojame, da se pokojninski sistem ne sme rušiti, bo doživel ulico. Zadeva je pa čisto na meji.

Oblastniki se vseskozi gredo igrice na mejah, saj vsi vemo. Toda tisto ... kje je meja ! :lol:
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a ktm2002 » 10.1.2019 22:00

400k v JU
+ 300k državnih firmah
+ 615k+ penzenistov
+ 100k brezposelnih(+50k prekarjev, ki štejejo da so zaposleni)
+ 300k frocov in študentov
+ 300 FINANCERJEV iz gospodarstva
-------------------------
okol 2 miljona

Če ne bi imeli take rasti, bi bili že sedaj v minusu (v največji konjukturi tega desetletja).

Ko bo zmanjkalo https://www.youtube.com/channel/UCAL3JX ... lZyD3nQdBA :P
ktm2002
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 427
Pridružen: 12.5.2016 9:47

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a Jacks0n » 12.1.2019 14:34

Pod 50eur/uro se mi zdi žalitev za inženirja, ki ve kaj dela.

Vsak vodovodar računa 50eur da v 20min zamenja pipo. Pečarji, polagalci ploščic ipd pa tudi ne zaostajajo.

Dokler bomo imeli to mentaliteto majhnosti pač bo, kakor je - z dobro akademsko izobrazbo in odgovornim delom še vedno životariš, povsod loviš popuste, zbiraš merkator pike in kupončke, da prihraniš kakšen evrič. Na mesec mogoče prihraniš 500 EUR, kar pomeni, da za hišo, ki je ranga 200.000 EUR in avto, ki je ranga 30.000 EUR potrebuješ približno 40 let.

Z drugimi besedami, kljub dobri izobrazbi, odgovornemu delu ipd boš za 40 let zakreditiran do konca. A je to lagodno življenje?

Edina rešitev, ki jo jaz vidim, je da se začnemo kolektivno bolje ceniti, da drug drugega podpiramo in si ne mečemo nevoščljivih polen pod noge ter da se gre čim hitreje na svoje - dokler delaš za druge nikoli ne boš plačan toliko, kolikor si zaslužiš. Dejstvo.

Moje drobtinice.
LP.
Jacks0n
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 26.6.2011 23:58

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a Duroplast » 12.1.2019 16:54

Jacks0n napisal/-a:Pod 50eur/uro se mi zdi žalitev za inženirja, ki ve kaj dela.

Vsak vodovodar računa 50eur da v 20min zamenja pipo. Pečarji, polagalci ploščic ipd pa tudi ne zaostajajo.

Dokler bomo imeli to mentaliteto majhnosti pač bo, kakor je - z dobro akademsko izobrazbo in odgovornim delom še vedno životariš, povsod loviš popuste, zbiraš merkator pike in kupončke, da prihraniš kakšen evrič. Na mesec mogoče prihraniš 500 EUR, kar pomeni, da za hišo, ki je ranga 200.000 EUR in avto, ki je ranga 30.000 EUR potrebuješ približno 40 let.

Z drugimi besedami, kljub dobri izobrazbi, odgovornemu delu ipd boš za 40 let zakreditiran do konca. A je to lagodno življenje?

Edina rešitev, ki jo jaz vidim, je da se začnemo kolektivno bolje ceniti, da drug drugega podpiramo in si ne mečemo nevoščljivih polen pod noge ter da se gre čim hitreje na svoje - dokler delaš za druge nikoli ne boš plačan toliko, kolikor si zaslužiš. Dejstvo.

Moje drobtinice.
LP.


Nevoščljiva polena ponavadi mečejo ljudje, ki so se sprijaznili z delom za trakom. Ko poslušaš kako razmišljajo te zaboli pri srcu.

Par cvetk:

- Če ne servisiraš svojega avta si zanič inženir.
- Un zadnč ni vedu kakšno mašino ma moj avto, pa ma faks.
- moj bratranc k je avtomehanik vej trikrat več ....
- Inženir nič ne dela, zato si ne zasluži višje plače od delavca...
- zaradi delavcev ima inženir posel (v resnici gre ta logika v obe smeri, ampak tega ne smeš povedat)
- Zadnjič je s faksa prišel en mlad ing. in ni znal narest onega kar jaz delam že 20 let.
- Kaj pa on rabi takšno plačo, saj je minimalc čist dost...
- Sej nč ne znajo
- Sej faks itak nč ne nuca
...

Ko zmanjka materiala za obirat, radio kokošinjac predvaja program, kjer pridejo na vrsto še šefi, managerji, direktorji...

Mislm... sj jst vem, kako izgleda 8 ur za strojem stat, sam po osmih urah si konc in se običajnemu delavcu po domače rečeno hebe. Nadure? Nezaslišana tema.

Kdor vodi posel ali dela na projektih, pogosto potegne kako naduro dokler ni narejeno, nosi še del službe domov in še med spanjem misli na delo in kaj bo jutri, kako se bo plan do nekega datuma realiziral...


In še resnična prigoda iz LPP...
Dve gospe se pogovarjata kako je v fabriki zadnjič delovodja bil ekstra tečen, ker je hotel, da se potegne pol ure in se dokonča delo do konca. Nezaslišano. In nato se druga ponosno potrka po prsih, "jaz sem vse spustila iz rok na mizo in šla domov, boli me ku*ac, pa naj on sestavlja." Adijo pamet.



Mentaliteta je taka, da enostavno NE smeš biti boljši. Sicer si sovražnik sistema.

Ne verjemi vsemu, kar piše na internetu. (France Prešern, 1845)
Duroplast
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 695
Pridružen: 30.4.2016 11:50

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a grega09 » 12.1.2019 17:37

Duroplast napisal/-a:- Če ne servisiraš svojega avta si zanič inženir.
- Un zadnč ni vedu kakšno mašino ma moj avto, pa ma faks.
- moj bratranc k je avtomehanik vej trikrat več ....
- Inženir nič ne dela, zato si ne zasluži višje plače od delavca...
- zaradi delavcev ima inženir posel (v resnici gre ta logika v obe smeri, ampak tega ne smeš povedat)
- Zadnjič je s faksa prišel en mlad ing. in ni znal narest onega kar jaz delam že 20 let.
- Kaj pa on rabi takšno plačo, saj je minimalc čist dost...
- Sej nč ne znajo
- Sej faks itak nč ne nuca

Dve gospe se pogovarjata kako je v fabriki zadnjič delovodja bil ekstra tečen, ker je hotel, da se potegne pol ure in se dokonča delo do konca. Nezaslišano. In nato se druga ponosno potrka po prsih, "jaz sem vse spustila iz rok na mizo in šla domov, boli me ku*ac, pa naj on sestavlja." Adijo pamet.

Prve alineje si dobro zbral. To smo vsi že vse slišali, samo se nasmejim, ko so tako lepo zbrane skupaj. :D :D
Za drugo pa težko sodiš, ker ne poznaš celotne situacije. Mogoče si je pa delovodja zaslužil takšen odnos. Sem se že večkrat ujel, ko sem prehitro sodil, še danes včasih. Pa na koncu vidiš, da ima vsaka zgodba dve strani. Za takšne stvari imamo dve ušesi. Čez enega notri, čez drugega ven. :D
Če si odrasel v domačem podjetju, potem pa tudi verjamem, da ti je druga stran malo bolj tuja. Če se motim, boš sam ocenil. Pravzaprav sem pravkar sodil nekaj kar ne bi smel, ko smo že ravno pri temu. :D :D
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a grega09 » 13.1.2019 21:38

Na tole sem naletel pred kratkim, pa sem se spomnil na tole temo:
https://fastgood.cheap/

Naslednjič pošljite šefu ali pa stranki, da se malo igrajo. :D :D Kakšen trmast bo še res vse tri vklopil. :lol:
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Koliko zaslužimo strojniki - 2009

OdgovorNapisal/-a ktm2002 » 13.1.2019 22:22

Slika
ktm2002
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 427
Pridružen: 12.5.2016 9:47

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov