STROJNISTVO.com • Poglej temo - Gradnja hidroelektrarn na Muri

Gradnja hidroelektrarn na Muri

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a fikus_ » 4.8.2019 20:44

Nemci imajo velike probleme z vetrnimi in sončnimi elektrarnami. Se zgodi, da imajo precej viška elektrike in plačujejo Norvežanom, da jo pokurijo v ČHE, ko pa imajo manjko, pa elektriko spet drago plačujejo taistim Norvežanom, da jim vrnejo elektriko.
fikus_
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2443
Pridružen: 25.4.2005 6:07

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a Slavcr » 4.8.2019 20:53

Na hitro sem pogledal tole "Heindl" zamisel in se skoraj poscal od smeha. Kateri pubertetnik je narisal te lepe animacije? Teoretično je vse krasno, prakična izvedba pa … (tlaki / površine / sile / trdnost / tesnenje). In kakšno prednost sploh ima "kamnit bat" pred navadno črpalno elektrarno???
Slavcr
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 714
Pridružen: 14.8.2006 12:58

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a CADfreak » 5.8.2019 6:45

Pozdrav

Tale "kamnit bat" ima predvsem to prednost, da ga lahko postaviš na ravnini, za ČHE pa rabiš določeno, primerno konfiguracijo terena. Se pravi, bi naj lepo dopolnjeval vetrne elektrarne, ki so načeloma v veliki meri na ravnini, štrom pa delajo takrat, ko pač veter piha.

Pa ni to edina ideja, ki bi koristila gravitacijo (oz. potencialno energijo) za hranjenje energije:

https://www.power-technology.com/featur ... d-storage/

Na tem področju bo še živahno, verjetno se bo potreba po energiji, kljub vse bolj varčnim tehnologijam, večala tako, da bo smiselno koristiti vse vire, ki so nam na voljo...

Lp

Jože
CADfreak
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 522
Pridružen: 8.2.2002 1:00
Kraj: Maribor

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a nabijač » 5.8.2019 7:07

CADfreak napisal/-a:Pa ni to edina ideja, ki bi koristila gravitacijo (oz. potencialno energijo) za hranjenje energije:
https://www.power-technology.com/featur ... d-storage/

Ideja je v splošnem v redu, izkoristek je še kar visok, energije se lahko shrani ker nekaj, mogoče pa so pozabili na detajl, da močnejsi kot bo veter, več bo dela in ob močnem vetru bo treba bloke na zelo dolgih zajlah precej precizno pozicionirati. Sicer se na žerjave ne zastopim in morda to sploh ni problem? Pa še stabilnost celega kupa mi je sumljiva, da kakšen blok z roba ne pade dol? To izgledajo bolj fensi slikice za pridobivanje naivnih investitorjev.
nabijač
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 18.1.2019 10:29

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a grega09 » 5.8.2019 8:16

Lahko ščijete kolikor hočete :roll: , samo dejstvo je pa da so takšne ideje že blizu realizacije, samo težava je kot vednno denar, ki je potreben za projekte takšne skale. Za kaj več pa priporočam tale podcast, kjer idejni oče malo govori o problemih med razvojem:
http://omegataupodcast.net/299-gravity-storage
Prednosti je pa CADfreak navedel. Izkoristek je še malo večji, kot pri ČHE, cca. 90%, ker ni cevovodov takšnih dolžin. Delovni tlaki so podobni kot pri ČHE, cca. 50 bar, torej lahko uporabiš enake turbine in ostalo. Največji plus je pa neodvisnost lokacije, ker je skala skoraj vsepovsod.
Seveda so pa tudi minusi. Da je zadeva uporabna glede shranjevanja energije, mora biti tudi velika, da ima vse skupaj smisel. Kar pa za sabo potegne probleme izvedbe na začetku.
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a grega09 » 5.8.2019 8:28

https://larouchepub.com/pr/2019/190703_german_power_grid.html
Še o nemcih, pa njihovih problemih junija 2019. Tu je sicer malo pristransko v negativni smeri napisano glede obnovljivih virov. Je pa dejstvo, da ti viri brez nekega shranjevanja energije ne bodo delovali. Druga možnost je pa ogromna količina daljnovodov, da lahko energijo pretakamo poljubno tja kjer jo in ko jo potrebujemo. To je pa še težje realizirati kot shranjevanje energije.
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a Slavcr » 5.8.2019 9:01

No, ta zamisel z dviganjem posameznih betonskih blokov pa je tudi praktično in cenovno izvedljiva. Tudi v brezvodnih puščavah za sončne elektrarne. Beton je 2,5 x težji od vode in ga je treba dvigniti le na 40% 'vodne' višine za enak učinek, res pa so 'spodnja nadstropja' bolj za podstavek kot za korist. Pa (sicer zelo elegantne) vetrnice kazijo pokrajino, ti dvigalski zalogovniki bi jo še bolj; itak pa jo daljnovodi in sončni kolektorji tudi. (Aja, tudi kontejnerje v Kopru prelagajo z 'zajlami', v ne premočni burji.)

"Skala je res vsepovsod" (naprimer v severnonemških ravninah?) in je tako monolitna , da se niti 'bat' niti 'cilinder' ne bosta (z)drobila? Tudi 'bat je treba dvigniti za 40% 'vodne' višine - poglej, kolikšna je višinska razlika v Avčah in kako si potem predstavljaš tisto membransko tesnilo po obodu??
Zadnjič spremenil Slavcr, dne 5.8.2019 9:04, skupaj popravljeno 1 krat.
Slavcr
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 714
Pridružen: 14.8.2006 12:58

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a fikus_ » 5.8.2019 9:02

Še en "gravity store" z betonskimi utežni in "gradbenim" žerjavom so tudi predstavili Nemci. V bistvu žerjav zlaga betonske bloke v krogu in glede na viške/manjke energije nalaga na kup oz. razlaga na tla/nižje.
fikus_
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2443
Pridružen: 25.4.2005 6:07

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a nabijač » 5.8.2019 9:18

Slavcr napisal/-a:No, ta zamisel z dviganjem posameznih betonskih blokov pa je tudi praktično in cenovno izvedljiva.

Je figo.
Cel kup je problemov. Kaj se s kupom zgodi ob potresu, orkanu, kaj ko vse namoči dež in potem zmrzne, kaj je z obrabo betonskih blokov ob stalnem prekladanju - drobljanje in posledično delci zdrobljenega betona med bloki. Delovanje teže zgornjih blokov na spodnja nadstropja - a bo sploh zdržalo?,...
nabijač
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 18.1.2019 10:29

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a Demz » 5.8.2019 9:23

Vzameš sto metersko krono in zvrtaš luknjo skozi Zemljo ... po obodu luknje naviješ bakreno tuljavo,, za začetek čisto zadostuje, v nadaljevanju bi se jo dalo tudi pozlatiti, ni problema, denarja dovolj (tko pravijo, ob vrtanju bi ga pa znali celo najti v večjih količinah), ... potem skozi luknjo pošlješ ... npr. kubik velik blok železa, neodima, ... nekaj kar je zelo magnetno in pustiš da niha skozi njo.

8) 8)

Edino kar bi bilo treba posebej opozorit, je, da je treba okoli luknje narediti pošteno ograjo, da nebi kitajci in japonci preveč zijali vanjo in slikali s fotoaparati, že tako nam vsako idejo mimogrede sunejo.
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a grega09 » 5.8.2019 9:28

Slavcr, za detajle poslušaj podcast na linku, ki sem ga objavil. Problem tesnila je že skoraj nakazoval ustavitev razvoja na projektu, pa so natuhtali neko rešitev, ki jo gospod opiše v omenjenem posnetku.
Nekako imajo cilj izdelati pilotni projekt premera 20 m, da se prikaže funkcionalnost. Samo to niso velike količine energije. Računal sem, da za 100 kWh, kar je približno poraba elektirike za tri dni pri meni, bi rabil bat premera cca. 10 m, kar za domačo uporabo nima smisla. Govorim malo iz glave, ker nimam več računov pri sebi.
Raste pa sposobnost shranjevanja energije z radijem bata na četrto potenco, izdelovalni stroški pa s kvadratom radija. Več detajlov pove gospod na posnetku, kot že rečeno.
Pa plus je, da je medij voda, ki se ne "obrabi", kot se to dogaja pri baterijah in imamo potem velike probleme z njimi. Seveda je pa vsepovsod prisotno vzdrževanje. Se pa vse konča pri končni ceni za shranjeno kWh. Če nisi s ceno tam kjer so ostale rešitve ali nižje, vse skupaj nima smisla...

Seveda pa to ne sme biti edina možnost in prav je da se producira več idej v tej smeri.
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a Demz » 5.8.2019 9:41

Cilj je, da je stroškov 0%, zaslužka pa 100% - potem ugotoviš, da svetovni lobi dela točno v tej smeri.
Perpetuum mobile ... ojej,baje da je celo Tesla imel opravka na tej temi.
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a Demz » 5.8.2019 9:44

Se opravičujem, seveda ni šlo za perpetuum mobile, ampak za zelo stvarno zadevo. Pa je pogrnil - politika itd.

Karkoli bi šel novega izumljat, bi šel v čisto prvem planu eliminirat prisklednike. Potem šele ...
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a čiro1950 » 8.8.2019 9:55

Ali ima kdo podatek, kolikšno moč na pragu elektrarne naj bi imele elektrarne na Muri https://sobotainfo.com/novica/politika- ... lresnic-ne. Trenutno obratuje mala HE Ceršak http://www.dem.si/sl-si/Elektrarne-in-p ... er%C5%A1ak, ki ima moč na pragu O,662 MW, pri padcu 3m in pretoku 27,3 m3/s. Pretok Mure je trenutno 100 m3/s, kar bi dalo pri enakem padcu 2,42MW moči, toliko kot naša edina vetrna elektrarna pri polni moči. Res ima HE bolj enakomerno moč, v primerjavi z vetrno, ki pa je verjetno veliko cenejša in ne moti okolja, razen ptičev.
čiro1950
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 601
Pridružen: 23.5.2006 9:11

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a vili » 8.8.2019 10:37

celoten padec MUERE je od at --- hr meje cca 50 m (po googletu) pri nekem toku Q ??? je to toliko in toliko kW moči, enostavno, dobro danega toka ne smeš vsega voditi skozi turbino-e, morda 20%, so pravila, koliko mora biti "proste" vode, bla bla..., pa tudi ne moremo tega padca in toka koristiti na koncu..., na meji s hrvaško...
vili
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 7415
Pridružen: 26.1.2005 10:24

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost