STROJNISTVO.com • Poglej temo - Inzenir zacetnik placa

Inzenir zacetnik placa

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a stux » 13.8.2019 7:04

Pozdravljeni,

letos zakljucujem studij strojnistva program PAP. Zanima me od tistih, ki ste se nedavno zaposlili z izkusnjami le preko studentskega servisa: kaksno placo bruto lahko prcakujem v vecji slo firmi kjer imam stipendijo?

Lp
stux
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 13.8.2019 6:59

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a e » 13.8.2019 8:05

Pozdravljen

Najprej za tiste malo starejše ovej, kaj pomeni PAP :-)
Dobro bi bilo vedeti tudi v katero smer te vleče. Bi delal v energetiki, projektivi, konstrukciji, proizvodnem strojnistvu,...?
e
Administrator
Administrator
 
Prispevkov: 171
Pridružen: 27.6.2001 1:00

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a Slavc » 13.8.2019 8:34

Jaz bi ti prvi mesec dal osnovno plačo.
Nato pa dodatek glede na znanje, prizadevnost in uspešnost, ki ga boš pokazal.
Brez nič ni nič
Slavc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 726
Pridružen: 27.8.2003 17:04

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a PikaPoka828 » 13.8.2019 9:35

..
Zadnjič spremenil PikaPoka828, dne 11.10.2019 6:13, skupaj popravljeno 1 krat.
PikaPoka828
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 24.11.2017 12:00

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a stux » 13.8.2019 9:40

Pap-projektno aplikativni program, visokošolski oz. 1.bolonjska stopnja:)

Verjetno bom delal v konstrukciji, sel sem pa na smer mehatronika. Seveda najprej osnovna placa, lahko prcakujem osnovno 1200-1300 bruto? Minimalec sigurno ni tudi za stipendiste.
stux
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 13.8.2019 6:59

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a e » 13.8.2019 10:03

Pričakuj 900-1000 brutto.

Če se izkažeš in pravilno odločiš na karierni poti, boš v petih do desetih letih žel sadove, ki bodo večkratnik teh šetvilk, sicer.
Če boš delodajalca moril s svojimi pravicami in dopustom ter, kako je trg dela odprt, pa se ti bo ustavilo pri 1500 bruto, to pomeni s prevozom in malico slabih 1.200, če si od delodajalca oddaljen vsaj 10km
e
Administrator
Administrator
 
Prispevkov: 171
Pridružen: 27.6.2001 1:00

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a stux » 13.8.2019 10:20

Sicer so mi obljubili 25. placilni razred. Je pa tako, da tudi jaz vecini od diplomantov nebi dal prav veliko, preden se izkazejo, tako da razumljivo.
stux
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 13.8.2019 6:59

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a grega09 » 13.8.2019 12:35

Študent ali pa dijak v SPAR-u dobi 5,3 € neto na uro, kar pomeni na koncu meseca pri 168 urah slabih 900 € nakazila. Sicer je res, da tam bolj težko napreduješ na kaj več, samo vseeno je lepa primerjava zlaganje makaronov na police :roll: ali pa neko inženirsko delo, ki naj bi ustvarilo neko dodano vrednost. Na začetku bolj težko sicer, s časom pa sigurno, pa prihodek bolj slabo sledi temu v večini primerov...
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a Duroplast » 13.8.2019 13:47

e napisal/-a:Pričakuj 900-1000 brutto.

Če se izkažeš in pravilno odločiš na karierni poti, boš v petih do desetih letih žel sadove, ki bodo večkratnik teh šetvilk, sicer.
Če boš delodajalca moril s svojimi pravicami in dopustom ter, kako je trg dela odprt, pa se ti bo ustavilo pri 1500 bruto, to pomeni s prevozom in malico slabih 1.200, če si od delodajalca oddaljen vsaj 10km


To se mi bere kot nekaj takega:

Potrpi 5 let s 1000 bruto, "če se te usmilimo boš mogoče napredoval do povprečne plače". Po petih letih odideš, ker vidiš, da so te nategovali dokler si se pustil in pride novinec, ki mu spet prodajo prazno upanje , "da mogoče pa enkrat nekaj bo".

Kaj naj mi pove dejstvo, da ti predstavnik večjega podjetja iz tujine pove, da je razvoj v matični državi dražji in zato iščejo kader pri nas?

Da smo drugorazredna roba, ki si višje plače ne zasluži?

Ne verjemi vsemu, kar piše na internetu. (France Prešern, 1845)
Duroplast
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 695
Pridružen: 30.4.2016 11:50

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a janz » 13.8.2019 14:54

Ja, zanimivo branje, vsi bi dali minimalca, potem (enkrat) ko se bos dokazal pa kaj vec... in se cudite zakaj najboljsi prvi odidejo?
Zakaj vsi gledate(mo) na zaposlene kot strosek, stroje in avto pa kot nalozbo??
Lepo primerjavo je dal prej z delom v sparu in sedaj mladim fantom ki je ocitno spoznal da se bo prepoceni svical za nekoga drugega...
Fant prvo poglej kake beneficije imajo zaposleni (telefoni, avtomobil, dopust, delovni urnik, se stempljajo, placane aktivnosti - sport...)
vprasaj kar te zanima, kar si zelis - drugace vsi mislijo da si srecen in skromen!
Sicer pa trenutno se da dokaj lahko zamenjat delodajalca, itak v enem letu bos hitro ugotovil ce se dobro pocutis al ne:) vso sreco in vedno glej okoli sebe da ne zamudis priloznosti za skok na boljse!
Zamenjat sluzbo na 3-5 let ni vec tak bau-bau kot je bil 10 let nazaj, ljudi je manj potrebe vecje in si lahko koncno tud zaposlen malo "zmisljuje" kje bo delal!!
janz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 343
Pridružen: 2.9.2004 13:43

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a nabijač » 13.8.2019 15:36

stux napisal/-a:Sicer so mi obljubili 25. placilni razred.


Koliko pa je ta plača za 25. plačilni razred? Od kje pa je ta plačilni razred? To imajo v javni upravi. Ali je tudi v kolektivni pogodbi za kovinsko in elekteroindustrijo?

Je pa kar se plače tiče bolje začeti v resnem večjem podjetju, kjer navadno že na začetku lahko dobiš neko osnovno inženirsko plačo (po moje kakšnega jurja neto) kot pri kakem majhnem privatniku, ki bi za začetek dal minimalca.
Je pa važno tudi kakšne so možnosti napredovanja, pridobivanja pravega uporabnega znanja, odnosi v firmi in da ti ni kak butelj, ki ne zna luknje zvrtatat ali ki še nikoli ni samostojno nič skonstruiral za šefa,...
nabijač
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 18.1.2019 10:29

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a KrajncM » 13.8.2019 15:56

Pozdravljeni,

meni se pa nič ne zdi sporno če je začetna plača 1200-1300 bruto. Konec koncev je strojništvo takšna veda, kjer se kvaliteta pozna črno na belem. Začetnik pač rabi 5 ur za nekaj kar rabi izkušen 1 uro. Pa po možnosti še ceneje. Za mene je najbolj tipičen primer L nosilec kakšnega senzorja, kjer začetnik izriše tako da se ga more frezat iz polne kocke, izkušen pa bo vzel standarden L profil. Mogoče se sliši banalno, ampak takšnih primerov je veliko, razlika v strošku med prvim in drugim pa je x3 ali pa še več.

Problem torej ni v osnovni plači, ampak v sistemu nagrajevanja.
Da si samostojen pri svojem delu rabiš 2-3 leta, da pa si specialist pa 5+, odvisno od področja in kak si priden. Moreš pa vedet kakšne cilje imaš pri službi. Če ti je pač šiht 7-15 in fertik, pol se pač treba zadovoljit s klasičnim napredovanjem, ki pomeni 50 bruto na 2-3 leta. In s tem ne mislim da moreš delat nadure, ampak da si firmi zvest, da razmišljal o težavah inovativno in rešitve in izboljšave probaš aplicirat. Ko boš za firmo res dodatna vrednost, boš napredoval tako karierno, kot finančno. Če pa so pri slednjem še zmeraj izgovori, pa pač greš naprej, izkušenj ti ne more nihče vzet

lep pozdrav
KrajncM
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 140
Pridružen: 2.8.2019 7:18

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a CAD-novinec » 13.8.2019 17:21

e napisal/-a:Pričakuj 900-1000 brutto.


Tole se mi zdi pa nerealno malo... Dobro, verjetno igra geografska lega na žalost tudi neko vlogo, čeprav ne verjamem da sta kilo kruha in liter mleka v Prekmurju kaj cenejša kot v Ljubljanski kotlini.

V neki normalni firmi bi moral dobiti ca. 1300 bruto.
CAD-novinec
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 17.6.2007 12:53

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a grega09 » 13.8.2019 19:43

KrajncM napisal/-a:Če ti je pač šiht 7-15 in fertik, pol se pač treba zadovoljit s klasičnim napredovanjem, ki pomeni 50 bruto na 2-3 leta.

Tole na žalost še inflacije ne pokrije ali pa ravno pri neki nižji plači. V zadnjih 10 letih je bila 13%. Če želiš biti na enakem, potem to pomeni vsaj 13% povečanje bruto plače glede na stanje pred 10 leti. Potem pa še povečanje za ostale stvari, če se ti uspe dogovoriti. Torej cca. 2% povišanje vsako leto brez vsega ostalega...
Na žalost večina ne razume inflacije in se vse konča še preden se začne pogovarjati... :o :roll:
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a Duroplast » 13.8.2019 22:00

Za jurja bruto me boste mogoče (po nesrečnem naključju) videli v proizvodnji.

Inženirskih del pa za tak denar ne bom opravljal.

Tako enostavno.

Ne verjemi vsemu, kar piše na internetu. (France Prešern, 1845)
Duroplast
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 695
Pridružen: 30.4.2016 11:50

Naslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov