STROJNISTVO.com • Poglej temo - Gradnja hidroelektrarn na Muri

Gradnja hidroelektrarn na Muri

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a čiro1950 » 12.8.2019 10:00

Imenski pretok vodne elektrarne je lahko zelo različen glede na srednji pretok vodotoka.Vodne elektrarne na Dravi in Soči so npr. projektirane tako, da je njihov imenski pretok približno dvakrat večji od srednjega pretoka vodotoka. Kljub temu to ni pravilo,.... stran142: http://lab.fs.uni-lj.si/kes/hidroenerge ... elektr.pdf
Če letno proizvodnjo elektrarne, izraženo v GWh, deliš z urami v letu, dobimo letno povprečno moč na pragu elektrarne, ki je res praviloma 2x manjša od imenske instalirane moči elektrarne pri naših HE. Tako da pričakovano povrečje okrog 7MW na pragu elektrarne na Muri po mojem mnenju ni tako zanemarljivo malo.
čiro1950
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 601
Pridružen: 23.5.2006 9:11

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a CAD-novinec » 12.8.2019 17:40

čiro1950 napisal/-a:Tako da pričakovano povrečje okrog 7MW na pragu elektrarne na Muri po mojem mnenju ni tako zanemarljivo malo.


Se strinjam. Ni zanemarljiva moč. Avstrijci imajo okoli Gradca na Muri tudi elektrarne s po dvema agregatoma podobnih moči.

Je pa sicer prav da se pri načrtovanju takih objektov upoštevajo kar najvišji okoljevarstveni standardi, izgradnja in kasnejša eksploatacija pa naj imata jasno čim manj negativen vpliv na okolico.
Težava je le, ker je v današnjih časih zahtevam in pogojem, oprostite izrazu, eko-teroristov, skrajno težko ali nemogoče zadostiti. K sreči so američani, nemci, skandinavci..., svoje hidrocentrale zgradili po večini v 30, 40 in 50-ih letih prejšnjega stoletja ko ta ekoliška plat še ni bila tako pomembna. So pa (tudi) s to elektriko omogočili tehnološki, gospodarski in družbenosocialni napredek, tako da so posledično ekologi lahko svojo literaturo v miru naštudirali ter razdelali v udobju osvetljenih in toplih hramov učenosti.
CAD-novinec
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 17.6.2007 12:53

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a grega09 » 15.8.2019 8:45

Mogoče spada v to temo. Zanimivo branje o konceptu ERoEI (energy returned over energy invested):
http://euanmearns.com/eroei-for-beginners/

Pa še dva zanimiva prispevka na temo obnovljivih virov energije:
https://youtube.com/watch?v=TGFq_9Mj0co&list=FLq2NHXUIpTyMEzkXG-i1l9w&index=11&t=0s

https://youtube.com/watch?v=h5cm7HOAqZY&list=FLq2NHXUIpTyMEzkXG-i1l9w&index=7&t=0s/
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a čiro1950 » 15.8.2019 19:01

Moram popraviti oceno: elektrarno na Muri bi nadomestilo 14 vtrnic pri Senožečah (na osnovi objavljene ocene letne proizvodnje).
čiro1950
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 601
Pridružen: 23.5.2006 9:11

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a Duroplast » 15.8.2019 20:25

čiro1950 napisal/-a:Moram popraviti oceno: elektrarno na Muri bi nadomestilo 14 vtrnic pri Senožečah (na osnovi objavljene ocene letne proizvodnje).


S tem da tiste veternice ustvarjajo nepredvidljivo nihanje moči v omrežju.

Ne verjemi vsemu, kar piše na internetu. (France Prešern, 1845)
Duroplast
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 695
Pridružen: 30.4.2016 11:50

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a grega09 » 16.9.2019 13:18

Cena 1 kWh elektrike v Nemčiji na 16.9.2019.png
Cena 1 kWh elektrike v Nemčiji na 16.9.2019.png (187.18 KiB) Videno 5224 krat

Zanimiv podatek od danes. Cena 1 kWh v Nemčiji je prebila 30 centov.

Rastejo pa enormno davki in dajatve v zadnjih 10 letih. Sama cena el. energije se je znižala za 13%. Nekaj je zrastla tudi omrežnina, kar bi rekel da je logično, ker se na tem tudi dela - pametna omrežja, nadgradnje, itd.

In v teh davkih in dajatvah so tudi vse subvencije za vetrnice in sončne elektrarne, ki jih tako veselo mešamo v sistem brez prave tehnologije shranjevanja energije. Tudi mi bomo verjetno šli po tej poti, sicer počasi, a vztrajno...
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a Žerjavar » 16.9.2019 18:02

grega09 napisal/-a: Rastejo pa enormno davki in dajatve v zadnjih 10 letih. Sama cena el. energije se je znižala za 13%. Nekaj je zrastla tudi omrežnina, kar bi rekel da je logično, ker se na tem tudi dela - pametna omrežja, nadgradnje, itd.
In v teh davkih in dajatvah so tudi vse subvencije za vetrnice in sončne elektrarne, ki jih tako veselo mešamo v sistem brez prave tehnologije shranjevanja energije .
In kaj si hotel povedati v prid ali proti HE na Muri?
Dejstvo je, da bo poraba el.energije države rastla. Še vedno je vprašanje, kje jo bomo v prihodnjosti pridobivali brez večjih negativnih vplivov na okolje. Kaj meniš, bo to veter, sončna svetloba (žarčenje) , atomska energija, fosilna energija, …??? ; energijo tekoče vode smo že dokaj dobro izkoristili Drugo (manj pomembno) so puferbunkerji (vmesni akumulatorji) med dnevno ( tedensko, mesečno, letno) proizvodnjo in porabo energije.
Prav gotovo le vplivanje na manjšo porabo ne zadošća. Doba robotike zahteva nadomestitev človeške energije, ki trenutno znaša 1000000 X 100W = 100 MW , dejansko še bistveno več.
Rast državnih dajatev pa skušaj znižati na račun:
delo kjer rezultati nimajo ekonomskega pozitivnega efekta
delo, ki služi le politikom in ne državljanom
delo, kjer je aktivni izkoristek dela izpod 70%
...
Vrtičkarstvo je boljše od žerjavarstva
Žerjavar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 8688
Pridružen: 19.5.2007 14:33

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a Deutz » 16.9.2019 21:18

Žerjavar napisal/-a:.... Doba robotike zahteva nadomestitev človeške energije, ki trenutno znaša 1000000 X 100W = 100 MW , dejansko še bistveno več...


Ha...ha... TA ti je dobra !!!! Pa res... nisem nikoli na to pomišljal !! ... vsakem Slovencu "pecikl" pod noge i vrti druže dinamo z 100% izkoristka vsaj 4 ure na dan, 4 pa naj efikasno delaju v podjetju !!!
Vsaj bomo bolj zdrava nacija, pa še alkohol ki ga zaužijemo bo koristno izgorel .. :D :D :D
Deutz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1375
Pridružen: 23.11.2018 17:41

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a grega09 » 16.9.2019 22:10

Žerjavar napisal/-a:In kaj si hotel povedati v prid ali proti HE na Muri?
Dejstvo je, da bo poraba el.energije države rastla.

To je zadnja tema, kjer smo se pogovarjali o proizvodnji el. energije, pa sem objavil, ker se mi zdi, da kaže nek trend, ki ga lahko pričakujemo tudi tu. Moje mnenje je, da ne moreš gledati el. energetskega sistema kot posamezne tipe elektrarn, ampak kot celoto.
Preferiram pa jedrsko tehnologijo, ki trenutno zadosti vsemu kar rabimo, pa še zelo čista je. Druga v vrsti je pa geotermalna, ki še ni izkoriščena, kot je treba, imam pa občutek, da ima velik potencial.
Seveda sem v vsej vmesni situaciji za razvoj sončne in vetrne in ostalih obnovljivih, samo ob pametni uporabi in vpeljavi v sistem, ko bodo za to zrele in ne samo zato, da se nabija tisti del dajatev v višave, da lahko krijemo nekaj, kar nam na dolgi rok trenutno dela škodo...
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a Žerjavar » 16.9.2019 22:19

Deutz napisal/-a: ... vsakem Slovencu "pecikl" pod noge i vrti druže dinamo z 100% izkoristka vsaj 4 ure na dan, 4 pa naj efikasno delaju v podjetju !!!
Se povsem strinjam, vendar je realizacija v tej smeri praktično nemogoča. Do danes še ne poznam koristne izrabe človekove energije v raznih fitnisih, ….. na energetskih napravah, …. Vsa energija gre v toploto in posledično v poletnem času v dodatno porabo energije za izčrpavanje te toplote (klima naprave). Pa saj ne moreš zakonsko vseh ljudi obremeniti s fitnis porabo lastne energije.
Moja predpostavka nadomestitve človeške energije temelji na dejstvu, da danes k vsaki proizvodnji delavec vlaga še svoje delo, energijo. Pri robotizaciji tega človekovega vložka ne bo, ga mora nadomestiti (in multiplicirati) zunanja energija - dodatna proizvodnja elektrike. Iz katerega vira????
Vrtičkarstvo je boljše od žerjavarstva
Žerjavar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 8688
Pridružen: 19.5.2007 14:33

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a grega09 » 17.9.2019 8:26

Žerjavar napisal/-a:Prav gotovo le vplivanje na manjšo porabo ne zadošča. Doba robotike zahteva nadomestitev človeške energije, ki trenutno znaša 1000000 X 100W = 100 MW , dejansko še bistveno več.

Se strinjam, samo koliko pa je še res fizičnega dela od tega slabega miljona ljudi, ki delajo? Večina, ki jih ni v pisarnah, že zdaj uporabljajo nek pripomoček ali orodje, ki je gnan s strani el. energije. Govorim za Slovenijo, ki je bolj storitveno orientirana... Saj vemo, da glavni porabniki el. energije pri nas so Kidričevo, Jesenice in nekaj papirnic. Teh nekaj skupaj že zdaj potroši skoraj 3/4 slovenske elektrike.

Poraba bo šla pa gor, to pa sigurno. In bi bilo dobro, da smo na to pripravljeni, da ne bomo samo uvažali elektrike, ker potem bo pa šele draga...
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a nabijač » 17.9.2019 9:25

grega09 napisal/-a:Preferiram pa jedrsko tehnologijo, ki trenutno zadosti vsemu kar rabimo, pa še zelo čista je..


Jaz tudi stavim na nek bodoč napreden način uporabe jedrske energije, sem pa pa proti novemu bloku JEK:
Ker Slovenčki nismo zreli za uporabo jedrske elektrarne - ker še po 30++ letih nismo uspeli rešiti problema odlagališča jedrskih odpadkov, pa bi že nov blok gradili.
Ker je to najdražja elektrika.
Ker se bo pri gradnji novega bloka za 5 miljard "investicija" itak podražila in se bo v davčne oaze, jahte in vile stricev iz ozadja prelila vsaj miljarda++.
Ko bo blok ene 2035 morda zgrajen bo vse skupaj že skoraj sigurno zastarelo, ker bo znanost že našla nek mnogo bolj napreden način pridobivanja jedrske energije. To napredek po malem spremljam in se v svetu na tem res intenzivno dela.
...

Je pa res, da je lažje kritizirati in biti proti, kot pa ponuditi pravo rešitev s katero bodo skoraj vsi zadovoljni.
nabijač
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 18.1.2019 10:29

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a grega09 » 17.9.2019 10:35

nabijač napisal/-a:Ker Slovenčki nismo zreli za uporabo jedrske elektrarne - ker še po 30++ letih nismo uspeli rešiti problema odlagališča jedrskih odpadkov, pa bi že nov blok gradili.

Vso izrabljeno gorivo se shranjuje tekom življenjske dobe elektrarne v le-tej. Ko bo NEK1 za odpis bomo pač postavljeni pred dejstvo, da je potrebno s tem nekaj narediti in se bo že rešilo.
https://www.nek.si/sl/o-jedrski-tehnologiji/skrb-za-odpadke/izrabljeno-jedrsko-gorivo
To o čemer se pa govori so pa nizki in srednje radioaktivni odpadki, ki nastanejo pri vzdrževanju in podobno - oprema, voda, itd.
https://www.nek.si/sl/o-jedrski-tehnologiji/skrb-za-odpadke/nizko-in-srednje-radioaktivni-odpadki
Ne vem vsega, samo javnosti se to daleč napačno predstavlja. Vsi si potem predstavljajo tiste sode z oznako za radioaktivne snovi iz katerih teče svetleča zelena snov. :D Pa lepo vas prosim, saj ne živimo med Simpsonovimi. :roll: :o
nabijač napisal/-a:Ker je to najdražja elektrika.

Kot je zgoraj videno, predstavlja sama cena elektrike majhen delež v končni ceni za uporabnika. Takšna elektrika je stabilna in nisi odvisen od vremena, uvoza, itd. Mogoče lahko to malo odtehta ceno. Tudi elektrika iz obnovljivih virov ni zastonj, krijemo jih pa vsi v tistih 65% dajatev. Tudi vse subvencije, ki se jih tako lepo reklamira po medijih, npr. za montažo sončnih elektrarn in podobno.
nabijač napisal/-a:Ker se bo pri gradnji novega bloka za 5 miljard "investicija" itak podražila in se bo v davčne oaze, jahte in vile stricev iz ozadja prelila vsaj miljarda++.

Se strinjam, da se bo ogromno pokradlo. To je spet problem velike enkratne investicije. Če mene vprašaš se bo prav tako pri HE, vetrnicah, sončnih panelih, itd. Samo tam so tekoče in posamezne investicije manjše in se o tem ne govori, ukradena vsota na koncu je pa enaka. Zato enim, ki kradejo to še bolj ustreza.
nabijač napisal/-a:Ko bo blok ene 2035 morda zgrajen bo vse skupaj že skoraj sigurno zastarelo, ker bo znanost že našla nek mnogo bolj napreden način pridobivanja jedrske energije. To napredek po malem spremljam in se v svetu na tem res intenzivno dela.

Glede dolgotrajnosti gradnje nuklearnih elektrarn se strinjam. To je problem. Še posebej, ker moraš s krediti kriti nekaj dolgo časa, kar nič ne proizvaja in potem obresti nanesejo lepe % končne investicije. Lahko pa kupimo kitajske, oni jih bodo vsak čas začeli "štancati" kot po tekočem traku. :D Problem jedrske energije je tudi, da si je s predpisi in vsem kar spada zraven naredila res hude vozle in vse skupaj na koncu nanese €.
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a vrzi1 » 17.9.2019 11:37

Elektrika je nujna za naše življenje. Kar nekaj časa se o tem pogovarja tudi politika ter vlada. Predsednik Šarec je celo napovedal gradnjo 2 bloka. S tem se celo strinjam z njim. Še najlažje bo graditi nov blok tam kjer eden ze stoji. Predno bo nov zgrajen bo stari ze tako moral v razgradnjo. Moznosti za druge vire, ki jih navajajo zeleni pa ni. Veter premalo piha tudi če ne moti pticev (pišem iz lastne izkušnje 12 let imam vetrnico, ki je naredila zelooo malo elektrike). Soncne eletrarne so boljse, ampak je dan prevec kratek, pa tudi shranjevanje lastne elektrike je drago. Okoli subvencij soncnih panelov pa ne bi razglabljal. Prakticno vec kot polovico subvencije itak že prej daš drzavi v obliki đavka. Ostalo polovico sem pa ali pa še bom placal kot OVE prispevek.
Ni druge poti. Če hocemo, da bodo namesto nas delali roboti jim moramo zagotoviti elektriko. En malo vecjiFanukov robot ima skupaj okoli 10kW motorjev. Racunajte koliko porabijo v 24 urnem ciklu. Moja prejsnja fabrika jih je imela 200 v pogonu . Vecina je neprestano migala. Clovek dnevno s hrano porabi samo okoli 4 kW.
Kolikor spremljam cene elektrike so pa v tem mesecu v konicah, ko ni deloval blok 6 pogosto skocile preko 100€/MWh. Sosedje nam radi prodajo ampak košta pa.
vrzi1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 306
Pridružen: 15.4.2006 17:26

Re: Gradnja hidroelektrarn na Muri

OdgovorNapisal/-a nabijač » 17.9.2019 13:06

grega09 napisal/-a:Vso izrabljeno gorivo se shranjuje tekom življenjske dobe elektrarne v le-tej. Ko bo NEK1 za odpis bomo pač postavljeni pred dejstvo, da je potrebno s tem nekaj narediti in se bo že rešilo.


Ja to je pravi primer, kako zadeve tečejo v banana državah in nukleark sploh nebi smele imeti.
Res se izrabljeno jedrsko gorivo v bazenih ob elektrarni ohlaja nekaj let, potem pa se ga v urejeni državi spravi v sode in odpelje v neko posebno skladišče. Pri nas pa se ti sodi kopičijo v elektrarni.

Celotno upravljanje z radioaktivnimi odpadki je treba imeti natančno urejeno že pred prvim zagonom elektrarne.
nabijač
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 18.1.2019 10:29

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov