STROJNISTVO.com • Poglej temo - Inzenir zacetnik placa

Inzenir zacetnik placa

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a korenje » 25.8.2019 21:09

Menjat podjetje za 200€ višjo plačo ni kar tako. Sploh ker začneš spet iz nule. To je psihični šok.
korenje
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 859
Pridružen: 19.7.2005 10:50

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a borisk » 26.8.2019 6:59

če dobiš samo 200€ več, kot sedaj, pol nisi tako dober kot praviš :lol:
Pa itak ne začneš iz nule ampak 200€ višje kot si bil do sedaj....


Ps. ne vzet vsega napisanega preveč osebno... :lol:
borisk
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1259
Pridružen: 15.12.2003 19:06

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a favorites » 26.8.2019 7:10

korenje napisal/-a:
favorites napisal/-a:Vsak človek je nadomestljiv, razlika je samo v času nadomestitve ;)

Zaslužiš si odvisno od tega koliko znaš. Nekateri že v štartu 1500+, nekateri niti 700eur (tudi če je magister s povprečjem 10).


znanje in produktivnost nič ne pomenita v privat sektorju.
dobiš toliko kot se zmeniš, delodajalec bo pa gledal kako te bo ožel kolikor se da.
pri 100 zaposlenih če vsakemu odtrga 50€ pri plači na tak ali drugačen način, pa še kakšnih 200€ pri prispevkih, potem ti je jasno da se to izplača. Na letni ravni to pomeni tudi 200k€ ali več.



A dej nehaj no :D Sedaj pa malo bučke kvaziš.
Edino znanje in produktivnost kaj štejeta v privatnem sektorju. S tem ko šola bora malo ker je kvaliteta faksov močno padla. Ne pravim da so v strojništvu vrhunske plače. Ampak z enim zadostnim znanjem in željo po delu ni tak problem za normalni delovnik (brez nadur) priti v plačilni razred 1300-1800eur neto. Z malo več odgovornosti itd tudi bistveno višje.

Dober orodjar z dobrim znanjem programiranja cnc mašin in konstruiranjem orodij za normalni delovni čas tudi do 2000eur.

Imam linkedin profil pa vsak mesec dobim kako ponudbo za delo. Pa se nikjer nisem zmenil pod 1500 eur. Kar pa se mi še vedno ne zdi nekaj visoka plača, samo kot primerjava da še vedno ni tako grozno kot nekateri navajate.

Po mojih izkušnjah v privat sektorju štejejo le izkušnje in znanja. No seveda so veze, ampak to je vedno bilo in vedno bo. Tako daje mogoče na prvo zaposlitev potrebno gledati bol iz vidika "kaj se lahko naučim" ne pa "koliko bom plačan". Ko boš enkrat imel znanje se bo tudi plača lahko dvignila. Če ne v tem podjetju pa v drugem.
Lp
favorites
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 468
Pridružen: 26.6.2008 18:56

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a nabijač » 26.8.2019 7:30

korenje napisal/-a:Menjat podjetje za 200€ višjo plačo ni kar tako. Sploh ker začneš spet iz nule. To je psihični šok.

A ni fajn po ene 10 letih zamenjat in začet na kakšnem novem področju z nule, da ni preveč dolgčas in da človek preveč ne ostane v neki rutini?
nabijač
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 18.1.2019 10:29

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a Sajko993 » 26.8.2019 13:13

nabijač napisal/-a:
korenje napisal/-a:Menjat podjetje za 200€ višjo plačo ni kar tako. Sploh ker začneš spet iz nule. To je psihični šok.

A ni fajn po ene 10 letih zamenjat in začet na kakšnem novem področju z nule, da ni preveč dolgčas in da človek preveč ne ostane v neki rutini?


Če se na delovnem mestu ne počutiš vredu, oz. ti je dovolj napora ti ni problem razposlati prošnje za novo delovno mesto v drugem podjetju. Konec koncev 200 € je 200 €, razmisli če se to ponovi ni več 200 € ampak je možnost kaj več :).

Če greš na razgovor še ne pomeni da boš menjal, samo pomeni da se interesiraš za boljše delovno mesto. V primeru boljše ponudbe imaš tudi ročico za privijanje na sedanjem delovnem mestu.

Drugače pa ne skrbeti glede psihičnega šoka, sej če se z avtom nekam rahlo zaletiš tut preživiš psihični šok samo da tam nemoreš veliko pomagati po storjenemu.

Druga stvar ti je menjava ko si 55 let star, ker se ti že počasi diši po penziji in to ve vsako podjetje (nisi fizično efektiven kot pri 35 letih.) res pa da imaš malo več v glavi kot 20 let prej :).

To je kot dobitni loto listek. Če veš da greš na boljše, (plača, stres, delovno mesto, izkušnje) bi bil bedak da ga nebi vplačal.

Lep pozdrav.
Sajko993
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 207
Pridružen: 23.8.2019 7:52

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a grega09 » 26.8.2019 15:27

Tudi jaz mislim, da je treba biti skozi malo aktiven pri iskanju zaposlovalca. Tako malo veš kakšne so stvari na trgu in tudi za trenutnega delodajalca nisi samoumeven, ko mu rečeš, da greš lahko nekam, kjer bo nekaj stvari boljših. Katere pa to so, pa vsakemu po svoje. Meni se osebno ni za voziti čez pol Slovenije v službo, čeprav vsi vemo, da lep znesek pade zraven na koncu meseca, ki ni obdavčen. Samo to je tudi napor in moraš v službi malo počivati :D , da se lahko voziš tako kot ene poslušam, npr. vsak dan tudi po uro in pol v eno stran.

To tipanje po trgu potem občutiš ko in če kdaj konstruiraš (ali počneš kaj drugega) na svojem. Na konec koncu je tako, kot bi skozi iskal nove zaposlovalce, samo da je relacija bolj poslovna, kar je včasih bolje, ker nisi samo "delavec". Ima pa tudi svoje minuse vse skupaj.

favorites napisal/-a:S tem ko šola bora malo ker je kvaliteta faksov močno padla. Ne pravim da so v strojništvu vrhunske plače. Ampak z enim zadostnim znanjem in željo po delu ni tak problem za normalni delovnik (brez nadur) priti v plačilni razred 1300-1800eur neto. Z malo več odgovornosti itd tudi bistveno višje.
Dober orodjar z dobrim znanjem programiranja cnc mašin in konstruiranjem orodij za normalni delovni čas tudi do 2000eur.
Imam linkedin profil pa vsak mesec dobim kako ponudbo za delo. Pa se nikjer nisem zmenil pod 1500 eur.

Kateri deli Slovenije pa so kaj bili tole? Tudi ni povsod enako, čeprav smo majhni. :D Ljubljanska regija malo izstopa na splošno, gorenjska pa glede orodjarske branže, kakor je meni znano.

Glede kvalitete fakultet je pa po moje malo izkrivljeno vse skupaj. Bolj vpliva, da ni več večjih sistemov, kjer lahko mladi inženirji rastejo. Ko danes prideš v privat podjetje, je samo delo delo in efektivnost, ker drugače ni nič. V večini nima nihče časa in denarja, da bi nekaj mladega kadra počasi in kvalitetno razvil, kot je to bilo v prejšnjem sistemu. Seveda so redke izjeme. Dober inženir se gradi najmanj 10 let, pa še potem ni konec. Še posebej danes, ko se v 5 letih spremeni toliko, kot se je včasih v 20 letih... Primer iz tujine:
https://www.youtube.com/watch?v=sJm6P6qJetk&feature=youtu.be&t=903. Pa tudi zunaj ni povsod tako, malo bolj pa vedo kdo bo čez 20 let pomemben v podjetju, imam občutek...

Pa še skozi poslušam, da smo orodjarska država in narod, fantje in punce na fakulteti pa še smeri, ki bi bila malo bolj vezana na konstrukcijo orodij, ne morej izbrati, ker je ni. :o :roll: :evil: Vsaj 10 let nazaj je bilo tako, pa ne vem če je zdaj kaj drugače.
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a korenje » 26.8.2019 17:34

nabijač napisal/-a:
korenje napisal/-a:Menjat podjetje za 200€ višjo plačo ni kar tako. Sploh ker začneš spet iz nule. To je psihični šok.

A ni fajn po ene 10 letih zamenjat in začet na kakšnem novem področju z nule, da ni preveč dolgčas in da človek preveč ne ostane v neki rutini?


nabijaš.
korenje
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 859
Pridružen: 19.7.2005 10:50

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a korenje » 26.8.2019 17:44

Biti orodjar je eden najlažjih del. Ne vem zakaj se tako ceni pri nas... verjetno zaradi velikih serij.

Narediti nek produkt je druga zgodba, sam takih se ne ceni, pa ne zaradi dobrega dela, ampak zaradi majhnih serij. Bilo bi pa fino, če bi podjetja konstruktorje plačevale po % na izdelek, ne pa da pri izdelku, ki ima več 100 kosov serije (> 1 mio eur) gledajo, da se tvoje delo povrne že pri prvem kosu. V realnosti je pa na koncu tisti papir vreden 1000€ za +30k€ vreden produkt...
korenje
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 859
Pridružen: 19.7.2005 10:50

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a Demz » 26.8.2019 17:57

korenje napisal/-a:Biti orodjar je eden najlažjih del. Ne vem zakaj se tako ceni pri nas...



Saj ti si svetovni prvak :lol: !

Ter - če se imaš za tako sposobnega konstruktorja, zakaj se torej udinjaš neki firmi, zakaj ne bi raje ustanovil lastnega konstruktorskega ateljeja?
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a KrajncM » 26.8.2019 18:39

korenje napisal/-a:Biti orodjar je eden najlažjih del. Ne vem zakaj se tako ceni pri nas... verjetno zaradi velikih serij.

Narediti nek produkt je druga zgodba, sam takih se ne ceni, pa ne zaradi dobrega dela, ampak zaradi majhnih serij. Bilo bi pa fino, če bi podjetja konstruktorje plačevale po % na izdelek, ne pa da pri izdelku, ki ima več 100 kosov serije (> 1 mio eur) gledajo, da se tvoje delo povrne že pri prvem kosu. V realnosti je pa na koncu tisti papir vreden 1000€ za +30k€ vreden produkt...


Sicer ma vsak svoje mnenje, vendar ni point v tem koliko se orodjarstvo ceni, kot se konstrukterstvo malo. Praktično vsak kader ki pride iz faksa pa če gre v neko splošno strojništvo, je ali konstrukter ali pa nek pisarni tehnolog (quality, product, etc...). Vsaj v podjetju v katerem sem jaz nazadnje delal. In kot si že sam povedal, za konstrukterja rabiš leta in leta da osvojiš svoje delovno okolje... kar sploh ne pomaga da preskočiš prakso v proizvodnji/delavnici. In mislim da je takšnega kadra več na voljo na trgu, kot pa naprimer cnc operater, ki btw. veliko firm enači s preddelavcem. Halo eden je poklic z izredno dodatno vrednostjo, če ima znanje, drugo pa minimalc z nazivom.

Kar se pa tiče načina plačila pa spet čisto od tebe odvisno in dogovora s tvojo firmo. Komot lahko greš na individualno pogodbo, če te podjetje ceni in si to želiš. Vendar če ti je za 200 evrov menjat službo mentalni šok je žal že tu zgodba zaključena. Ne rečem da ni stres, jaz sem do zdaj 3x menjal službo pa nikoli mi ni bilo žal, predvsem zaradi novih izkušenj. Pa sem vedno prvih 6 mesecev klel da sem šel na slabše :lol:
KrajncM
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 140
Pridružen: 2.8.2019 7:18

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a Sajko993 » 27.8.2019 6:54

korenje napisal/-a:Biti orodjar je eden najlažjih del. Ne vem zakaj se tako ceni pri nas... verjetno zaradi velikih serij.

Narediti nek produkt je druga zgodba, sam takih se ne ceni, pa ne zaradi dobrega dela, ampak zaradi majhnih serij. Bilo bi pa fino, če bi podjetja konstruktorje plačevale po % na izdelek, ne pa da pri izdelku, ki ima več 100 kosov serije (> 1 mio eur) gledajo, da se tvoje delo povrne že pri prvem kosu. V realnosti je pa na koncu tisti papir vreden 1000€ za +30k€ vreden produkt...


Pri nekaterih podjetjih je tako da konstrukter dobi procent izdelka. Vendar samo pri orodjih večjih serij.
Sajko993
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 207
Pridružen: 23.8.2019 7:52

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a nabijač » 27.8.2019 7:11

grega09 napisal/-a:Glede kvalitete fakultet je pa po moje malo izkrivljeno vse skupaj. Bolj vpliva, da ni več večjih sistemov, kjer lahko mladi inženirji rastejo. Ko danes prideš v privat podjetje, je samo delo delo in efektivnost, ker drugače ni nič. V večini nima nihče časa in denarja, da bi nekaj mladega kadra počasi in kvalitetno razvil, kot je to bilo v prejšnjem sistemu. Seveda so redke izjeme. Dober inženir se gradi najmanj 10 let, pa še potem ni konec. Še posebej danes, ko se v 5 letih spremeni toliko, kot se je včasih v 20 letih... Primer iz tujine:
https://www.youtube.com/watch?v=sJm6P6qJetk&feature=youtu.be&t=903. Pa tudi zunaj ni povsod tako, malo bolj pa vedo kdo bo čez 20 let pomemben v podjetju, imam občutek...


Tale posnetek je res super prikaz vrhunskega podjetja, a delu v katerem imajo razvoj in raziskave pa so se žal (razumljivo) na široko ognili.

Sicer pa podobna podjetja velikokrat raje dobijo kader brez izkušenj in jih potem izobrazijo po svojih zahtevah, da tako v podjetje ne vnašajo nekih slabih praks.
nabijač
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 18.1.2019 10:29

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a grega09 » 3.9.2019 10:45

Kakšne imate pa kaj drugi izkušnje s povpraševanjem po inženirskem kadru strojne smeri trenutno? Sam malo opazujem, da ni nekega zanimanja. Res je, da se veliko išče operaterje in podobno. Na klasičnih portalih za zaposlitev niti ni objav za strojno inženirski kader. Tudi po LinkedIn-u ni nekih velikih objav. Za tujino se pa ogromno vsuje objav povsod, skoraj ne morem verjeti, da je takšna razlika... :o
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a Thoomy » 3.9.2019 15:13

Lep pozdrav vsem.
Mislim, da te občutek glede povpraševanja po inženirjih ne vara. Tudi sam spremljam trg dela dokaj redno in opažam, da neke velike izbire, predvsem za strojnike s VI/VII stopnjo izobrazbe, ni na voljo. Sicer se pojavijo določeni primerni oglasi tudi pri nas, a se mi zdi da zelo redko. Tudi LinkedIn je bolj kot ne neučinkovit glede novih delovnih mest...
Thoomy
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 29.8.2019 17:13

Re: Inzenir zacetnik placa

OdgovorNapisal/-a grega09 » 3.9.2019 17:09

Thoomy napisal/-a:...opažam, da neke velike izbire, predvsem za strojnike s VI/VII stopnjo izobrazbe, ni na voljo.

No, o tem govorim. Izgleda, da država in njeno gospodarstvo v trenutni situaciji (pa tudi prej in verjetno tudi kasneje) tega kadra ne rabi. :o :roll: Sprotno delo pa pofušajo študenti in penzionisti, pa je. Z redkimi izjemami.
Saj ne bi komentiral, če se za tujino ne bi vsulo toliko povpraševanja za ta kader, ko greš malo gledati oglase. Pri nas bi pa še samo aplikacije za Android-a pisali, pa mačke po mobitelih čohali... :roll:
Še malo pa še enega inženirja ne bo več v tej državi. Zaenkrat sem bil optimist, pa nič ne pomaga... V *izdi smo, pa če si priznamo ali pa ne... Mladi, ki končajo faks pa čimprej v tujino, pa če se kdaj komu posveti, da vas rabi in mu bo jasno zakaj, pa pridite nazaj. Boste več vredni. Pa srečno.
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov