Napisal/-a Duroplast » 25.9.2022 16:13
Torej,
vse je boljalimanj šlo po planih z veliko vzponov in padcev. Čaka me samo še zagovor mag. dela na FS LJ.
Gre se za to, da sem glede iskanja sebe spet na začetku. Tu me zanima kakšen je vaš vidik glede situacije, rad pa bi najprej predstavil svojo perspektivo.
Trenutno imam že podpisano pogodbo za ... bi rekel da precej lepo plačo. (ni ravno bogatija, v Sloveniji mogoče marsikdo z več delovne dobe dela za manj, ampak recimo da je nad povprečjem) Za marsikaterega začetnika skoraj plafon ki ga lahko doseže glede na stanje v Slo. V tujini so plače boljše ampak že od nekdaj je realnost taka da gre tam za streho nad glavo preč okoli 2/3 dohodka, če misli kdo živet dostojno brez deljenja stanovanja z neznanci.
Da ne slepomišim preveč, sem trenutno zaposlen v domačem podjetju. Primarna dejavnost je brizganje plastike. Delo obsega administracijo, po potrebi pomoč v proizvodnji, meritve in seveda tudi nekaj besede pri dogovarjanju za nov posel ko je v igri tehnična izvedljivost in izdelava prototipov. Realno pa sem uporaben kot deklica za vse (tudi izpit za štapler imam).
Delo sicer zaenkrat še ni zahtevno, večino stvari sem se priučil že tekom let od malega. Bojim pa se, da bi v takem položaju zakrnel. Verjamem da bom s časom prevzel več novih odgovornosti vendar iskreno povedano nimam predstave koliko mi bo inženisrka titula pri tem pomagala. Saj je treba razmišljati ampak... potenciala imam več kot ga trenutno lahko izkoristim.
V čem je težava ? Vedno mi je bil cilj, da bom kot inženir delal na razvojno usmerjenih projektih in rasel, nabiral znanje in spoznal kaj novega. Iskreno povedano, teoretična podlaga s faksa je zelo močna. Težava je sedaj apliciranje tega nabora znanj. 3D modelirati znam sicer po lastni presoji zelo osnovno (kljub vsem ADVANCED certifikatom) vendar bi drugje verjetno te veščine še dodatno izpilil. FEMA analize podobno. Drugače je ko si obkrožen z ljudmi ki vedo o teh stvareh več od tebe, imajo prakso in lahko z njimi rasteš.
Če razumete o čem govorim. To kar sem žulil na fakulteti bi rad vpeljeval v prakso.
Razmišljal sem, da bi nabral vsaj 2 leti delovne dobe in v kolikor doma ne bi videl izziva, bi šel po izkušnje drugam za nekaj let dokler sem še mlad, saj se lahko v končni fazi še vedno vrnem, vendar bogatejši za nove izkušnje.
Kar pa me skrbi je... kako bi neko večje podjetje sploh sprejelo kandidata za konstrukterja, ki je z Magistrsko izobrazbo delal 2 leti dela za v proizvodnjo. Zanimivo so me do sedaj tekom zaključevanja študija najbolj vabila podjetja ki uvažajo stroje in nudijo support. Torej komerciala...
Moje kompetence:
- UNI 1. bolonjska FS - v kratkem MAG 2. bolonjska FS
- B2 ÖSD Certifikat iz Nemščine
- Certifikati za modelirnike bla bla... vprašanje koliko pomenijo.
- Opravljeno usposabljanje za štapler
- Odslužen PSVR (ugotovu sicer da vojska dolgoročno ni zame)
- Nekaj certifikatov o udeležbi na razvojnem projektu fakultete v sodelovanju z večjim podjetjem
- Izkušnje iz proizvodnje (od ribanja podna pa do nastavljanja strojev in menjave/vzdrževanja orodij)
... pa še kaj bi se našlo kar mogoče sploh ni zanimivo za druge.
Iskreno povedano se pri svojih 25ih počutim enako izgubljeno kot pri 15ih.
Ambicije so, želje tudi, po drugi strani pa mi kmečka pamet tupi naj ne bom neumen in naj se doma primem in delam zase, ker... so plače drugje po firmah iskreno povedano ku*ac. Oz na mesec lahko skoraj več potegneš kot komercialist na terenu
Ne verjemi vsemu, kar piše na internetu. (France Prešern, 1845)