STROJNISTVO.com • Poglej temo - Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

OdgovorNapisal/-a davidg » 1.2.2017 19:32

Zdravo!

Zgodila se mi je ena neumnost in tale forum je zagotovo najboljše mesto za odpravo mojih dvomov.

Na indukcijo sem dal kuhati čaj (đezva) in kuhališče naštimal na max (9) (več je samo še powerboost). Kot nalašč me je ravno takrat poklical prijatelj in ker je bilo nujno sem seveda odhitel in pozabil, da se kuha...

Nazaj sem prišel čez več kot uro in seveda je stanovanje smrdelo po zažganem. Voda je seveda izparela, čajna vrečka je zgorela, đezva je bila znotraj zažgana, indukcija pa ugasnjena.

Đezva je najmanjši problem, bolj me skrbi indukcijska plošča. Namreč ko sem odmaknil đezvo in pobrisal sem opazil dve beli lisi, ki nista hoteli iti stran. Torej če sem normalno pobrisal sta ostali, plus gledano proti svetlobi se je videl flek. Potem sem zdrgnil z gobasto krpo, pa s prstom in še tisto krpo, ki je za okna. Zraven sem enkrat pomil s Cetom.

Skratka pazil sem, da ni nobenih ostrih ali grobih površin s katero bi drgnil. Očitno sta ti dve lisi bili na površju (najprej sem se ustrašil, da sta pod "steklom"). Sedaj pa me zanima, če sem slučajno kaj poškodoval s svojim ravnanjem? Kolikor poznam te zadeve so na teh indukcijah neki premazi čez proti sprijemu in podobno (spodaj pod steklom mislim, da itak nima kaj biti poškodovano). Sedaj na prvi pogled dela vse normalno, samo bi rad odpravil dvome, da nisem kaj zašuštral. Da ne bi kasneje morda imel težave s tem kuhališčem, kjer se mi je to zgodilo.

Hvala za odgovore.
Zadnjič spremenil davidg, dne 9.2.2017 9:44, skupaj popravljeno 1 krat.
davidg
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 27.12.2016 13:55

Re: Ali sem poškodoval indukcijsko kuhalno ploščo???

OdgovorNapisal/-a mazi » 1.2.2017 22:47

Pozdravljen,

Če je steklo celo, se pravi ni počeno, indukcijo mirno uporabljaj dalje, če seveda še deluje.
Indukcije za domačo uporabo imajo časovno omejitev delovanja. Na 9 xx min, na 8 xx+10 min...
Profi imajo pa senzor proti pregretju.
No lahko je to vključeno tudi pri indukcijah za domačo uporabo.

V skrajni sili se ob nepravilni uporabi, stopi steklo in potem poči.
Tako da veselo kuho naprej.
Pozdrav mt
mazi
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 10.6.2006 16:08

Re: Ali sem poškodoval indukcijsko kuhalno ploščo???

OdgovorNapisal/-a Duroplast » 1.2.2017 23:04

Ni razloga za skrb. :wink:

Če je šlo vse noramlno dol in plošča dela, ni potemtakem nič narobe. Moderne indukcijske plošče imajo samodejen izklop v primeru da zaznajo pregretje itd. Hvalabogu da je šlo samo za čajno vrečko in ne kakšno olje v ponvi, to bi šele bila veselica ampak v tem primeru bi mene nekaj drugega bolj skrbelo kot plošča. :roll:

Indukcija ni nič drugega kot navitje pod ploščo ki pri izmeničnem toku inducira magnetno polje, le to pa posledično inducira tokove znotraj feromagnetne snovi (magnetna kovina) ki se zaradi notranjega upora segreje. Glede na opisani dogodek dvomim da se je karkoli poškodovalo. Plošča je dobro odporna na temperaturo kar je seveda pri takem izdelku samoumevno, elektronika pod njo pa se ne more tako zagreti, da bi se kaj poškodovalo. To ni enak princip delovanja kot starejši elektro šporgeti ki so delovali na uporovne grelce. Indukcija je v vsakem pogledu bolj trotlzihr :D

Ni razloga za skrb. Drugič pa več previdnosti ne bo odveč, da ne bomo kje v kakšnih cajtngih brali o kakšnem požaru :-? Bognedaj, da bi se to zgodilo. Po pameti drugič.

Lp!

Ne verjemi vsemu, kar piše na internetu. (France Prešern, 1845)
Duroplast
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 695
Pridružen: 30.4.2016 11:50

Re: Ali sem poškodoval indukcijsko kuhalno ploščo???

OdgovorNapisal/-a davidg » 5.2.2017 19:50

Hvala za odgovore.

Bal sem se, da obstaja možnost poškodovanja plasti, ki naj bi bila nanešena na steklo in njena funkcija naj bi bila v smislu nanosa proti sprejemanju.

Vse normalno dela, glede tega sploh ni nobenega problema. Vendar sem na povsem drugem kuhališču odkril malo površinsko razpokico dolgo cca 1cm. Tako kot da bi počilo malce postrani - kot se zalomi noht. Globina je minimalna, po moje morda tretjino milimetra. Je to ok ali bo to počilo v večji dimenzijah?
davidg
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 27.12.2016 13:55

Re: Ali sem poškodoval indukcijsko kuhalno ploščo???

OdgovorNapisal/-a Demz » 5.2.2017 20:07

Dokler je steklo celo, ne bo hudega.
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Re: Ali sem poškodoval indukcijsko kuhalno ploščo???

OdgovorNapisal/-a davidg » 8.2.2017 9:58

Sem še enkrat pregledal in morda je še manj razpokica globoka, toliko da se oster noht zaustavi. Ni pa ravna tako v obliki črke J.

Super. Se pravi ni razloga za skrb. Hvala vsem za odgovore. Super forum.
davidg
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 27.12.2016 13:55

Re: Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

OdgovorNapisal/-a davidg » 9.2.2017 9:49

Še nekaj bi vprašal, da ne odpiram nove teme... in sicer o vrsti posode pri indukcijski plošči.

Na njej delata obe - namenska in emajlirana. Jasno mi je da mora biti feromagnetno dno. Me pa zanima, če je slučajno kakršnakoli negativna plat uporabe emajlirane posode? Mogoče "pokuri" več elektrike, morda kako negativno vpliva na površino indukcijske plošče?...

Hvala za odgovore.
davidg
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 27.12.2016 13:55

Re: Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

OdgovorNapisal/-a M38885 » 9.2.2017 11:24

Negativnega vpliva ni. Emailirani lonci so, (ce tako zelite) povsem v redu.
Vendar:
Ti lonci nimajo nikoli ravnega dna. Dno je konkavno ali konveksno, stik z plosco je slab.
Lahko se zgodi, da Vam npr. voda ne bo nikoli zavrela, ker ne boste dosegli zadostne temperature.
Poraba elektrike se Vam bo dvignila, ja, vender je tukaj govora …. > Vas LCD televizor v standby, porabi vec elektrike, kot se bo dvignila poraba elektrike pri kuhanju.
Lep Pozdrav
M38885
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 381
Pridružen: 20.7.2006 9:23

Re: Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

OdgovorNapisal/-a Duroplast » 9.2.2017 12:04

M38885 napisal/-a:Negativnega vpliva ni. Emailirani lonci so, (ce tako zelite) povsem v redu.
Vendar:
Ti lonci nimajo nikoli ravnega dna. Dno je konkavno ali konveksno, stik z plosco je slab.
Lahko se zgodi, da Vam npr. voda ne bo nikoli zavrela, ker ne boste dosegli zadostne temperature.
Poraba elektrike se Vam bo dvignila, ja, vender je tukaj govora …. > Vas LCD televizor v standby, porabi vec elektrike, kot se bo dvignila poraba elektrike pri kuhanju.


Saj če bi vseeno rad uporabljal tisto svojo posodo v primeru da ne bi indukcija delovala dovolj dobro lahko še vedno naredi bypass. Pod piskr da eno jekleno ploščo in viola, krasno se bo zagrelo :lol:

Kar "cost effective" rešitev :roll: :wink: kvadratni meter je tam nek 15 ojro se mi zdi.

Ne verjemi vsemu, kar piše na internetu. (France Prešern, 1845)
Duroplast
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 695
Pridružen: 30.4.2016 11:50

Re: Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

OdgovorNapisal/-a mazi » 9.2.2017 15:12

Samo en komentar.
Pri indukciji je stik posode z steklom praktično nepomemben.
Lahko posodo dvigneš za nekaj mm pa bo voda za kafe vseeno zavrela. :D
Ne priporočam pa raznih magnetnih plošč na steklu.
Hitro se plošča pozabi na steklu indukcija pa na ful. Potem so pa možne poškodbe (beri: počeno steklo).
Pozdrav mt
mazi
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 10.6.2006 16:08

Re: Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

OdgovorNapisal/-a M38885 » 10.2.2017 9:02

V teoriji imate vsekakor prav, v praksi ne. Indukcijske kuhalne plosce so iz varnostnih razlogov tako konstruirane, da je kontakt (npr. z loncem) pomemben.
Teoreticno je mozno, da se Vam segreje prstan ali zapestnica, ce jo nosite na roki, da moti srcni vspodbujevalec (kardioloske raziskave so pokazale, da ta tu sicer ni bojazni, vendar priporocajo odmik vsaj 60cm) , razmagneti bancno magnetno kartico, (kartico lahko razmagneti ze Vas smartfone, ce jih nosite skupaj v neposredni blizini), lahko se segreje gumb na kavbojkah, segreje se (magnetna) zlica s katero mesate hrano v loncu, ..., pri vsem tem je pa povratno segrevanje zanemarljivo.
Prednosti taksnih kuhalnih plosc je veliko, predvsem, ce so v gospodinjstvu majhno otroci.
Nesmiselno je investirati veliko € v najsodobnejso tehniko kuhanja, nato pa varcevati pri starih loncih.
Lep Pozdrav
M38885
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 381
Pridružen: 20.7.2006 9:23

Re: Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

OdgovorNapisal/-a davidg » 15.2.2017 9:38

Hvala za vse odgovore. Kot sem predvideval - tu res dobiš prave odgovore. Argumentirano.
davidg
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 27.12.2016 13:55

Re: Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

OdgovorNapisal/-a Rayko » 11.12.2019 0:49

Glede pogovora na indukcijo me zanima kako bi rešil mojo bosansko đezvo katera na indukciji seveda ne dela. Kaj najboljse dati pod njo in kako fiksirati oz zvariti.
Hvala za ideje oz resitve :)
Rayko
Novinec
Novinec
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 11.12.2019 0:44

Re: Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

OdgovorNapisal/-a Deutz » 11.12.2019 2:48

Daj...no..!! Kaj pa ima bosanska đezva z indukcijo !?!?
Najboljše je pod njo dati eno kvačkano čipko in fiksirati na polico.... :P, seveda če nimaš kakšen gašperlček da "kahvu ispečeš"...
Deutz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1375
Pridružen: 23.11.2018 17:41

Re: Indukcija - poškodba / namenska ali emajlirana posoda?

OdgovorNapisal/-a Demz » 11.12.2019 7:00

Ne bo šlo. Bosansko bakreno džezvo pač pozabi - na indukcijo ne bo šla. Na dnu potrebuješ nek feromagnetni material. Baker pa to ni.

Tema je že stara in sem jo pravkar prebral, moje mnenje je, da je emajlirana posoda daleč najboljša od vseh ostalih današnjih, modernih. Rostfrej (NR) ni čisto nedolžen, medtem ko je emajl na loncu v bistvu steklasta prevleka. Boljše in bolj inertne zaščite lonca kot kovine si ne znam predstavljati. Bolje od vsake AMC posode. Dokler je emajl nepoškodovan.

Samo moja mimogrede pripomba.
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Naslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov