STROJNISTVO.com • Poglej temo - Programer CNC strojev ali robotov ?

Programer CNC strojev ali robotov ?

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Programer CNC strojev ali robotov ?

OdgovorNapisal/-a zoborob » 20.11.2013 16:01

Odločam se za poklicno pot.
Izbiram med CNC CAM/CAM programerjem in programerjem robotov.

S programiranjem CNC strojev sem kar seznanjen.To je 8 urno programiranje CNC strojev v pisarni. Mogoče se kdaj sprehodiš v proizvodnjo da vidiš če je stroj še cel ali pa tudi ne hehe.

Ne vem pa veliko o programiranju robotov
Pri programiranju robotov je poleg dela na računalniku verjetno tudi nekaj fizičnega rokovanja z robotom kar se meni zdi bolje ker ni treba stalno bulit v monitor.
Tu nevem če se programira robota samo v enem podjetju ali programer potuje po proizvodnjih firmah kjer je nastanjen toliko časa dokler robot pri kupcu ni polno opravilen in gre potem nekam drugam. Ali pa se motim in je stvar drugačna in se vse dogaja v firmi delodajalca.

Sam si predstavljam da pri programiranju robotov ob nepazljivosti ne moreš povzročiti takšne okvare kot bi jo lahko pri CNC stroju.
zoborob
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 15.11.2013 15:14

Re: Programer CNC strojev ali robotov ?

OdgovorNapisal/-a ktm1001 » 20.11.2013 16:09

Prava osvežitev si na tem forumu :D

Slika
ktm1001
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1271
Pridružen: 7.5.2009 17:18

Re: Programer CNC strojev ali robotov ?

OdgovorNapisal/-a zoborob » 20.11.2013 16:26

Ja to pa -vsak dan vam prinesem kako vprašanje al pa dva za pod zob :lol:
zoborob
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 15.11.2013 15:14

Re: Programer CNC strojev ali robotov ?

OdgovorNapisal/-a fikus_ » 21.11.2013 10:45

Pri progoramiranju CNC strojev si bolj s strojniški stroki (materiali, orodja, mere-tolerance. . . ).

Pri programiranju robotov pa bolj v računalniški (programiranje - načeloma kako robot spravi predmet iz A v B).
fikus_
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2443
Pridružen: 25.4.2005 6:07

Re: Programer CNC strojev ali robotov ?

OdgovorNapisal/-a vili » 21.11.2013 18:55

da, postavi nek stroj nekaj iz a v b je to bolj manipulator, dve tri, štiri, osi.., ne rabiš robota, roboti, samo primer, varilni, ki resnično nadomestijo varilca, njegovo roko, mislim, da to ni več samo iz a do b, ampak so zadeve kar malo bolj kompleksne, znajo zavariti kar nekaj, ali pa se motim
vili
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 7415
Pridružen: 26.1.2005 10:24

Re: Programer CNC strojev ali robotov ?

OdgovorNapisal/-a fikus_ » 22.11.2013 8:30

V naši firmi se ukvarjamo z avtomatizacijo in dosti uporabljmo robote. V glavnem za strego strojev, pa tudi za varjenje.

Pri stregi gre za manipulacijo iz a v b, vmes pa še c, d, .... razno izogibanje oviram itd.

Pri varjenju je v bistvu podobno, samo malo bolj zakomplicirano! Parametre in nastavitve za varjenje dela varilni inženir, programer jih samo vnese v program! Pri samem programiranju varilnega robota je potrebno varilno "pištolo" voditi po točno določeni poti in pod določenim kotom na zvarjenec. In to je dokaj zahtevna zadeva.

Pred kratnim smo izdelali varilno celico z dvema varilnima robotoma in vrtljivo varilno mizo. Na eni strani delavec namešča varjence, na drugi strani pa dva robota hkrati varita. Debelina pločevine 0,5 mm.

Lep dan.
fikus_
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2443
Pridružen: 25.4.2005 6:07

Re: Programer CNC strojev ali robotov ?

OdgovorNapisal/-a pely » 23.11.2013 10:49

Programiranje robotov ni pisarniško delo. Tudi če ti uspe pripraviti program v pisarni na računalniku, je ta program vedno potrebno dodelati na robotu. Potem pride še optimizacija programa in stabilizacija procesa (ogromno dela). Če pa je tu še varjenje boš pa umazan in "nabliskan" ....
Skratka resnično kreativno in zanimivo delo, z leti in izkušnjami pa tudi programi hitro zagledajo luč proizvodnje.
Ja pa v primerjavi z CNC strojem lahko razbiješ samo robota, če si pa zelo podjeten pa še kakšno periferijo v njegovem dosegu, v začetku ti pa obljubim tudi kakšno buško na glavi.
pely
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 3.3.2009 14:13


Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost