STROJNISTVO.com • Poglej temo - Vprašanje o inox-u

Vprašanje o inox-u

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a rado7rado » 1.8.2015 11:05

Rad bi razčistil določene stvari o inox jeklu.Namreč vem da je 1.4571 (AISI 316Ti) nerjaveče jeklo ki je odporno na kisline 1.4301 (AISI 304) pa je "navadno" inox jeklo ki ni odporno na kiseline.Ker na oldtimer motorju mislim delat neke predelave (določeni dodatki) ki bi bili iz inoxa me zanima kako je z tem.Namreč motor je skoz zimo garažiran in ne gre do junija nikamor.To pomeni da takrat na cesti ni več soli pa me zanima ali bi lahko uporabil to 1.403 jeklo (ki je polovico cenejše 1.4571) da se nebi pojavila rja?
rado7rado
Sodelavec
Sodelavec
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 20.6.2013 11:40

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a Karl Benz » 1.8.2015 12:09

Jaz bi uporabil 1.4301. Pogoji delovanja katerim bo izpostavljen oldtimer po mojem niso v ničemer tako kritični, da bi bilo vredno investirati v karkoli dražjega.

pa kakšno slikico "dodelave" pripni, ko bo vse končano
Karl Benz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 303
Pridružen: 11.7.2007 11:06

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a predator3 » 1.8.2015 12:15

Pozdravljen

Uporabi 1.4404 to je nadomestek za 1.4571 isto samo brez titana 1.4301 je navaden drek ki ga je enkrat mogoče drugič pa nemogoče obdelovat.

lp :)
predator3
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 541
Pridružen: 28.2.2009 12:38
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a rado7rado » 1.8.2015 12:36

predator3 napisal/-a:Pozdravljen

Uporabi 1.4404 to je nadomestek za 1.4571 isto samo brez titana 1.4301 je navaden drek ki ga je enkrat mogoče drugič pa nemogoče obdelovat.

lp :)


Kakšna je pa cenovna razlika med 1.4404 in 1.4571.Ker razlika med 1.4301 in 1.4571 je nekje 50%.
rado7rado
Sodelavec
Sodelavec
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 20.6.2013 11:40

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a predator3 » 1.8.2015 13:27

Pozdravljen

Za ceno ne vem verjetno ni velika ampak če je 1.4301 50% cenejši ti že to pove da je sranje.
Lp :o
predator3
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 541
Pridružen: 28.2.2009 12:38
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a RikoRR » 1.8.2015 13:44

briši
Zadnjič spremenil RikoRR, dne 3.7.2020 15:27, skupaj popravljeno 1 krat.
Honda CBR1000RR Fireblade
RikoRR
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 29.7.2015 10:50

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a ALG200 » 1.8.2015 14:27

predator3 napisal/-a:Pozdravljen

Za ceno ne vem verjetno ni velika ampak če je 1.4301 50% cenejši ti že to pove da je sranje.
Lp :o

Če bi bilo to sranje kot tako povdarjaš , ga ne bi toliko uporabljali, kdor se poglobi ga tudi obdeluje,tako kot kakšno žensko , kjer se je treba tud kdaj malo bolj potrudit, na koncu je morda še slajši občutek.
Strojnik,ki ga zanima tudi elektronika,ter kak zakrit senzorček.
ALG200
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 417
Pridružen: 27.1.2010 19:05

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a predator3 » 1.8.2015 14:50

ALG200 napisal/-a:
predator3 napisal/-a:Pozdravljen

Za ceno ne vem verjetno ni velika ampak če je 1.4301 50% cenejši ti že to pove da je sranje.
Lp :o

Če bi bilo to sranje kot tako povdarjaš , ga ne bi toliko uporabljali, kdor se poglobi ga tudi obdeluje,tako kot kakšno žensko , kjer se je treba tud kdaj malo bolj potrudit, na koncu je morda še slajši občutek.


Živjo

Uporabljajo ga zaradi cene( ker notri lahko po sestavi,ki je zelo odprta namečejo notri vsekakršno sranje).Glede same sestave pa to sem že ne vem kolikokrat povedal ena sarža se obdeluje brez problema ena pa sploh ne.lahko se trudiš še tako velja tudi za ženske pri tisti ki se ne obdeluje je slajši občutek ta desna-enako velja za 1.4301 kot sem rekel in se ne bom več ponavljal prerezkal sem rostfreja cele gore in ravno ta je enkrat problematičen drugič ne zato se ga raje izognem,če se le da.
Zaradi mene pa naj uporabi kar hoče.
Jaz sem samo predlagal in se v to temo ne mešam več da ne bom nadležen in komu prikrajšal sladke občutke.

lp
predator3
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 541
Pridružen: 28.2.2009 12:38
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a rado7rado » 1.8.2015 14:58

predator3 @ hvala ti za nasvete.Pa ne se jezit jaz vsak tvoj nasvet sprejemam in je dobrodošel.
Zdaj pa vprašanje zopet za vse.Mene kot laika izključno zanima kako se obnaša "navaden" inox 1.4301 glede prerjavitve.Se pravi ali ob navadnih vremenskih pogojih poleti sčasoma prerjavi ali pa ni tako občutljiv na normalne zunanje pogoje.Da ponovim govora je le o letnih razmerah tako da ne bo v stiku z kakšno soljo.Bo pa občasno opran z čistili namenjeni za čiščenje motornih vozil.
rado7rado
Sodelavec
Sodelavec
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 20.6.2013 11:40

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a Demz » 2.8.2015 8:33

Pravilno bi bilo vzeti 1.4404, da ne bo kdaj treba polagati izgovorov, ko bo motor srečal sol na cesti. Zadostuje morska klima, npr. :roll: Pa "kisel dež" npr. ...
Kvaliteta 1.4571 je pa verjetno zate neprimerna, ker se slabo polira. Vsebuje dodatek titana, ki naredi leguro zelo dobro varivo, vendar ima lisasto površino. To je bolj za tehnološke namene.
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a vili » 2.8.2015 12:35

ne kompliciraj, da ti bo prerjavel, dvomom, vecji problem bo varjenje zascita in pasivacija, ce bo pa malo oksidiral pa sidol in spoliras ali krom prasek kot vcasih za sporhete,...
pomembno je tudi, da ga ne "okuzis" s crnim plehom
vili
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 7415
Pridružen: 26.1.2005 10:24

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a Karl Benz » 3.8.2015 14:37

Poglej si De Lorean DMC - ves avto iz AISI 304.
Karl Benz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 303
Pridružen: 11.7.2007 11:06

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a rado7rado » 5.8.2015 5:23

Karl Benz @ res da je narejen iz AISI 304 (1.4403) je pa najbrž mišljen za trg kjer pozimi ne poznajo soli na cestah.Sem pa gledal malce slike po internetu in sem zasledil par slik "fajn" oksidiranega Delorean-a DMC-12.Tako da to samo potrdi da pač ta inox "rjavi"
Ko pa tako prebiraš stvari ter sprašuješ in se malce poglobiš prideš do zaključka da "nerjavečega" jekla sploh ni.V končni fazi če "okužiš" nerjaveče jeklo z črnim jeklom bo prišlo do prerjavitve tudi pri tistih katera so odpornejša (1.4571,1.4404).Torej če bi hotel da ne pride do prerjavitve bi moral dat vse izdelat tam kjer res delajo samo z inox-om.Jaz pa sem mislil dat to rezat na vodnem curku kjer pa se reže tudi vse ostalo črno jeklo.
rado7rado
Sodelavec
Sodelavec
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 20.6.2013 11:40

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a Demz » 5.8.2015 7:55

Genijalno, mustafa! :D

Pa, a je zate beseda "nerjaveče jeklo" ali NR kot govorimo - kar čudežna? A se zavedaš, da je v leguri vedno okoli 70% Fe atomov - ki so vsekakor podložni koroziji? Pa da so v leguri tudi druge "smeti", ki tudi vplivajo na korozijo?

Naredi iz česar hočeš. Če boš vzel 4301 in ga pustil surovega, bodo v par mesecih na površini rjave pike. Če ga boš zapoliral, bo do tistih rjavih pik prišlo v letu ali dveh. Če boš vzel 4404, boš doživel rjave pike po npr. 10 letih (karikiram). Če boš vzel pa 4571, ga pa spolirat ne boš mogel oz. bo bolj moten in flekast.
Razlika v ceni materialov je pa 20 - 30%.
Delo krepeli človeka.
Demz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 3170
Pridružen: 14.7.2008 17:49

Re: Vprašanje o inox-u

OdgovorNapisal/-a rado7rado » 5.8.2015 9:27

Potem mi je isti "ku..rac" če dam vse naredit iz navadnega črnega jekla ter ga fino pripravim in dam kromirat.Prišlo me bo ceneje pa ko bo potreba pač dam obnovit.
rado7rado
Sodelavec
Sodelavec
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 20.6.2013 11:40

Naslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost