epošta: info@strojnistvo.com
(C) 2001 - 2012 STROJNISTVO.com
Moderator: -M-

jan2000 napisal/-a:Kaj mi lahko kdo razloži kaj se pozna na vodi ali gre voda skozi turbino (in se preko nje pridobi določeno energijo) ali pa ne? Kaj je voda, če gre skozi turbino zaradi oddajanja energije morda hladnejša? Ali morda kaj drugega?





Demz napisal/-a:Nekdo je zgoraj pisal, da se praktično ves pretok na Savskih elektrarnah pelje preko turbin - niti približno. Vse HE na spodnji Savi so zgrajene po enem in istem osnovnem konceptu, imajo po tri stroje, od katerih je eden v delovanju, drugi v delovanju če je dovolj vode, tretji pa stoji v remontu. Če se v elektrarnah na spodnji Savi izkoristi morda 1/3 razpoložljivega, je veliko.
Ko je pa povišan vodostaj oz. pretok, pa ustavijo vse.
So tehnični razlogi za te režime, toda tako je.


Ni turbulentni tok merilo za nastanek kavitacije, le če iz nekega razloga nastane turbolentni tok ob lopaticah, bo povečal možnost nastajanja kavitacije. Kavitacija nastane ob neugodni kombinaciji pritiska, hitrosti in temperature vode. Turbulenca le nekoliko poveča hitrost vode.če imaš turbolentni tok preko lopatic, dobiš kavitacijo.
. Te elektrarne imajo razmeroma malo akumulacije, ne morejo biti vršne. Vršna elektrarna mora imeti veliko akumulacije, da lahko zbira vodo ves dan, potem pa v kritičnem trenutku morda uro ali dve deluje z veliko močjo.od teh treh strojev pa - recimo da v polovici obratovalnega časa deluje le eden. Toda ne zaradi premalo vode. Morda zato, ker so te elektrarne vršnega tipa?
Ko je pretok izjemno velik, ne smejo vodi odvzemati energije in s tem upočasniti toka, bo nivo vode v strugi preveč narastel in bo poplava.Tudi ko je vode preveč, jih ustavijo, vse tri! Oz. takrat ustavijo vse.


Demz napisal/-a:Ne. Vedno ga gre vsaj pol mimo.
Sicer se pa zapelji k eni takšni in poglej v prelivna polja. So vedno polna in zelo dejavna.


Kolikor je meni znano, je kavitacija neugodna posledica slabega razmerja pritiska, hitrosti in temperature vode. Če bi šel iskat, bi prav gotovo našel povezovalno formulo. Projektant ustvarja ugodno razmerje s konstrukcijo in višinskim položajem turbine. Z gornjim in spodnjim nivojem vode je določena razlika pritiskov, z višinskim položajem gonilnika napram spodnjemu nivoju vode pa je določen pritisk (za kavitacijo). Ustrezen konus in ukrivljenost cevi odtoka vode le izboljšuje izkoristek turbine, ker brez turbulence umiri tok iztekajoče vode, s tem ustvari sesanje in izkoristi vso višinsko razliko vode.vili napisal/-a: no, da malo pojasnim glede kavitacije, ..., da do tega ne pride je pa funkcija konusa sesalne cevi (podtlaka, širši boš imel konus ali večjo sesalno višino večji bo poddtlak in


vili napisal/-a:cnc:..., da boš peljal vso vodo na "mašine", to pozabi, ker je ne smeš, ker ti je nebo nihče dovolil, tu okoli vode je res pihdarija..., samo toliko..., ja ima demz kar malo prav...

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost