Pozdravljeni,
pa se spet vrnimo k šoli. Moja hči hodi v peti razred, do sedaj je imela skupaj z učiteljico glasbe in angleščine sedem učiteljic. Ni kaj, mlade učiteljice rojevajo in to je najboljši razlog za pogoste menjave učiteljic. Te mlade učiteljice pa so tudi polne življenja in kljub pogostim menjavam lahko rečem, da je samo ena učiteljica bila zgolj povprečna, ostale so odlične ! Čeprav je hči odlična učenka, grem pripravljen na govorilne ure in povprečen obisk traja vsaj 20 minut. Sem tudi v svetu staršev, poleg tega zastopam podružnično šolo tudi na matični šoli. Hči se od prvega razreda uči samostojno, redkokdaj potrebuje pomoč. Pred kontrolkami preverim znanje ( na njeno željo). Pred izpraševanjem se pripravim in ji zastavim vprašanja pri katerih mora misliti s svojo glavo in povezovati znanje s primeri iz življenja.
Nikoli si ne drznem, da bi vpričo otroka kritiziral učiteljico ali šolo. Če kaj ni v redu, se pogovorim z dotično učiteljico; učitelj mora imeti avtoriteto! Jasno mi je, da šolo sestavlja trikotnik starši-otroci-učitelji. Ker smo v osnovni šoli polnoletni samo starši in učitelji, moramo mi sodelovati in voditi otroke. Tako smo že skupaj prepričali občino, da je financirala dodatne programe. Lahko rečem, da imam v šoli dobre sogovornike-sodelavce pri izobraževanju in vzgoji otrok.
Ko sem na prvem sestanku povedal, kaj vse me moti, sem zaključil : " Zanima me kaj lahko kot oče naredim, da bo bolje ? ". Hitro smo našli skupni jezik in si razdelili delo...
Glede delovnih zvezkov: res jih je preveč. Slutiti je delo lobistov... na naslednjem sestanku se bom dobro pripravil in odprl to temo. To naredite tudi drugi oziroma stopite do tistih, ki vas zastopajo.
Če pride do navzkrižja med učnim programom in mojim znanjem poskušam poizkati vzrok teh odstopanj in otroku to razložiti ( primer bi lahko bil zakaj ne opazi razlike, ko gleda žarnico, ki je enkrat priklopljena preko 1m in drugič preko 2m dolgega vodnika).
Kar se tiče poneumljanja: ne vem koliko slovenskih časopisov je vredno toliko, kot je vreden papir na katerem so natisnjeni ? Z nami je zelo lahko manipulirati, ker nimamo medijske kulture- govorim o bralcih (poslušalcih, gledalcih) in o novinarjih. Slovenci ne prenesemo, da ima lahko nekdo drugačen pogled na isto stvar; to ima zgodovinski vzrok pa bo treba še kakšen rod, da bomo to predihali.
Glede kmetijstva: pijem samo slovensko vino, pivo in sokove, voda je pa kar iz vodovoda dobra! Nekaj hrane pridelam na vrtu, nekaj kupim pri proizvajalcih katerim zaupam. Če grem v trgovino je slovensko poreklo močan argument!
Kdor je tole prebral do konca , je pa vztrajen!

Ni lepše rožice na svet, kot je ta vinska trta...