STROJNISTVO.com • Poglej temo - Cena za 3D risanje

Cena za 3D risanje

Vsa ostala vprašanja, mnenja... (kar ne spada v zgornja področja lahko objavite v tem forumu: GOSPODARSTVO, POLITIKA...)

Moderator: -M-

Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a honhn » 13.11.2014 22:29

Pozdravljeni,
zanima me, koliko kaj računate za 3D CAD risanje (tisti, ki se ukvarjate s tem). Govorimo o 3D modelu za katerega je geometrija in vse pripadajoče znano.
Najverjetneje odvisno od zahtevnosti...pa vseeno. Da sploh dobim občutek :)
LP
honhn
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 13.3.2014 12:47

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a ktm1001 » 13.11.2014 23:06

Citat ene legende tega foruma

V strojništvu je itak nor kanibalizem, kjer domači fušarji in fušarčki na polproizvodih od računalnikov in z ukradeno programsko opremo za 10EUR ali manj na uro spodkopavamo lastne firme, ki potem niti 30EUR na uro ne morejo iztržit na trgu. Pa je cca 35EUR na uro hud minimum, da sploh stroške pokriješ. - See more at: viewtopic.php?f=4&t=44785#sthash.UjMUJidL.dpuf


Druge

delta napisal/-a:Hvala, res hvala, kolegi strojniki za vsa ta pojasnila. Širina odgovorov je resnično neverjetna, presega vsa moja pričakovanja, seveda tudi pričakovanja vseh nas "forum-ašev".
Vi, vsaj nekateri, bi radi opravljali svoje storitve za 20, 30, 35, 50EUR na enoto urne postavke. Joj a res? In to doma, tam na toplem, ob računalniškem stroju... Vlečenje črtic, igranje z 3-D grafiko itd, itd.....
No, postavite se v vlogo naročnika (to sem namreč jaz). Pridi na teren, splazi se pod ali v stroj, napravi posnetke, fotografiraj dejansko situacijo, skiciraj in izmeri kritične okvarjene komponente, prilagodi tvoje zamisli novi podobi stroja, itd. itd.......
In ti boš na podlagi teh ugotovitev sedel ob računalniku za 20-35EUR. Ne, glavno delo je opravljeno tam nekje na terenu. Tam se porajajo nove ideje.
Delo na PC-ju je pa le rutinsko opravilo. Nekdo ga opravi preje nekdo kasneje.
Ampak večina "sodobnih" konstruktorjev obvlada programsko opremo. Narišejo hitro, zmodelirajo, sestavijo, prikažejo. Fascinantno, da je le kej! Brez vsebine, seveda. Brez "dodane vrednosti" in brez smisla za strojništvo. Večina je takšnih.
To so tisti, ki nam povzročajo "nelojalno" konkurenco......
Cena: samo risanje (modeliranje) max 5EUR/uro. Inovacije, dodana vrednost produkta, po dogovoru
od 10EUR do 1000 EUR/uro.
Preprosto, ne?


Kolikšna je cena za storitev dipl. strojnika?
Pred kratkim sem dal ponudbo za ceno dela na časovno enoto ene (1)ure 5 EUR. Neverjeten odziv. Poglejmo zakaj so me naročniki tako oblegali.
Ura 9 zjutraj, nekdo želi imeti neke risbe za neki stroj narisane s programom INVENTOR (3D), nujno. Ni bilo problema to narisati (modelirati). Štiri ure dela na PC-ju. Storjena usluga je bila opravljena šele po 48 urah dela.
Zakaj? Poglejmo:
Zelo nujno! Se oglasi "manager" ki hoče imeti risbe, sestanek v LJ. tam nekje v Mostah (15km od moje hiše daleč). Razgovor o vrsti dela 15min (vse jasno). Nadaljna "nakladanja" še kar eno uro (brez veze). Nato poslušanje njegovih zgrešenih projektov še kakšno uro. itd.. itd...
Nadalje sledijo še trije obiski, zaradi nekih modelov in seveda sprememb o katerih se managerju niti sanjalo ni. Pa pošiljanje E: pošte in plotanja ...
In potem ta gospod še zahteva da poiščem "privatnika" ki bo ta del izdelal, zahteva, da mu priskrbim ponudbo in, seveda, prilagodim risbo njegovemu stroju, se dogovorim za roke izdelave, zagotovim resnično kvalitetno izdelavo (v tolerancah) in tudi odgovarjam za kvaliteto izdelanega komada, kot da model ni pravilno zasnovan. Sledi dokumentiranje. Model narisati kot delavniško risbo, kotirati, standardizirati, plotati, kopirati (3X).
Po končani izdelavi komada, preveriti ustreznost mer, ponovno modelirati "anomalije", plotati (zunanji izvajalec).
Tu je bilo namesto nekaj ur porabljenega časa 2 dni.
Kdo bo to plačal? Kako vrednotiti delo konstrukterja?

Moja ugotovitev:
Tisti hip ko se nekdo pojavi na tvojem telefonu v tvojem biroju ali te sreča na ulici in želi s teboj sodelovati vključi neke vrste "štoparico" ki začne šteti minute ure, dneve. Ura ne šteje samo delo na PC-ju, šteje tudi, prevoz, sestanki, plotanje, kopiranje....Ta čas je merilo za zaslužek in če bo to samo 5EUR na uro boš kot podjetnik uspešen.
Itak, pa se je iz 5EUR/uro izcimilo morda 1EUR ali 2.


Delta - See more at: viewtopic.php?f=16&t=23549#sthash.66PXaZGO.dpuf



Torej modeliranje je vredno 5€/h. Konstruiranje in da se potem podpišeš, pa ga garantiraš do bo orodje delovalo, potem ko bo šlo 50k€ za izdelavo. čene sam nosiš stroške in še stroške ker izdelkov ne bo. Je pa verjetno kaj več :D
ktm1001
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1271
Pridružen: 7.5.2009 17:18

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a honhn » 13.11.2014 23:59

U, hvala! :) No, se mi je zdelo, da kaj več od tega bi bilo težko. Zato sem pa že v naslovu teme napisal "risanje" in ne modeliranje :D

Bomo probal čim bolje iztržit ... hvala!
honhn
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 13.3.2014 12:47

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a mib » 14.11.2014 8:36

Torej prvo kar moraš vedeti je, da je inženirsko znanje v SLO močno podcenjeno. Kolega zgoraj je s citati lepo povzel stanje kakršno je.
Če pogledaš drugi citat, boš velikokrat naletel na točno take mojstre. Ti lepo sediš na toplem on pa na terenu krvavi pot poti. Dela po načinu švaso/rezo/štuklo in nekoč mu celo uspe. Koliko časa in materiala je pri tem porabil mu je vseeno, je neskončno ponosen na svoj izdelek. Manjko, ki pri tem nastane pokrije z "racionalizacijo" (beri neplačništvom..) stroškov. Za tebe je prepričan, da si se z svojim znanjem rodil in mu nikakor ni jasno, zakaj bi te moral plačati. Take "mojstre" boš hitro spoznal. Prvič ko ti reče "saj to boš pa hitro narisal"...run Forest run...
Tretji citat krasno opisuje potek takšnih poslov. Torej, na vsak tak posel že v začetku dodaj min. 20 ur ti. režijskega dela, torej dela, ki je vezan na tvojo osnovno dejavnost. Ker najmanj toliko časa boš sigurno porabil.
Za kanibalizem, kot je navedeno v prvem citatu smo si v prvi vrsti krivi sami. Z 20, 30 euri/uro kot s.p. z legalno opremo ne moreš preživet. Ne vem kaj si, ampak, če npr. razmišljaš da boš začel kot fušar z nizkimi cenami, potem pa s.p. in normalne cene... ne povratka ni. Zato dobro premisli kaj želiš.
Želim ti veliko sreče!
mib
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 188
Pridružen: 13.7.2003 12:33
Kraj: Maribor

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a Karl Benz » 14.11.2014 9:11

Z legalim softwarom je meja med spodobnim delom in tlako 30 €/h.

Pod 30 €/h je pogojno smiselno le od pogodbi, ki zagotavlja določeno konstantno količino dela....neko stalnost torej.

Zapomni si: cenili te bodo toliko, kot se ceniš sam!
Karl Benz
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 303
Pridružen: 11.7.2007 11:06

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a Pina » 14.11.2014 10:16

Torej, če prav razumem bi morali imeti različne postavke za različne vrste dela?
Recimo
- krvavljenje na strojih : $$
- izumljanje dodane vrednosti : tu je problem določit ceno na uro, ker eni pridejo prej do ideje, drugi kasneje. Mogoče bi bilo tu bolje določit fiksno ceno za rešitev, ki predstavlja dejansko vrednost za naročnika in ne vrednost vloženega dela! Na to se vedno pozabi!!!
- 3d modeliranje: $
- 2d izdelava dokumentacije: $$$ (mislim, da je tu ta največ znanja potrebnega!!!)
- kooperacija in prilagajanje z dobavitelji, naročniki: $

Kaj pravite, bi se to obneslo?
oooo
Pina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 248
Pridružen: 19.12.2008 19:44

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a jerjur » 14.11.2014 10:58

Načina kako se lotiti posla so trije.
1. Sediš doma v fotelju in prosiš vse naročnike, da ti vse podatke prinesejo v fotelj računaš 5€/h. Ker ti ni treba ikamor boš zato zelo produktiven. To na mesec znese 12ur*25dni*5€=1500€/mesec.
1500€-750€(prispevki)=750€ tvoja plača. iz tega moraš še investirati v novo opremo.
2. Prevzameš posel na čez postaviš ceno za katero moraš na koncu narediti. Narediš od A do Ž (tudi tisto v drugem citatu) in uspešno zaključiš posel. Potem pa lahko računaš 30€/h oz 5000€/mesec.
V obeh primerih moraš naročnika najprej poiskati.
3. Poiščeš delodajalca, ga prepričaš da lahko narediš več, kot ti bo moral dati za plačo, se spoznaš na delo in te zaposli za NDČ.
V tem primeru pa ti naročnika poišče delodajalec.
Avtomatika je zakon
jerjur
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 290
Pridružen: 3.5.2010 15:43

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a ktm1001 » 14.11.2014 13:16

eh... strojništvo je za hobi.

Slika
ktm1001
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1271
Pridružen: 7.5.2009 17:18

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a ktm1001 » 14.11.2014 13:18

Karl Benz napisal/-a:Zapomni si: cenili te bodo toliko, kot se ceniš sam!


Ko se boš cenil brez dela doma na fotelju, bo pa sosed fotral froce in odplačeval kredit za tvojo hišo?
ktm1001
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1271
Pridružen: 7.5.2009 17:18

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a grega09 » 14.11.2014 13:32

Tvoja izjava hodi v nasprotje sama s sabo. Če sediš brez dela doma na fotelju se ne moreš ceniti. Če se ceniš v takšnem primeru potem ti na žalost ni pomoči...
grega09
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: 7.4.2005 21:47

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a ktm1001 » 14.11.2014 13:38

bi moral napisat (pre)ceniš....
ktm1001
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 1271
Pridružen: 7.5.2009 17:18

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a favorites » 15.11.2014 20:22

Karl Benz napisal/-a:Z legalim softwarom je meja med spodobnim delom in tlako 30 €/h.

Pod 30 €/h je pogojno smiselno le od pogodbi, ki zagotavlja določeno konstantno količino dela....neko stalnost torej.

Zapomni si: cenili te bodo toliko, kot se ceniš sam!


To bi bila povsem realna cena za delo z legalnim programom za konstruiranje. Ob resnih projektih bi se dalo imeti tudi višjo predpostavko.

honhn napisal/-a:Pozdravljeni,
zanima me, koliko kaj računate za 3D CAD risanje (tisti, ki se ukvarjate s tem). Govorimo o 3D modelu za katerega je geometrija in vse pripadajoče znano.
Najverjetneje odvisno od zahtevnosti...pa vseeno. Da sploh dobim občutek :)
LP


To je vse relativno koliko ti znaš. Če bi bila realna vrednost projekta (da iz predhodnih risb z modeliraš kos) recimo 300eur. Ti korektno opraviš svoje delo v 10 urah bi bila tvoja urna predpostavka 30eur/h. Če si ga sposoben v 100h pa 3eur/h. V primeru da bi izdelek naredil na črno ;)

Lahko pa pripneš risbe itd. Pa ti povem koliko bi jz računal če bi delal na črno seveda :D
Lp
favorites
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 468
Pridružen: 26.6.2008 18:56

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a jerjur » 16.11.2014 9:07

Vse to nakladanje o vrednosti strojnega risanja v tej temi nima nobenega kompasa.
Pošteno plačilo za pošteno delo se lahko določi samo na en način.
Osnova je skupna vrednodnost celotnega projekta. (To je cena, ki jo je končni kupec pripravljen plačat.)
Za projektiranje 3 do max 5% od osnove.
Za risanje pa naj določi odgovorni projektant koliko je pripravljen plačati nekomu ki zna vleči ravne črte pri kotiranju se pa že zaplete.
Koliko da nekdo za licence nima tu nobene veze. Ceno vedno določi končni kupec če vam je to všeč ali ne.
Rišete lahko na programu za 200€ ali za 2000€ ali za 20000€ še vedno je to ena rizba, ki ima popolnoma enako vrednost.
Primer:
Ne vem kdo bi bil pripravljen plačati za svoj avto 10X več samo zato ker se je izdelal v 10X dražji tovarni. avto pa je povsem enak, z enako opremo. Avto iz 10X dražje tovarne je lahko samo cenejši, ker je tam večja produktivnost.

Vse ostalo nakladanje o neki vrednosti nekega dela je brez veze. Pomembno je koliko je vreden izdelek. In tisti gospod ki "rezo in švaso" v dreku pod mašino to dobro ve . Vam doma v fotelju pa še vedno ni jasno!
Avtomatika je zakon
jerjur
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 290
Pridružen: 3.5.2010 15:43

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a honhn » 23.11.2014 21:07

uf, hvala za toliko odgovorov. Vprašal sem zato, ker v osnovi niti nisem konstrukter, kot drugo pa sem še čisti devičnik (beri: študent). Torej, nimam nobene osnove na kateri bi lahko vedel ceno. Ponudila se mi je možnost za sprotni zaslužek, da si malo dam na stran za "hude cajte". V osnovi si praktične izkušnje nabiram poleti, čez leto pa raje malo več za knjigami preždim, da dejansko nekaj odnesem od faksa, kakšnih izkušenj pa tudi ne bi odnesel od dela, ker te itak noben ne vzame za dva dneva na teden, da bi kaj bolj resnega delal (no..če se motim, me le popravite...sem delaven in hitro učljiv fant :D ).

Še enkrat hvala, vsako izkušnjo veteranov je dobro vzeti na znanje. Tudi s tem, da si sami zbijamo ceno in skačemo v zelje se zelo strinjam...je pa to v drugih "fohih" še hujše...vsaj pri punci vidim (prevajalstvo). To se malodane tepejo med seboj pa tudi če končna urna postavka nanese 2€(ko prešteješ vso delo) ...
honhn
Pripravnik
Pripravnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 13.3.2014 12:47

Re: Cena za 3D risanje

OdgovorNapisal/-a KY » 23.11.2014 21:36

jerjur napisal/-a:Vse to nakladanje o vrednosti strojnega risanja v tej temi nima nobenega kompasa.
Pošteno plačilo za pošteno delo se lahko določi samo na en način.
Osnova je skupna vrednodnost celotnega projekta. (To je cena, ki jo je končni kupec pripravljen plačat.)
Za projektiranje 3 do max 5% od osnove.


Se ne morem strinjati. Včasih je konstrukcija lahko vredna več kot pol stroja, drugič pa pod procent.

Imaš recimo dve dolgi in močni servo osi, ki staneta recimo 10.000€, na dveh nosilcih, ki jih zrišeš v dveh urah, drugič pa zapleten mehanizem, kjer je važna samo ideja.
Ko bom velik, bom delal stroje!
KY
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 693
Pridružen: 1.2.2007 12:26

Naslednja

Vrni se na Vse ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov